reklama

Co to jest Zielona Karta?

Wiadomości, 28.03.2023 13:58, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Wyjeżdżasz samochodem za granicę? Pamiętaj o tym, aby się do tego przygotować. Jedną z rzeczy, którą być może powinieneś mieć ze sobą, jest Zielona Karta. Co to takiego? Kiedy może się przydać i w jakich krajach obowiązuje? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Co to jest Zielona Karta?

Jeśli zamierzasz wyjechać samochodem za granicę, to warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim stan techniczny samochodu powinien być bez zarzutu. Żeby się co do tego upewnić, warto udać się do mechanika na przegląd. Sprawdzi on pojazd i dokona ewentualnych napraw, co pozwoli zmniejszyć ryzyko awarii podczas wyjazdu. Jednak jadąc samochodem poza granicę, warto pamiętać także o ubezpieczeniu.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Każdy zarejestrowany samochód w Polsce musi mieć ubezpieczenie OC. To właśnie z jego tytułu zostanie wypłacone odszkodowanie, jeśli doprowadzisz do szkody. Podobnie będzie w przypadku wyjazdu za granicę. Tam niestety także może się zdarzyć kolizja lub wypadek. Koszty związane z ewentualnymi roszczeniami mogą być często wyższe niż w Polsce. Tak więc brak OC to ryzyko otrzymania kary, jak i opłacenia kosztów związanych z wypłatą ewentualnego odszkodowania. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie wykupienie OC.

Zielona Karta, czyli potwierdzenie OC za granicą

Zielona Karta to dokument, który potwierdza, że masz wykupioną polisę OC. Wygląda on tak samo bez względu na kraj, w jakim został wydany. Dzięki temu w razie spowodowania jakiegoś zdarzenia w konkretnym miejscu, władze lub inny uprawniony organ, będą mogły szybko sprawdzić ważność ubezpieczenia OC.

Zanim Polska weszła do Unii Europejskiej, karta była wymagana praktycznie przy każdym wyjeździe za granicę. Obecnie w zdecydowanej większości krajów Europy nie potrzebujesz żadnego dodatkowego dokumentu, który potwierdzi, że masz ubezpieczenie OC. Jest tak we wszystkich Państwach Unii Europejskiej, jak i w kilku krajach spoza tych należących do partnerstwa.

Gdzie potrzebna jest Zielona Karta?

Wyjeżdżając samochodem za granice, zaplanuj wcześniej to przedsięwzięcie. Między innymi sprawdź, przez jakie kraje czeka Cię przejazd. Jeśli będzie to, któreś z poniższych, to Zielona Karta okaże się niezbędna: Ukraina, Białoruś, Rosja, Iran, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Tunezja, Turcja. Jeżeli chodzi o Białoruś i Rosję, to Zielona Karta działać tam będzie tylko do 1 czerwca 2023 roku. Po tym dniu niezbędne będzie wykupienie polisy lokalnie.

Kiedy Zielona Karta nie wystarczy?

W przypadku wyjazdu do krajów, w których nie wystarczy posiadanie polisy OC, jak i Zielonej Karty być może będziesz musiał wykupić tak zwane ubezpieczenie graniczne lub polisę lokalną. Najlepiej dowiedzieć się jak wygląda prawo w tej kwestii w danej lokalizacji.

Jak zdobyć Zieloną Kartę?

Jest to niezwykle proste. Jeśli masz polisę w LINK4, wystarczy, że zadzwonisz do swojego doradcy i powiesz mu, że potrzebujesz Zielonej Karty. LINK4 wyśle ją do Ciebie pocztą. Nie ponosisz z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Jeśli natomiast kończy Ci się OC i chciałbyś je wykupić właśnie w LINK4, to na stronie szybko obliczysz składkę za pomocą Kalkulatora OC, a także wykupisz ubezpieczenie. Jeśli wolisz kontakt osobisty z agentem współpracującym z LINK4 lub rozmowę telefoniczną pod numerem 22 444 44 44, to również te opcje są dostępne. Każde ze wskazanych rozwiązań daje Ci możliwość zarówno uzyskania dodatkowych informacji, jak i dopełnienia procedury wykupienia ubezpieczenia.

Co, jeśli nie zdążysz wykupić Zielonej Karty?

Jeśli Twój wyjazd wypadł nagle i nie masz czasu, aby zdobyć Zieloną Kartę, w niektórych krajach będziesz musiał wykupić wspomniane już wcześniej tak zwane ubezpieczenie graniczne. Dostępne jest w dwóch wersjach, na 15 i 30 dni.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach, wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.


Materiał powstał przy współpracy z LINK4.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy