reklama

Dawida czeka przeszczep szpiku. Potrzebna pomoc. We wtorek spotkanie organizacyjne

, Wiadomości, 19.09.2016 09:30, NEWSY CZYTELNIKÓW
18-letni Dawid z Wadowic choruje na aplazję szpiku. Jedynym ratunkiem jest obecnie przeszczep. W związku tym Fundacja DKMS organizuję kolejną w naszym regionie akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku.
Dawida czeka przeszczep szpiku. Potrzebna pomoc. We wtorek spotkanie organizacyjne

18-letni wadowiczanin Dawid Zając, uczeń maturalnej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach na początku wakacji poczuł się źle. Był osłabiony, śpiący, opadający z sił. Trafił do szpitala. Wyniki badań były dramatyczne: w jego krwi stwierdzono bardzo małą ilość płytek krwi. Lekarze podejrzewali ostrą białaczkę. Jednak okazało się, że Dawid cierpi na aplazję szpiku, stan, w którym dochodzi do niewydolności szpiku kostnego. Jedynym ratunkiem dla niego jest przeszczep szpiku. Pierwszy opis tej choroby pochodzi z 1888 roku. Na niedokrwistość aplastyczną zmarła m.in. Maria Skłodowska-Curie.

 

W związku z tym Fundacja DKMS organizuje kolejną w naszym regionie akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych w Wadowicach. Akcja „Pomóż Dawidowi i Innym” prawdopodobnie odbędzie się jeszcze w październiku tego roku.

 

 

W pomoc Dawidowi włączyła się jego rodzina, przyjaciele, społeczność szkolna oraz wiele innych osób. Początkiem przygotowań do akcji będzie spotkanie organizacyjne, które odbędzie się już we wtorek (20.09) o godzinie 10:00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wadowicach.

 

Na miejscu będzie obecny Artur Koszla, przedstawiciel Fundacji DKMS. Spotkanie to będzie miało charakter organizacyjny i będzie służyło zaplanowaniu czynności, mających na celu rozpropagowanie akcji lokalnie.

 

- Serdecznie zapraszamy na nie przedstawicieli wadowickich szkół, ochotniczych straży pożarnych, służb mundurowych, stowarzyszeń, instytucji i wszystkich którzy chcą włączyć się w pomoc w organizowaniu akcji — zachęcają organizatorzy.

 

Warto dodać, że to nie pierwsza akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w Wadowicach. Największa dotychczas pod hasłem „Pomóż Lili i Innym” odbyła się w lipcu 2014 roku. Podczas dwóch dni rejestracji w Wadowicach i Jaroszowicach zarejestrowało się łącznie blisko 1500 osób. Spośród nich już 4 osoby zostały rzeczywistymi dawcami, którzy oddali swoje komórki macierzyste pacjentom potrzebującym przeszczepu.

 

Spotkanie organizacyjne przed akcją „Pomóż Dawidowi i Innym”

20 września (wtorek) godzina 10:00

Sala Sesyjna Urzędu Miejskiego w Wadowicach (I piętro, pokój nr 19)

 

 

źródło: UM Wadowice

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy