reklama

Dlaczego warto mieć dywan?

, Wiadomości, 28.12.2021 09:00, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Choć na początku naszego stulecia dywany cieszyły się nieco mniejszą popularnością, obecnie przeżywają drugą młodość, stanowiąc nieodzowny element modnie zaaranżowanego i przytulnego wnętrza. Pokrycia podłogowe służą jednak nie tylko do dekoracji, ale także pełnią szereg funkcji praktycznych. Co zyskasz, decydując się na dywan? Podpowiadamy!
Dlaczego warto mieć dywan?

Przyjemne ciepło pod stopami

Ten argument przemówi chyba do większości z nas. O ile latem wolimy się chłodzić, kiedy na dworze robi się chłodniej, zaczynamy doceniać dające ciepło tekstylia, takie jak koce... i dywany. Te ostatnie mają to do siebie, że nie tylko są miłe i miękkie w dotyku, ale także izolują od zimnej podłogi. Dywany położone w sypialni sprawiają, że znacznie przyjemniej wstaje się rano z łóżka, w salonie czy garderobie zapewniają komfort chodzenia, a w pokoju raczkujących dzieci chronią maluchy przed przeziębieniem oraz bolesnymi skutkami upadku. Oczywiście im większa waga i gęstszy splot dywanu, tym lepsze są jego właściwości termoizolacyjne.

Tłumienie hałasów

W przypadku dywanów izolacja termiczna idzie w parze z akustyczną. Co to oznacza w praktyce? Dywany bardzo skutecznie wyciszają wnętrze domu czy mieszkania, pochłaniając zarówno dźwięki odbite (powstające podczas chodzenia po podłodze), jak i uderzeniowe (przenikające przez strop i słyszane na niższych kondygnacjach, dlatego nazywane również transmisyjnymi). Dzięki obecności dywanu odgłosy kroków oraz wiecznie tuptających małych nóżek staną się znacznie mniej uciążliwe dla pozostałych domowników, natomiast mieszkający niżej sąsiedzi nie będą podskakiwać za każdym razem, kiedy upuścimy coś ciężkiego lub przesuniemy krzesło.

Większa żywotność podłogi

Kolejną zaletą posiadania dywanu jest zabezpieczanie nowej podłogi przez ewentualnymi zniszczeniami – wgnieceniami, odpryskami i zarysowaniami. W większości salonów na podłodze położone są deski lub panele, które w przeciwieństwie do kafelków są znacznie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, więc w wyniku użytkowania dość szybko tracą swój pierwotny wygląd. Dlatego właśnie w tych częściach salonu, z których najczęściej korzystamy (kącik jadalny czy wypoczynkowy), warto położyć pełniące funkcję ochronną dywaniki.

Salon podzielony na strefy

Dawniej standardem wnętrzarskim był jeden duży dywan dumnie prezentujący na środku pomieszczenia, obecnie projektanci wnętrz coraz częściej stawiają na kilka mniejszych pokryć podłogowych, wykorzystując je do podzielenia salonu na kilka wyraźnych stref. W takiej roli dywany sprawdzą się zwłaszcza podczas aranżowania dużych pokojów dziennych z otwartą kuchnią. Ten prosty zabieg stylistyczny sprawia, że udaje się "ujarzmić" dużą przestrzeń, która nabiera domowego charakteru i staje się mniej chaotyczna. Co więcej dzięki dywanom o odpowiednich rozmiarach i kształtach można także „skorygować” kształt pomieszczenia, na przykład optycznie je skrócić.

Właściwości prozdrowotne

Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, nie ulega wątpliwości, że dywany mogą pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. W jaki sposób? Większość pokryć podłogowych ma właściwości elektrostatyczne, co oznacza, że działają one jak naturalny filtr powietrza, przytrzymując osiadający na nich kurz i tym samym zmniejszając jego cyrkulację we wdychanym powietrzu (dzięki czemu nadają się również dla alergików). Jeszcze lepiej o domowników zadbają dywany wełniane, które regulują poziom wilgotności i temperaturę w pomieszczeniu oraz neutralizują szkodliwy wpływ na ludzki organizm sprzętu RTV i bezprzewodowej sieci internetowej.

Wiesz już, dlaczego warto zaopatrzyć się w dywany. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, jaki model najlepiej sprawdzi się w Twoim domu czy mieszkaniu, odwiedź salon Arte w Krakowie i skorzystaj z fachowej wiedzy doradców klienta, którzy pomogą Ci dobrać dywan najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy