Nad Wieprzówką powstanie mur oporowy?

, Wiadomości, 12.12.2016 17:40, PG
Już podczas ostatnich ogromnych ulewach w 2014 roku pojawił się taki pomysł.
Nad Wieprzówką powstanie mur oporowy?

Po tym jak przy ul. 1 Maja w Andrychowie wycięto 13 drzew, miejsce to opustoszało.

 

Drzewa same w sobie tworzyły częściowy opór przed powodzią. Teraz kiedy zostały wycięte, nie ma już nawet takiego zabezpieczenia. Zobacz: Nad Wieprzówką wycinają ogromne topole [FOTO]

 

W czasie ostatniej powodzi pojawił się pomysł stworzenia muru oporowego, który chronił by miasto przed wylewem Wieprzówki.

 

 

Jak przekazuje nam wiceburmistrz Mirosław Wasztyl w budżecie gminy na rok 2017 nie przewiduje się budowy takiego muru ale w planach na przyszłość jest taki pomysł. Być może uda się go sfinansować z oszczędności budżetowych.

 

Istnieje również możliwość, że taka konstrukcja znajdzie się w projekcie studentów z Politechniki Krakowskiej, którzy tworzą koncepcję zagospodarowania przestrzennego miejsc nad Wieprzówką od ul. Szewskiej aż do ul. Olszyny.

 

Czy mur oporowy jest potrzebny nad Wieprzówką?

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

bazyl, 14.12.2016 09:41

@repart - Sprawa jest prosta ! Miasto jest ubezpieczone na wypadek powodzi czyli jeżeli na skutek opadów poziom Wieprzówki podniesie się i zaleje miasto. Natomiast jeżeli woda podmyje drzewa i te wpadną do rzeki a to spowoduje jej wylanie jak to miało miejsce kilka lat temu to wtedy ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności ponieważ zalanie spowodowało drzewo a wtedy odszkodowanie ściągane jest z właścicieli drzewa czyli z gminy !! Dlatego te lipy stanowiły bardzo duże zagrożenie bo gdyby wpadły do koryta rzeki przy podniesionym poziomie wody to w momencie zalałoby ścisłe centrum miasta.

repart, 14.12.2016 04:36

Co to za urzednicy w starostwie powiatowym lekka ciepla raczka tak ochoczo daja zgode na wycinanie zdrowych, czesto szlachetnych drzew w centrum Andrychowa ,,,

specnarz, 13.12.2016 06:10

Wystarczyło podnieść chodnik podczas remontu i wzmocnić skarpę. Ale może i wyczyszczenie koryta rzeki u zbiegu rzek by pomogło, tylko co na to ekolodzy?

tomacik, 13.12.2016 05:26

Nie ma znaczenia czy wybuduje czy nie. Ważne że będzie na co ponarzekać i wykazać się swoją wiedzą w następnej dziedzinie. Dobrze ze wam stworzyli ta stronke bo gdzie byscie wylewali swoje wieczne pretensje do wszystkich i o wszystko.

energiczna, 12.12.2016 20:23

Już dawno tam powinni coś zrobić bo ten renkaw strażacki gu...da ostatnio już nie wiele brakowało i rynek zalany z majem

krytyk, 12.12.2016 20:16

20 lat temu murki w korycie rzeki były tak wysokie że tylko z pomocą osoby dorosłej można się wygrzebac. Dziś to czasem tylko pół metra. Zamiast ponosić otoczenie wystarczy pogłębić środek!!!

guide, 12.12.2016 19:41

jak odnawiano chodnik, to wystarczyło zrobić większy nasyp i byłoby bezpieczniej jak powstanie mur oporowy, to będzie się o co oprzeć ;)

jerzymarchewka, 12.12.2016 19:09

No to mamy kolejny gniot w wykonaniu pseudofachowca z Oświecimia. Jaki mur oporowy? Tutaj jak już to powinien powstać wał przeciwpowodziowy. W robieniu wałów ekipa Zdziska I " Donosiciela jest już wyspecjalizowana. A tutaj definicja muru oporowego cyt. " Mur oporowy, ściana oporowa – samodzielna, najczęściej masywna, budowla (konstrukcja) powstrzymująca poziome parcie gruntu pochodzące od wysokiego nasypu przez nią podtrzymywanego. Może być wykonany z żelbetu, betonu, cegieł, pustaków, kamieni, gabionów lub bloków betonowych, ułożonych na zaprawie lub na sucho". I jeszcze definicja wału przeciwpowodziowego cyt." Wał przeciwpowodziowy – sztuczne usypisko w kształcie pryzmy najczęściej o trapezowym przekroju poprzecznym. Wznoszone wzdłuż rzeki w pewnym oddaleniu od jej koryta, które otaczając tereny zalewowe wzdłuż rzeki (międzywale) tworzy większe koryto (a w praktyce czasami także pewien rezerwuar) dla przewidywanych wód powodziowych, przeciwdziałając jednocześnie rozlaniu się tych wód na chronione w ten sposób tereny sąsiednie (zobacz: polder). Zazwyczaj ma znaczną długość, odpowiednio do ukształtowania doliny i chronionych przed zalaniem terenów zagospodarowanych. Ej fachury z Oświęcimia wybudujcie jeszcze piramidę w kształcie ronda turbinowego.

ktosik78, 12.12.2016 18:52

niby w jaki sposób drzewa pełniły funkcję muru oporowego ? - swoim przekrojem zamykały przepływ wody wzdłuż 10 metrów brzegu ?