reklama

Co zrobić, żeby włosy były zdrowe i szybciej rosły?

, Wiadomości, 01.12.2022 10:59, Artykuł partnera
Sprężyste, mocne i lśniące włosy wskazują na dobrą kondycję naszego ciała. Cienkie i wolno rosnące pasma mogą być cechą genetyczną, ale ogromny wpływ na ich wygląd ma styl życia i czynniki środowiskowe. Gdy włosy stają się słabe i łamliwe, najczęściej jest to sygnał, że czegoś im brakuje. Podpowiadamy, co zrobić, żeby włosy szybciej rosły i były zdrowe od nasady aż po same końce!
Co zrobić, żeby włosy były zdrowe i szybciej rosły?

Od czego zależy tempo wzrostu włosów i ich zdrowie?

Niektórzy z nas od dziecka mają cienkie włosy, które rosną stosunkowo wolno. Inni natomiast cieszą się przyrostem nawet 2–3 cm w ciągu miesiąca. Grubość, jak i szybkość wzrostu włosów uwarunkowana jest przede wszystkim predyspozycjami genetycznymi. Trzeba jednak pamiętać, że kondycja włosów zależy od wielu czynników. Bez odpowiedniej pielęgnacji i dbałości o organizm nie pomogą nawet geny.

Najbardziej szkodliwe dla włosów są:

  • niedobory żywieniowe i odwodnienie organizmu;
  • przewlekły stres, brak snu, przemęczenie;
  • zaburzenia hormonalne;
  • schorzenia dermatologiczne skóry głowy;
  • zabiegi stylizacyjne;
  • promienie UV;
  • zanieczyszczenia.

Dieta wzmacniająca włosy i skórę głowy

Niedobory żywieniowe mogą negatywnie odbić się na wyglądzie fryzury. Ponadto stan włosów odzwierciedla zdrowie organizmu. W codziennej diecie warto więc szukać nie tylko witamin i minerałów kluczowych dla urody, a wszystkich związków niezbędnych dla organizmu. Podstawą jest więc dobrze zbilansowana dieta, bogata w świeże owoce i warzywa.

Składniki kondycjonujące włosy i skórę głowy i najlepiej dostarczać wraz z dietą. W przypadku niedoborów warto też korzystać z dodatkowego wsparcia w postaci suplementów diety, takich jak np. Vitapil na włosy, skórę i paznokcie.

Jakich składników potrzebują osłabione włosy?

Włosy są połączone z cebulkami, które wyrastają z mieszków włosowych – drobnych zagłębień zlokalizowanych w skórze. Z każdego mieszka na głowie wyrastają 3–4 włosy. Co ciekawe, struktury te są genetycznie zaprogramowane do wytwarzania określonej liczby włosów. W ciągu całego swojego życia są w stanie wytworzyć zwykle od 20 do 30 łodyg. Włosy rosną, przechodząc przez kilka faz: czynnego wzrostu (anagen), spoczynku (katagen) i obumierania (telogen).

Mieszki mogą jednak ulegać osłabieniu lub miniaturyzacji pod wpływem wielu czynników, w tym hormonów i niedoborów niektórych witamin i minerałów. To z kolei przyczynia się do spowolnienia wzrostu włosa (skrócenia fazy anagenu, wydłużenia pozostałych), a także wytwarzania słabszych, cieńszych i mniej odpornych łodyg.

Jeśli chcesz, żeby Twoje włosy były zdrowe i szybko rosły, w pierwszej kolejności warto zadbać o kondycję skóry głowy i omawianych mieszków. Wszystkie części włosa, zarówno te widoczne, jak i znajdujące się w tkankach, potrzebują głównie:

  • niektórych witamin z grupy B, np. biotyny (B7), cyjanokobalaminy (B12), tiaminy (B1);
  • witamin A, E i C;
  • minerałów, m.in.: żelaza, cynku, jodu, miedzi, manganu.

Związki, które wzmacniają włosy i przyspieszają ich porost, to również białko (podstawowy budulec) i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Pielęgnacja

Wzmocnienie włosów od wewnątrz jest podstawą, ale może to nie wystarczyć. Zdarza się, że włosy rosną dość szybko, ale ich końcówki są zniszczone i łamliwe, przez co nie dostrzegamy dodatkowych milimetrów. Zatem co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Zadbaj o odpowiednią pielęgnację, czyli dostosowaną do ich typu i skupiającą się na ochronie, nawilżaniu i odżywianiu korony włosa.

Pasma najlepiej zabezpieczyć, stosując dobre, łagodne odżywki bogate w antyoksydanty i substancje tworzące na ich powierzchni okluzyjną warstwę ochronną. Dużą uwagę przykładaj również do wyboru szamponu – jego zadaniem jest nie tylko oczyszczanie, ale też wzmacnianie skóry głowy i usuwanie ewentualnych niedoskonałości, takich jak łupież czy nadmiar sebum.

Wspomagająco zdrowie i porost włosów warto też wykonywać systematyczne masaże skalpu. To proste, bo wystarczy przy każdym myciu poświęcić 2 minuty więcej na pielęgnację. Możesz też skorzystać z domowego zabiegu olejowania włosów i wcierek na bazie naturalnych substancji.


Artykuł partnera

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy