reklama

Jest recepta na stres

Wiadomości, 15.06.2012 11:30, NEWSY CZYTELNIKÓW
14 czerwca w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbyło się kolejne spotkanie klubu zdrowia prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Tym razem mowa była o tym, jak uleczyć skołatane nerwy.
Jest recepta na stres

Na ogół stres kojarzy nam się bardzo negatywnie, ale może mieć on też pozytywne oblicze, np. ekscytacja z powodu pozytywnego wydarzenia, jak chociażby nasz ślub.W trakcie spotkania promotor zdrowia Mariusz Sobkowiak przekonywał, że obniżenie poziomu stresu, z którym na co dzień się zmagamy, jest możliwe w znacznej mierze poprzez poprawę relacji międzyludzkich. Kluczem zaś do poprawy relacji międzyludzkich jest właściwa komunikacja.Komunikujemy się nie tylko za pomocą słów, ale większość naszej komunikacji jest niewerbalna, odbywa się za pomocą tonu głosu, mowy ciała, gestów. Często największym problemem, który mamy w naszej komunikacji z ludźmi jest niedostateczna umiejętność słuchania drugiej osoby.

 Prelegent omówił też pięć poziomów komunikacji i zwrócił uwagę, że najważniejsze dla łagodzenia stresu są relacje, w których występują najwyższe poziomy komunikacji, w tym pełna otwartość w dzieleniu się swoimi myślami, uczuciami, opiniami.Jak pokazują badania naukowe, ludzie, którzy mają dużo przyjaciół, osób z którymi mają bliskie więzi społeczne, lepiej radzą sobie ze stresem, mniej chorują i mają bardziej pozytywne nastawienie do życia.Te same zasady można zaobserwować również w świecie zwierząt. Prelegent przytaczał eksperymenty i obserwacje prowadzone na zwierzętach, które pokazały, że te, które były w grupie, znacznie lepiej radziły sobie w sytuacjach stresowych i miały mniejszą zachorowalność.– Dała mi do myślenia przedstawiona na spotkaniu teza, że często czynnikiem pomagającym rozładować stres może być poproszenie kogoś o pomoc, np. kiedy mamy trudność z trafieniem w określone miejsce – mówi pani Sylwia, jedna z uczestniczek spotkania.

 


– Bardzo ciekawy był przytoczony z pewnej książki przykład o kierowcach autobusów w Nowym Yorku – podkreśla inny z klubowiczów. – Stresowali ich pasażerowie, którzy ciągle pytali np. czy już są na ulicy Waszyngtona, albo przyciskali wielokrotnie przycisk żądania zatrzymania na przystanku. Po programie szkoleniowym przeprowadzonym dla kierowców zrozumieli oni, że niektórzy pasażerowie mogą zachowywać się w ten sposób z uwagi na pewne choroby, na które cierpią, osłabione zdolności umysłowe, podeszły wiek, nieznajomość miasta. Po tym cyklu szkoleniowym kierowcy byli bardziej wyrozumiali dla takich pasażerów i odczuwali mniej stresu. Jeden z nich powiedział nawet, że kiedyś, jeśli pasażer pięć razy naciskał przycisk żądania zatrzymania na przystanku, zatrzymywał się pięć przystanków dalej. Teraz zatrzymuje się na najbliższym przystanku.Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zakupu literatury promującej zdrowie. Następne spotkanie klubu po przerwie wakacyjnej, we wrześniu. Tematem będą korzyści, jakie daje program NEWSTART propagujący osiem prostych zasad zdrowego stylu życia.


Udział w zajęciach Klubu Zdrowia w Andrychowie jest bezpłatny.

 

Czytaj więcej o klubach zdrowia: www.kluby-zdrowia.chsch.pl

 

tekst: Daniel Pultyn/Serwis Informacyjny ChSCh

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy