Ile szkół podstawowych w Andrychowie? Nowe informacje

, Wiadomości, 12.01.2017 18:50, (red)
Coraz więcej wiadomo na temat nowej sieci szkół w gminie Andrychów.
Ile szkół podstawowych w Andrychowie? Nowe informacje

Prezydent Andrzej Duda podpisał w tym tygodniu rządową ustawę o reformie oświaty. Ustawa zakłada likwidację gimnazjów i wydłużenie nauki w szkole podstawowej do 8 lat. Wygaszanie gimnazjów rozpocznie się już od września tego roku. Obecnie gimnazjaliści spokojnie dokończą naukę w tych szkołach, ale w tym roku nie będzie już przeprowadzany nowy nabór do gimnazjów.

 

Jak nowa sieć szkół będzie wyglądała w gminie Andrychów? W ostatnich miesiącach sprawa wywołała sporo emocji. Pisaliśmy o tym kilka razy.

 

ZOBACZ: Dwie czy cztery podstawówki w Andrychowie?

 

Teraz pojawiają się konkrety. Jak się dowiadujemy, w wiejskiej części gminy nie będzie żadnych odczuwalnych dla mieszkańców zmian. W każdej miejscowości pozostaną szkoły podstawowe (i jeszcze przez 2 lata gimnazja – tam gdzie są obecnie).

 

A w samym Andrychowie? Będą działać dwie czy cztery szkoły podstawowe? Burmistrz Tomasz Żak powołał w tej sprawie komisję, która ma za zadanie przedstawić najlepsze rozwiązanie.


- W skład komisji wchodzą dyrektorzy szkół, przedstawiciele Rad Pedagogicznych i Rodziców i przedstawiciele Gminnego Zarządu Oświaty. Komisja ma za zadanie wypracować optymalne rozwiązanie, jak najlepsze dla rodziców i dzieci i nauczycieli pracujących w gminie Andrychów. Nowe rozwiązania muszą zyskać akceptację kuratora. Zresztą, przedstawiciel kuratorium będzie również obecny w Andrychowie w tej sprawie – mówi burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

 

Plan jest taki, że do 19 lutego Rada Miejska ma podjąć uchwałę intencyjną w sprawie nowej sieci szkół, a do końca marca – zatwierdzić nową sieć szkół.

 

Najbardziej aktualne propozycje zakładają, że w Andrychowie będą działać dwie szkoły podstawowe, ale w czterech budynkach.

 

Na osiedlu - Szkoła Podstawowa nr 4 przy ul. Włókniarzy oraz jej filia w obecnym budynku Gimnazjum nr 2 przy ul. Lenartowicza. Tutaj bardzo prawdopodobne jest, że obecnej SP 4 uczyć się będą dzieci z klas 1-5 z całego osiedla, a w budynku obecnego Gimnazjum nr 2 – uczniowie z klas 6-8 z całego osiedla. Za takim rozwiązaniem przemawia m.in. fakt, że obecny budynek Gimnazjum nr 2 nie jest przystosowany do nauczania dzieci z klas początkowych.

 

W centrum miasta pozostanie Szkoła Podstawowa nr 2, która będzie prowadzić nauczanie także w obecnym budynku Gimnazjum nr 1 (dla klas 6-8).

 

Mało prawdopodobne wydaje się natomiast, że w Andrychowie powstaną 4 samodzielne szkoły podstawowe. Tym bardziej, że z roku na rok dzieci ubywa. Poza tym obecnie w andrychowskich gimnazjach uczy się ponad 250 dzieci spoza rejonu – z wiejskiej części gminy, a nawet z innych gmin.

 

To na razie propozycje. Nie wiadomo jeszcze czy to rozwiązanie zyska akceptację kuratorium oświaty. W najbliższych tygodniach wszystko powinno się wyjaśnić.

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

McThomas, 15.01.2017 19:00

Tak energiczna, przecież ty to wiesz najlepiej, że nie będzie. Tom Ci to powiedział osobiście czy Endrju ? Miejmy nadzieję, że chociaż radni mają jeszcze odrobinę honoru i jasno wyrażą swoje stanowisko.

energiczna, 15.01.2017 01:32

Żadnej podwyżki nie będzie i nie ma przygotowanej

Quattro, 14.01.2017 23:55

Wszelkie próby oceny działań Panów Szafrańskiego i Żaka jest niemożliwa do określenia, ale za to ich relacja już tak. Niektórzy porównują ją do relacji na zasadzie Ojciec- rozpieszczony Syn. Tak więc rozpieszczony Syn wszystkie marne pomysły uzewnętrznia poprzez kawałek kartki i długopis a Ojciec wszystko podpisuje. W taki sposób powstają te arcydzieła i pomysły, o których czytamy. Ale czy tak powinna wyglądać klasyczna relacja Ojca i Syna, w dodatku rozpieszczonego? Synu rozpieszczony ponad wszelką miarę- opanuj się! Ojcze, wychowanie twego Syna twardą ręką byłoby wskazane. Dobranoc.

Arystokrata, 14.01.2017 23:07

Odkąd sięgnąć pamięcią temat oświaty w naszej Gminie wciąż żywy, ale niestety bardzo kulejący. Z roku na rok coraz gorzej. Wszystko zaczęło się od brzydkich prób ingerowania w Konkursy na dyrektorów szkół celem wyeliminowania tych najlepszych i obsadzenia "swoich" zakończone dla ekipy rządzącej wielkim fiaskiem i jak widać, nienauczeni swoją porażką dyrektor GZO Andrzej Szafrański i burmistrz Tomasz Żak dalej brną w swoje polityczne wizje- uŹakowienia andrychowskiej oświaty. Ale dlaczego tym razem kosztem uczniów i ich rodziców? Żadni z nich eksperci, żeby decydować o tak ważnych sprawach- jeden niespełniony polityk Platformy Obywatelskiej a drugi? No właśnie skąd się wziął ten drugi? Wszystkim rodzicom, których dzieci znajdują się pomiędzy tym żakowskim sitem serdecznie współczuję i ze swojej strony mówię- nie dajcie się bo to wasz głos się liczy najbardziej.

Marcel, 14.01.2017 22:25

Polityczni frustraci powinni zamieszczać swoje wypowiedzi gdzie indziej. Chyba, że zamierzają wnieść coś konstruktywnego do dyskusji o przyszłości edukacji w Andrychowie. Jak na razie nihil novi, ani mądre, ani śmieszne. Jesteście siewcami nienawiści. Potrzebny jest spokojny i racjonalny dialog a nie jakieś oszołomstwo.

fatima, 14.01.2017 21:32

Szafrański grabi wsztstko co się da ,do nie dawna chciał zlikwidować instytucje o nazwie ZOFKO ,teraz zasiada tam na stanowisku Dyrektora BEZ KONKURSU tylko zmienił nazwę na GZO.Zastraszanie ,matactwa przy konkursach, całkowite bezprawie,to jego pierwsze imię.Wstyd bo sam wykształcił dzieci za państwowe pieniądze a teraz chce się dorobić na naszych dzieciach do spółki z panią Wanat.Dzieci jest dość a niebawem dojdzie ich całe mnóstwo ,ciekawe gdzie one się podzieją. Mam pytanie gdzie podziały się pieniądze zaoszczędzone z pensji dla administracji i obsługi bo z tego co mi wiadomo przeniósł nielegalnie na remont i monitoring w GZO( do tego pewnie założone będą podsłuchy).A jak chodzi o burmistrza to pytam za co to podwyżka ,bo jak wiadomo jak dadzą podwyżkę burmistrzowi to na następnej radzie dostanie podwyżkę Szafrański,

McThomas, 14.01.2017 20:25

Zobaczymy co zrobią na głosowaniu w związku z podwyżką dla Żaka. Pierwsze pytanie jakie powinno paść to CZY i z jakiego tytułu zasłużył. A odnośnie reformy to każdy w mieście wie, że jest ona idealnym pretekstem dla prywatnych rozgrywek dyrektora Szafrańskiego. Niestety nikłe nadzieje bo żaden rodzic nie zgodzi się na te głupkowate pomysły jakimi są filie czy stworzenie imperium na podwalinach Gim 1. Szkoda, że nikt nie wspomniał o SP4, w którym dzieci zajęcia dodatkowe odbywają w... piwnicy. Tak w piwnicy. Oto doskonałe warunki dla waszych pociech- poniżej poziomu "zero". Miłego wieczoru.

baby, 14.01.2017 19:45

pozostaje nadzieja że kiedyś PIS wypali tego esbeckiego raka gorącym żelazem...na razie idzie dobrze;-))) . . Kot Prezesa ma największe zaufanie w kraju

barte, 14.01.2017 18:43

Reformę zatwierdza Rada Miasta a nie burmistrz. Radni mogą nie zatwierdzić tak jak nie zatwierdzili śmieci. Ale takie elementarne rzeczy trzeba wiedzieć ale pluć wcześniej na burmistrza oczywiście możecie -to wszak wasz znak rozpoznawczy. Najśmieszniejsze jest to że ukryci pod nickami wydaje się wam że nikt was nie zna. A wy sami się demaskujecie.Miło potem patrzeć w poniedziałek i we wtorek w realu w nie szczere oczy takiego trola internetowego któremu wydaje się że to nie on :) Człowiek przynajmniej zyskuje potwierdzenie że niektórzy ludzie to zwykłe świnie

RobinHood, 14.01.2017 17:34

Ludzi bardziej interesuje temat wynagrodzeń nie dyrektorów szkół publicznych a tego, który zniszczył andrychowską oświatę i widnieje w IPN pod numerem 1417. Dyrektor GZO opłacany z naszych publicznych pieniędzy powinien się wstydzić głównie przed obliczem mieszkańców- rodziców, których jest utrzymankiem i zamiast wspierać to co dotychczas dobrze działało, wyniuchał interes i kombinuje. Druga kwestia dotyczy jego wiernego kompana burmistrza, który z nieznanej nikomu racji otrzymał podwyżkę? Panie burmistrzu to podwyżka z 14 na 18 tys zł czy 20 jak niektórzy mówią?

jerzymarchewka, 14.01.2017 15:57

Największym skandalem w całej tej sprawie jest to , że o losie naszych dzieci decydują tacy ludzie jak zdzisek czy taka kreatura jak:1417. SZAFRAŃSKI, ANDRZEJ, Mieczysław, 1955, 46, Kuratorium Oświaty Kraków, dyrektor szkoły jedna z osób wykonujących obecnie funkcje publiczne, które przyznały się do współpracy z SB albo złożyły w IPN „pozytywne” oświadczenia lustracyjne.

Z_Andrychowa, 14.01.2017 00:06

A czy wynagrodzenia dla dyrektorów szkół publicznych będących nauczycielami nie są finansowane z dotacji ministerstwa????

mocarz, 13.01.2017 23:20

nie ma na płace dla dyrektora ( taka argumentacja klakierów) ale na podwyżkę dla Ździska jest na najbliższej sesji będzie głosowana !

Z_Andrychowa, 13.01.2017 23:13

@ Marcel - brawo!!!! A nie przekształcając teraz gimnazjów w samodzielne szkoły podstawowe, tworzymy sobie podwójny problem za lat kilka, kiedy do szkoły pójdą dzieciaki z "wyżu 500+" Tak jak @mocarz pisze -plan A nie wypalił, nie wypali plan B. Zbyt wielu rodziców jest zainteresowanych problemem. Na szczęście zdanie decydujące ma kurator. Wierzmy w jego rozsądek.

Z_Andrychowa, 13.01.2017 23:03

@szpp To tylko tak z pozoru prosto wygląda. Przeniesienie 3 roczników do filii nie rozwiąże kłopotu z dwuzmianowością, tłok będzie dalej. Poza tym inaczej zarządza się mniejszą kadrą, inaczej kadrą bardzo dużą, pracującą w dwóch budynkach. Nauczyciele w szkole z mniejszą ilością oddziałów lepiej znają swoich uczniów, lepiej diagnozują ich potrzeby. Argumenty można by mnożyć. Trzeba jakiekolwiek rozeznanie mieć, jak funkcjonuje szkoła. A to wszystko ma wpływ na bezpieczeństwo, rozwój i samopoczucie dzieci. Patrz komentarz @Arista

Marcel, 13.01.2017 23:01

"Gimnazja, które nie są w zespołach szkół, ale są samodzielne, będą miały pięć lat na to, by stać się szkołami podstawowymi; dotyczy to także gimnazjów niepublicznych - tak szefowa MEN mówiła w Sejmie na początku września". Nauczyciele i rodzice macie "zielone światło" od p. minister Zalewskiej. Skoro zlikwidowano gimnazja , to nie po to, żeby w Andrychowie powstały gimnazja -bis pod przykrywką szkoły podstawowej.

mocarz, 13.01.2017 22:49

Zdzisiek już wymiękł biznes nie wypalił teraz byli TW próbują wprowadzić plan B dalszy nacisk sprawi , ze i tutaj ustąpią cztery podstawówki powstaną :) . Przygotowane przez samorządy sieci szkół będą opiniowane przez kuratorów, a ich opinia będzie dla samorządów WIĄŻĄCA ! . wiadomo jak dalej działać ?!

szpp, 13.01.2017 21:43

jakie molochy jak dzieciaki nadal będą się uczyć nadal w czterech szkołach jak obecnie cztery szkoły a dwóch dyrektorów. może o to toczy się cała burda?

Z_Andrychowa, 13.01.2017 20:40

Dlatego właśnie nie możemy pozwolić na dwa molochy. Mamy prawo żądać małych, przyjaznych szkół. Nie tylko ze świetlicą są problemy w podstawówkach. Dziecko musi czasem pół godziny po lekcjach czekać na obiad - tłok na jadalni. A argumenty, że kiedyś też uczono się na zmiany, w klasach 35 osobowych, a podstawówki liczyły po 1500 uczniów są jak te, że kiedyś praliśmy we franiach, na film chodziło się do sąsiadów, a z telefonów korzystaliśmy w budkach. Ktoś chce powrotu do tych warunków życia? To dlaczego chce się dzieciom tworzyć warunki nauki nieprzystające do czasów dzisiejszych? Nie można pozwolić, aby reforma była PRETEKSTEM do manipulowania w edukacji naszych dzieci.

Azazello, 13.01.2017 19:39

Mam taką refleksję. W Wieprzu (5 tysięcy mieszkańców) są dwa zespoły szkół. Po zmianach będą dwie podstawówki. Dzieci uczą się w komfortowych warunkach, małych klasach. W Andrychowie (20 tysięcy mieszkańców) też mają być dwie podstawówki z liczbą uczniów 700- 800? Kto będzie w stanie to "ogarnąć", jak w takich ogromnych szkołach będą czuły się dzieci. Moje dziecko pójdzie do SP2 lub SP3 w 2020 roku. Chciałbym wierzyć, że będzie miało dobre warunki do nauki, jednozmianowość, świetlicę, stołówkę, małą klasę. Czy mogą być wspólne pieniądze lepiej wydane niż na rozwój naszych dzieci? Dziś słyszałem, że dziecko obojga pracujących rodziców nie załapało się na świetlicę w jednej z podstawówek. Wyobrażam sobie co będzie w tych dwóch kombinatach.

Z_Andrychowa, 13.01.2017 16:10

Czytam komentarze rodziców ,i chyba nie tylko, na temat wyższości jednego gimnazjum nad drugim. Czy to jest tu najważniejsze? Każda ze szkół - jak każda społeczność- ma pewnie swoje mocne i słabe strony. Są zwolennicy jednej, przeciwnicy drugiej.... Nikt nikogo na siłę nie przekona. Najsmutniejsze jest to, że próbuje się nas antagonizować. I to się udaje. Nie tędy droga. Skłóconymi łatwiej rządzić i łatwiej narzucić im swoją wolę. Gdybyśmy jako społeczeństwo byli razem, wspólnie walczyli o los dzieci i tych z miasta i tych z osiedla - osiągnęlibyśmy więcej.

Z_Andrychowa, 13.01.2017 16:02

@Arista - pełna zgoda!!!!!!! Poza tym szukam oszczędności pomiędzy rozwiązaniem: 2 szkoły podstawowe + 2 filie, a 4 szkoły podstawowe. Jest jedna - dwa dyrektorskie etaty. Czy na to gminy nie stać? To są śmieszne pieniądze w porównaniu z budżetem gminy. Proszę nie zapominać, że gmina na funkcjonowanie szkół dostaje pieniądze z subwencji oświatowej. Zastanawia mnie również argument braku dzieci. Aby dzieci w ramach jednej szkoły dzielić na dwa budynki (klasy 1-5 i 6-8) uczniów wystarczy, a na funkcjonowanie oddzielnych szkół w dwóch budynkach już jest za mało???? Gdzie tu logika?????? Jedyne rozsądne i logiczne rozwiązanie to zmniejszenie obwodów i utworzenie oddzielnych szkół 8-klasowych bez żadnych sztucznych podziałów. Nie wierzmy w niż i brak uczniów. Gmina ma dodatni przyrost naturalny. W GUS można łatwo znaleźć ilość urodzeń z podziałem na lata. Najmniejsze roczniki to te z dzisiejszych gimnazjów. Tak, jak pisze @Arista - 500+ skutkuje nie tylko większą ilością śmieci, ale i urodzeń. Jeżeli teraz nie przekształci się gimnazjów w szkoły podstawowe, za parę lat obudzimy się z problemem.

Arista, 13.01.2017 12:02

Szkoła jest instytucją mocno sformalizowaną, ale jednocześnie niepowtarzalną ze względu na swoją "podmiotowość", którą kształtuje kultura organizacyjna (tradycje i zwyczaje, relacje interpersonalne, sposób zarządzania, atmosfera, sukcesy itp.) czyli to wszystko na co pracują pracownicy szkoły oraz uczniowie i ich rodzice. Dziś się dowiaduję, że to nic nie znaczy. Przykre. Mam takie refleksje, skoro i tak trzeba będzie dbać o 4 budynki (ogrzewać, remontować, płacić za prąd, wodę itp.) to dlaczego nie może w tych 4 obiektach być 4 szkół podstawowych. Dzisiaj dzieci jest mniej, ale za niedługo będziemy zbierać "żniwo" 500+. Nie zgadzam się z twierdzeniem, że po zmianie do szkół w Andrychowie nie będą uczęszczać dzieci spoza rejonu. Nic się nie zmieni poza tym, że pojawią się trzy lata wcześniej. Będą zapisywane przez rodziców do klasy 4. Rodzice są mobilni, dowożenie dzieci do szkoły to dziś norma. Dlaczego odbieracie Państwo spuściznę Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 . Bo nie da się jej przełożyć na szkoły SP 2 i SP 4. Na bazie Gim 1 i Gim 2 mogą powstać świetne szkoły, które będą korzystać ze swojego doświadczenia byłych SP 3 i SP 5 oraz obecnych Gim 1 i Gim 2. Dwie szkoły podstawowe to dwa molochy organizacyjno-administarcyjne. Powszechnie dąży się do tworzenia mniejszych jednostek, bo one bardziej sprzyjają procesom edukacyjnym i wychowawczym. Może p. Burmistrz i Radni Miasta powinni zaprosić przedstawicieli społeczności szkolnych Gimnazjum1 i Gimnazjum 2 i wysłuchać ich argumentacji oraz propozycji. Z poważaniem Nauczyciel.

szpp, 13.01.2017 09:40

to wydaje się najrozsądniejsze rozwiązanie - małe dzieci zostaną tam gdzie są obecnie a strasi tez zostana w tych budynkach w których są obecnie

zandrychowa, 13.01.2017 05:51

Tak ma być rozmowa z mieszkańcami, konsultacje. Za to właśnie ludzie szanują burmistrza Andrychowa i ma on tak duże poparcie społeczne' Działanie ponad politycznymi podziałami a nie siłowe narzucanie pewnych rozwiązań jak to robi dzisiejsza władza PIS

kaczor, 13.01.2017 00:20

Wypowiedź burmistrza Żaka o tym co po gimnazjum nr 2 z artykułu na mamnewsa "Dwa duże gimnazja są również w Andrychowie. Przekształcenie obu w podstawówki nie jest opłacalne, bo uczniów jest zbyt mało. Chcemy, by nadal prowadzona tam była działalność edukacyjna, zainteresowane tym także są prywatne podmioty. Niewykluczone, że pójdziemy w tę stronę" Jeśli Żak wycofuje się z planów ok. A klakierzy... tonący brzytwy się chwyta:) Nawet "wymiękanie" jak to nazywacie nazwą sukcesem z braku realnych sukcesów:)

rzykimuszazostac, 13.01.2017 00:09

wygląda że burmistrz wymięta ze swoimi planami które cytowały gazety. A opłacani grubo klakierzy robią dobrą minę do przegranej. Niech robią:)

rafi, 12.01.2017 23:50

Komentarz usunięty przez autora.

mocarz, 12.01.2017 23:32

burmistrz poczuł opór społeczny i wymiękł i tak trzymać

aleocochodzi, 12.01.2017 23:18

W jaki sposób? Możesz obszernie jednym zdaniem jak na nałuczyciela przystało opisać twój sposób na reformę patologii. Czekam na obszerną wypowiedź.

fingers77, 12.01.2017 23:12

@antyleming, widzę, że masz problem z pamięcią lub celowo fałszujesz historię. Wszędzie widzisz spisek, jestem za likwidacją gimnazjów ale nie robioną w taki sposób. Pierwszy sekretarz KC PIS zarządził zmianę programów, trzeba było coś zrobić to zlikwidowali gimnazja

AntyLeming, 12.01.2017 22:52

Komentarz usunięty przez autora.

aleocochodzi, 12.01.2017 20:49

Bo burmistrz to gieniuś. Tylko on mógł tak wspaniale rozwiązać ten problem. Nikt inny by na to nie wpadł że tak to można podzielić. Teraz pozostaje problem jak ochronić "nałuczycieli" z ZNP przed ich wyrzucaniem ze szkół mimo ich szkodliwej, antypolskiej działalności.

abcabc, 12.01.2017 20:37

brawo dla burmistrza za rozsądne podejście do tej trudnej sytuacji którą bezmyślenie zafundował Polakom rząd Prawa i Sprawiedliwości i znowu okazuje się że wszystkie paszkwile pisane na burmistrza w komentarzach w internecie są tyle warte co nic