reklama

Chcą zlikwidować sąd. Samorządowcy są oburzeni

, Wiadomości, 02.01.2012 18:00, (red)
Niewielki powiat suski musi walczyć o swoje. Tym razem ministerstwo chce zlikwidować Sąd Rejonowy w Suchej Beskidzkiej.
Chcą zlikwidować sąd. Samorządowcy są oburzeni

Sprawa niespodziewanie pojawiła się dopiero kilka dni temu. Informację o zamiarze likwidacji suskiego Sądu przekazał samorządowcom Wiesław Okrzesik – prezes Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej, który uczestniczył w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym 28 grudnia 2011r. w suskim starostwie.

 

 

Opublikowany projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości przewiduje m. in. likwidację „małych” sądów rejonowych, w których orzeka mniej niż 14 sędziów i utworzenie w ich miejsce zamiejsc owych wydziałów innych sądów. Jeśli nowe przepisy weszłyby w życie w niezmienionej formie, to z dniem 1 lipca 2012 roku Sąd Rejonowy w Suchej Beskidzkiej stanie się wydziałem zamiejscowym sądu w Myślenicach.

 

 

- Likwidacja Sądu z całą pewnością obniży prestiż Powiatu Suskiego i może utrudnić mieszkańcom dostęp do sądów, a także do prowadzonych przez miejscowy sąd ksiąg wieczystych, których sytuacja  w zakresie ewentualnego przeniesienia do Myślenic nie została jeszcze określona - komentuje starosta suski Tadeusz Gancarz. Zaapelował do obecnych na spotkaniu wójtów i burmistrzów, aby zastosowali wszelkie możliwe formy wywierania nacisku na ministerstwo w celu zmiany niekorzystnych dla powiatu przepisów

 

Pierwszy krok w tym zakresie wykonała już Rada Powiatu Suskiego [na zdjęciu], która podczas posiedzenia 29 grudnia 2011 r. podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z apelem do Ministra Sprawiedliwości wyrażającym zdecydowany sprzeciw wobec planowanej likwidacji Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej.

 

 

Oto treść tego apelu radnych do ministra:

 

"W związku z opublikowaniem projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia sądów rejonowych, utworzenia zamiejscowych wydziałów w niektórych sądach rejonowych oraz zmian rozporządzenia w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości, Rada Powiatu Suskiego zgłasza swój stanowczy protest przeciwko likwidacji Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej.


Rada uważa, że sądownictwo na szczeblu powiatowym było od lat jednym z podstawowych elementów funkcjonowania administracji publicznej. Stanowi fundament miastotwórczych działań na poziomie lokalnym, gwarantując obywatelom bezpieczeństwo i ochronę najistotniejszych życiowo spraw. Obecnie podejmowane działania w tej mierze przez resort sprawiedliwości odbieramy jako odwrócenie tych pozytywnych tendencji, co w konsekwencji prowadzi do naruszenia zagwarantowanej w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasady szerokiego dostępu do sądu.


Planowane zmiany oznaczają odejście od jednego z głównych założeń reformy administracyjnej z 1998 roku jakim było skoncentrowanie w miejscowości będącej siedzibą powiatu wszystkich instytucji świadczących usługi publiczne o charakterze ponadgminnym w tym sądów i prokuratur rejonowych. Taka koncentracja miała służyć łatwiejszemu i sprawniejszemu załatwieniu spraw przez mieszkańców powiatu korzystających z usług tych instytucji.


Uważamy również, że takie działania nie mają nic wspólnego z ekonomią postępowania sądowego, a zakładane oszczędności będą niewielkie i absolutnie nie zrównoważą kosztów społecznych tak pojmowanej reformy wymiaru sprawiedliwości. Kolejny raz to właśnie na pojedynczych obywateli i podmioty gospodarcze przeniesie się koszty zmian w strukturze administracji publicznej w Polsce.


Uważamy, że proponowane zmiany powstały w oderwaniu od jakichkolwiek merytorycznych argumentów, a ich sposób wprowadzania - bez jakichkolwiek konsultacji z samorządem powiatowym - budzi poważne zastrzeżenia. W wyniku tych działań powstają jedynie złe rozwiązania co prowadzi do degradacji funkcji i znaczenia samorządu powiatowego, stanowiąc próbę jego ubezwłasnowolnienia.


Radni Powiatu Suskiego uważają, że likwidacja Sądu obniży prestiż miasta Sucha Beskidzka i całego powiatu suskiego w sytuacji, kiedy jeszcze do niedawna wiele mówiło się o sile lokalnej społeczności, o tym że najważniejsza jest mała ojczyzna, że warto brać sprawy w swoje ręce i zaczynać od lokalnego podwórka.


Na podstawie informacji uzyskanych od Prezesa Sądu Rejonowego wpływ spraw do sądu, ilość ich załatwień przemawiają przeciw jego likwidacji i wskazują, że najbardziej ekonomiczne i efektywne są mniejsze sądy te, które właśnie Pan Minister chce zlikwidować.


Mając powyższe na uwadze Rada Powiatu Suskiego stanowczo protestuje przeciwko próbom likwidacji Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej."źródło: powiatsuski.pl

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy