Drogi i chodniki zasypane. Kto powinien je odśnieżyć?

, Wiadomości, 05.01.2017 10:50, (red)
Wiadomo kto zajmuje się odśnieżaniem dróg, ale co z chodnikami?
Drogi i chodniki zasypane. Kto powinien je odśnieżyć?

Od kilkunastu godzin pada śnieg i znowu jest co odśnieżać.

Co do dróg – tutaj sprawa jest jasna. Odpowiedzialna jest za to firma, która wygrała przetarg na utrzymanie dróg.

 

Zobacz: lista firm odpowiedzialnych za odśnieżanie dróg w gminie Andrychów

 

A co z chodnikami? 

W tej sprawie wiele osób ma sporo pytań. Czytelnicy piszą do nas na [email protected]

 

Chodnikami na wsiach władza chwali się gdy są robione. Natomiast kwestia odśnieżania to już ich nie obchodzi. Jadąc dziś na narty na Praciaki zobaczyłem coś, co przechodzi ludzkie pojęcie. W Rzykach dzieciaki idące do szkoły i starsi muszą iść po drodze bo chodniki całe zasypane. Zapewnie sytuacja podobna jest w każdej wiosce – pisze do nas Czytelnik.

 

Zastanawia mnie co robi SM i policja. Ludzie po wioskach dostali chodniki co z tego jak są one nieodśnieżane przez właścicieli przylegających posesji. Niektóre jak są odświeżone przez ZGM czy inne firmy to są to czynności zrobione po łebkach. Ludzie chodzą po jezdni bo mniej śniegu i wysiłku dla starszych osób. Nie trzeba nakładać mandatów wystarczy upomnić raz. Ludzie płacą krocie za siłownię i fitnesy a tu kilka minut z łopatą jak godzina na bieżni. Może UM powinien podpisać właśnie z siłowniami umowę na odśnieżanie chodników. Ale też z drugiej strony jest sporo osób czy to bezrobotnych czy z długimi, praca społeczna jak znalazł – pisze do nas jeden z mieszkańców.

 

Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązkiem spoczywającym na właścicielu, zarządcy i użytkowniku nieruchomości jest oczyszczanie chodnika ze śniegu, lodu i błota pośniegowego oraz likwidacja śliskości.

 

Ale uwaga. Posesja musi bezpośrednio przylegać do chodnika. Jeśli jest choć niewielki pas przestrzeni pomiędzy chodnikiem a ogrodzeniem czy budynkiem – za odśnieżanie chodnika odpowiada firma, która odśnieża drogę.

 

Straż Miejska powinna egzekwować ten obowiązek. Za nieodśnieżony chodnik można dostać nawet 500 zł mandatu. 

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Maksymilian, 05.01.2017 20:26

krytyk; zrobiłem to rano a ty ?

krytyk, 05.01.2017 18:54

Zamiast jojczeć jak wam źle byście odsniezyli przed domem. Ale to nie te czasy teraz są gry telewizory po co komu ruch. Lepiej wypisać się i nie xh robią. Kiedyś na mieście ludzie płacili a i tak samemu odsniezyli bo było lepiej a może więcej czasu mieli, TERAZ WAS DUMA NIE puszcza chwycić łopatę

baby, 05.01.2017 18:32

Petru rucha swoją posłankę na Maderze,Kijowski rucha swoich wyznawców z KOD-u.... . jest tyle fajnych tematów a Wy tylko krytykujecie Żaka i jego ludzi ;-)))

Starybrat, 05.01.2017 17:06

Niestety to są chore prawa, pozostałość po komunie i poprzednikach. Płacąc podatki między innymi na utrzymanie czystości i bezpieczeństwa w mieście, jednocześnie nakłada się na mieszkańców obowiązek sprzątania własności publicznej- gminnej. Podobny idiotyzm jak prawo zakazujące wycięcia drzewa na prywatnej posesji- na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i zostaje to zmienione. Stąd ta rozbudowana biurokracja, która zamiast służyć obywatelom, uprzykrza im notorycznie życia i to na dodatek za ich pieniądze.

rafi, 05.01.2017 17:05

Komentarz usunięty przez autora.

williams, 05.01.2017 16:31

Tak i pojade z rodziną gdzieś na 5 dni i zostawie dom samotny to straz przyjedzie i wcisna mi mandat, tak? Dajcie spokoj! Gmina powinna sie tym zajac!

jerzymarchewka, 05.01.2017 15:20

Stan. Przestań już żreć te swoje grillowane mięso bo ci cholesterol zatyka synapsy. Wiesz też , że wóda swoje już zrobiła. A wygląda , że ci się fałdy w mózgu wyprostowały. Na zdrowie.

stan, 05.01.2017 15:08

Maksek ! Co ten śnieg jest pozostałością po komunie ? ; mnie się wydaje że również Ty taką pozostałością jesteś. A z resztą Ciebie to odśnieżanie nie dotyczy, bo na Biadasowie przecież nie ma chodników wzdłuż twojej posesji !!!

Maksymilian, 05.01.2017 14:26

guide;zawsze tak uważałem. Pozostałości po komunie.Przepis nie do obronienia.

bartol44, 05.01.2017 13:27

w oświecimiu od 3 rano pługi i posypywarki jeździły i drogi utrzymane na czarno, andrychów jak zawsze 1000 lat australopitekami.

krytyk, 05.01.2017 13:24

za co te firmy dostały kase, powinny już dawno zatrudnić nowych pracowników i łopaty rozdawać. od dwóch dni od Żwirek po sułkowice przez brzezinkę dolną nie przejechał choć by jeden pracujący pług...!!!!!!!!!!!!!!! za ta pseudo firme lachendro powinna się zabrać prokuratura za nie dotrzymywanie warunków umowy.jest 13.30 a na drogach powiatowych 10cm śniegu!!!!! Urzednikom ten fitnes zrobić żeby tyłki nie rosły i dla przekładu na wieś wysłać

Paula, 05.01.2017 13:10

A jeszcze chciałam dodać, że pewnego roku odśnieżarka z miasta odśnieżyła mi chodnik przed posesją z tym, że musiałam na wiosnę wymieniać siatkę w płocie, bo łyżką zahaczył mi Pan i wyrwał ponad 2 metry siatki:)

Paula, 05.01.2017 13:03

Ja starałam się wypełniać swój obowiązek odśnieżania chodnika przed posesją. Do czasu, kiedy to w zeszłym roku po 1,5 godzinnym odśnieżaniu(od godziny 6 rano), wychodząc z posesji zauważyłam odśnieżarkę, która całą długość działki zasypała mi tym, co zgarnęła z drogi. Śniegu było znów po kolana. I nawet choćby człowiek chciał, to się odechciewa...

Zaba, 05.01.2017 12:45

A kto odpowiada za odcinek Starowiejskiej od technikum do granicy z Wieprzem? Szczególnie od granicy z dawną Płytostradą? Tam jest dopiero hardcore! Poinformowano mnie, że to droga powiatowa, więc starostwo , a starostwo radośnie twierdzi, że ją odśnieża... Hmmm. Może MN przypomni Wadowicom, że są drogi, za które odpowiada, a po których nie da się jeździć/chodzić.

guide, 05.01.2017 11:40

jak można robić coś na terenie nie będącym naszą własnością?

Sprawiedliwosc, 05.01.2017 11:22

Ci co żywią się darmowo w Albercie niech najpierw odśnieżą , a potem ciepły posiłek .

yorg, 05.01.2017 11:12

Komentarz usunięty przez autora.

Betty, 05.01.2017 11:03

chodniki, czy pseudoparkingi?