reklama

Nawet jeden element odblaskowy na kurtce czy spodniach może uratować życie

, Wiadomości, 30.12.2016 11:20, (red)
Policja skierowała apel do mieszkańców.
Nawet jeden element odblaskowy na kurtce czy spodniach może uratować życie

Ostatnio niemal codziennie na drogach regionu poszkodowani są piesi. Tylko w tym tygodniu zginęły dwie osoby, potrącone przez samochody - w Suchej Beskidzkiej i w Targanicach.

 

Dlatego policjanci po raz kolejny apelują do kierowców, aby jeździli ostrożniej, ale również do pieszych - aby nosili odblaski, które znacznie poprawiają ich widoczność i - bezpieczeństwo.

 

Specjalny apel w tej sprawie skierował komendant powiatowej policji w Suchej Beskidzkiej.

Przeczyjacie.

APEL POLICJI DO PIESZYCH I KIEROWCÓW

Należy zwrócić uwagę, że pieszy ubrany na czarno, szaro, granatowo, bez odblasków, jest praktycznie niewidoczny po zapadnięciu zmroku. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20-30 metrów, gdy na reakcję jest już za późno. Natomiast, jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m, więc zyskuje w ten sposób czas na wykonanie manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Dlatego APELUJĘ, aby każdy pieszy miał na sobie jakikolwiek element odblaskowy, tak by być dobrze widocznym dla kierowców.

Nadmienię, że policjanci w powiecie suskim przeprowadzili wiele działań profilaktycznych, w porozumieniu z samorządami oraz innymi instytucjami, podczas których rozdawali odblaski. Dlatego bardzo proszę o korzystanie z nich na co dzień. Dla osób, które nie posiadają odblasku podpowiem, że koszt jest niewielki, a zaopatrzyć można się np. na stacjach benzynowych, w sklepach motoryzacyjnych, na stoiskach motoryzacyjnych w wielu marketach, a także w sklepach internetowych.

Warto pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa, poduszki czy kurtyny powietrzne. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy nie tylko od kierujących pojazdami, ale także od pieszych!
Intensywne opady deszczu czy śniegu, mokra i śliska jezdnia, mgła oraz wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze co nie sprzyja kierującym.

Proszę więc wszystkich użytkowników dróg o rozsądek i rozwagę na drodze.

Z poważaniem
mł.insp. Dariusz Drobny
Komendant Powiatowy Policji w Suchej Beskidzkiej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

krisu78, 03.01.2017 06:38

dokładnie specnarz!

specnarz, 03.01.2017 06:30

Obowiązek noszenia odblasków powinien być również w obszarze zabudowanym. To tutaj dochodzi do większości potrąceń i jest znacznie więcej pieszych. Podział w tym wypadku na zabudowany i niezabudowany jest absurdalny i niepotrzebny. Dla własnego dobra 0 nośmy odblaski w każdym miejscu, nawet na dobrze oświetlonym przejściu dla pieszych.

JasiuWedkarz, 30.12.2016 13:26

@pucybut 100% mojego poparcia :) Wiem ze dzis odblask nie pasuje do skurzanej kurtki czy dresu ale to nie o to w tym wszystkich chodzi bo on ma nie pasowac by nas wyrozniac w ciemnosci.

pucybut, 30.12.2016 13:26

@JasiuWedkarz, nie mieszkam na terenie gminy Andrychów już od paru ładnych lat, ale chyba mało gdzie jest teren niezabudowany, nawet w wioskach. Czyli wprawdzie należałoby nosić odblaski - jeśli komuś życie i zdrowie miłe - ale nie jest to bezwględnie wymagane.

pucybut, 30.12.2016 13:18

Ja bym był za tym, żeby wprowadzić nakaz noszenia odblasków po zmroku również w terenie zabudowanym. Sam tak robię, nawet gdy idę chodnikiem. Może ktoś powie, że to głupio wygląda, ale w ten sposób minimalizuję ryzyko bycia potrąconym.

JasiuWedkarz, 30.12.2016 12:21

@ pucybut Dlatego takie akcje sa o dupe potluc ! Akcja w wadowicach andrychowie czy miastach gdzie praktycznie caly obszar miasta to teren zabudowany nie ma sensu bo to w zasadzie mieszkancy wsi powinni byc najbardziej brani pod uwage w takich akcjach. gOni idac z przystanku czy w drodze do pracy czesto poruszaja sie w terenie niezabudowanym bez chodnika czy nawet pobocza...

pucybut, 30.12.2016 11:59

@JasiuWedkarz, obowiązek dotyczy sytuacji, gdy pieszy porusza się po zmroku poza terenem zabudowanym. A w terenie zabudowanym policja nie może go ukarać, może co najwyżej zachęcać i przestrzegać.

JasiuWedkarz, 30.12.2016 11:53

Po co apelowac jesli jest to obowiazek i mozna za to karac ? Dac 100zl mandatu za nie noszenie odblasku po zmroku i w ramach akcji wreczyc ow odblask wtedy dotrze od razu. Niestety akcje w szkolach i na ulicy nie przynosza odpowiednich efektow jesli po zmroku na wioskach masa mlodziezy porusza sie po ulicy bez odblaskow. Trzeba ukarac bo nasze spoleczenstwo z pogadanek nic sobie nie robi. Sam gdybym taki mandat dostal to wiedzial bym ze to jest tylko i wylacznie moja glupota.