reklama
reklama

Leczenie zaparć u leżącego seniora

Wiadomości, 23.12.2021 07:00, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Leczenie zaparć u leżącego seniora

Częstą dolegliwością, która spotyka leżących seniorów są zaparcia. To zaburzenie ze strony układu pokarmowego diagnozowane jest wtedy, kiedy pacjent oddaje stolec rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Dodatkowo mogą temu następujące objawy:

-poczucie niepełnego wypróżnienia

-oddawanie zbitego stolca

-nadmierne parcie na stolec

-poczucie pełności

Problem bywa niejednokrotnie bagatelizowany, ale jest to błąd. Nieleczone zaparcia znacznie obniżają jakość życia, powodując ból i dyskomfort a przewlekłe mogą doprowadzić do bardzo poważnej choroby, jaką jest nowotwór jelita grubego. Leczenie zaparcia u osób starszych, które są pozbawione możliwości aktywności ruchowej jest trudniejsze, ale nie niemożliwe.

Przyczyny zaparć u osób starszych.

Nie ma jednej przyczyny występowania tej dolegliwości. W starszym wieku układ pokarmowy spowalnia i seniorzy często skarżą się na gorszą przemianę materii. Zaparcia pojawiają się w przebiegu wielu chorób, głównie są to: niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby układu nerwowego: stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona. Innymi przyczynami są przyjmowane leki. Na zaparcia ma wpływ zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, przeciwpadaczkowych a także paradoksalnie leków przeczyszczających.

Duży wpływ ma tryb życia- wiadomo, że brak aktywności fizycznej działa negatywnie na pracę układu pokarmowego. Stąd u osób starszych leżących, zaparcia będą występować częściej niż u innych.

Przyjmowanie małej ilości płynów, zwłaszcza wody również prowadzi do zaparć. Starsze osoby odczuwają mniejsze pragnienie, skutkiem czego jest słabe nawodnienie organizmu a w rezultacie twarde stolce, trudne do wydalenia.

Nieprawidłowa dieta jest bardzo częstym powodem problemów ze strony układu pokarmowego. Jeżeli posiłki zawierają mało błonnika, do tego są nieregularne może to powodować zaparcia.

Domowe sposoby na zaparcia

Jako jeden z najprostszych sposobów, specjaliści zalecają aktywność ruchową. Jednak u osób starszych leżących, ta metoda siłą rzeczy jest wykluczona. Opiekun może spróbować wdrożyć rehabilitację, która nieco usprawni chorego a przy tym funkcjonowanie układu pokarmowego. Jeżeli jest to niemożliwe zostają wtedy inne metody, takie jak masaż brzucha i stosowanie ciepłych okładów, które są w stanie pobudzić perystaltykę jelit.

Równie ważne jest zwiększenie ilości przyjmowanych płynów, dzięki którym stolec zostanie rozmiękczony. Bardzo ważne dla leczenia zaparcia u osób starszych jest regularne podawanie posiłków. Najlepiej, żeby były to niewielkie porcje, co 3-4 godziny, dzięki czemu łatwiej zapanować nad układem pokarmowym u osoby w podeszłym wieku.

Dieta dla osób starszych leżących

Aby zlikwidować zaparcia u leżącego seniora należy skoncentrować się na zmianie diety. Istnieje kilka zasad diety, która pomoże w prawidłowej pracy układu pokarmowego:

1.Seniorowi należy podawać co najmniej 2 litry płynów dziennie. Wśród nich powinna znaleźć się oczywiście woda ale także soki- pomidorowy, marchwiowy, z buraków. Zalecane są również półpłynne przeciery z owoców- jabłek, pomarańczy, truskawek. Dobrze działa też zielona herbata.

2.Na śniadanie warto serwować płatki zbożowe z otrębami, które poprawiają perystaltykę jelit.

3.We wszystkich podawanych posiłkach powinien znajdować się błonnik. Najłatwiej znaleźć go w surowych owocach i warzywach a także pieczywie pełnoziarnistym, takim jak graham lub chleb żytni.

4.Ciepłe dania powinny być gotowane (najlepiej na parze) lub pieczone w folii. Należy unikać potraw smażonych, ponieważ są ciężkostrawne.

5.Każdego dnia można podać seniorowi kilka suszonych śliwek, jako dodatkową porcję błonnika.

6.Z diety seniora trzeba usunąć fasolę, groch, kapustę i cebulę- działają wzdymająco, jak również czekoladę oraz kakao, ponieważ mają działanie zapierające.

Do stałego menu warto włączyć naturalne probiotyki, a występują one w kapuście kiszonej, kefirze lub jogurcie naturalnym.

Jako uzupełnienie diety można stosować domowe mikstury: codziennie na czczo podawać napój składający się z łyżki miodu rozpuszczonej w pół szklanki wody, natomiast przed snem warto stosować napar z siemienia lnianego- do szklanki gotującej się wody dodać siemię lniane (1 łyżka)- podawać po przestygnięciu razem z ziarnami.

Leczenie farmakologiczne zaparcia u osób starszych

Jeżeli domowe metody nie przynoszą oczekiwanych skutków i problem trwa za długo, opiekunka powinna skontaktować się lekarzem podopiecznego. Nie wolno sięgać bez konsultacji po środki przeczyszczające. Dopiero medyk może zalecić leczenie farmakologiczne. Mogą być to specjalne, odżywcze płyny zawierające błonnik wspomagający. Często stosuje się go w przypadku starszej osoby, która ma uniemożliwioną aktywność fizyczną. Poza tym stosuje się napary ziołowe, preparaty poślizgowe lub zmiękczające stolec.

Należy pamiętać jednak, żeby uciekać się do tych sposobów w ostateczności, ponieważ mają one negatywny wpływ na działanie jelita grubego. Stosowanie środków pomocniczych zbyt często, prowadzi do jego rozleniwienia się, co tylko pogłębia problem.

ATERIMA MED - https://www.aterima-med.pl/


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy