reklama

Burmistrz i policja mówią: stop hejterom!

, Wiadomości, 23.09.2015 19:00, ks
Czy ta akcja powstrzyma falę nienawiści, jaka przelewa się m.in. przez Internet?
Burmistrz i policja mówią: stop hejterom!

Urząd Miejski w Wadowicach oraz Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach wraz z kampanią HejtStop rozpoczęły współpracę na rzecz przeciwdziałania przejawom nienawiści w przestrzeni publicznej.


"Mowa nienawiści dotyka nas w Internecie. Na płotach, elewacjach bloków czy domów znajdują się nienawistne znaki i symbole. Czasem jest ich już tak dużo, że stają się dla nas niezauważalne. Tymczasem bierność to jedna z form akceptacji tego typu zjawisk. HejtStop to kampania społeczna, której celem jest walka z antysemityzmem, homofonią, faszyzmem, rasizmem i jak i wieloma innymi formami, jakie mowa nienawiści może przybierać. HejtStop prowadzi działania informacyjno-edukacyjne poprzez promowanie wiedzy na temat wolności słowa i mowy nienawiści. To także strona internetowa oraz aplikacja mobilna służąca do zgłaszania mowy nienawiści w przestrzeni publicznej" - czytamy w informacji od Oliwii Brzeźniak z sekretariatu burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego.

 

Jednym w elementów współpracy Urzędu, Komendy i przedstawicieli kampanii HejtStop było zorganizowanie cyklu szkoleń dla dyrektorów szkół podstawowych oraz gimnazjów z terenu Gminy Wadowice, szkolnych pedagogów i psychologów, a także policjantów i strażników miejskich, które 16 i 17 września 2015 roku w Urzędzie Miejskim w Wadowicach przeprowadził pan Bartosz Krajewski.

 

Jak poinformowano, w trakcie spotkań rozmawiano na temat działań, jakie podejmowane są w ramach akcji HejtStop, czym jest mowa nienawiści, co to jest hejt oraz jak przeciwdziałać tym zjawiskom w przestrzeni publicznej oraz w sieci internetowej (np., gdzie można zgłosić hejty pojawiające się na stronie internetowej czy portalu społecznościowym oraz co można zrobić, aby zamalować nienawistny znak, który znajduje się być może gdzieś na jednym z murów niedaleko naszego miejsca zamieszkania bądź pracy). 

 

Jednak cykl szkoleń to nie wszystko. Już niedługo na terenie gminy Wadowice rozwieszone zostaną plakaty zachęcające do wspólnego działania w ramach kampanii HejtStop, a 26 września odbędzie się akcja zamalowywania nienawistnych znaków i symboli, które szpecą miasto.

 

- Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom świadomość dotycząca mowy nienawiści i sposobom jej przeciwdziałania będzie w naszej gminie systematycznie wzrastać - informują organizatorzy wadowickiej akcji.

 

 

źródło: UM Wadowice

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

guide, 24.09.2015 14:21

z utęsknieniem czekam na chwilę gdy mamnewsa dołączy do programu znikną igory i podobni ;) i w końcu pojawią się konkrety w komentarzach!!!!!!!

Betty, 24.09.2015 09:27

@starymoher - trafiles w sedno. A gdzie są ścieżki rowerowe, w gminie, ktora stawia na rekreację i wypoczynek?????

Betty, 24.09.2015 09:25

A tymczasem niektórzy mieszkańcy naszej gminy nadal będą czynić nienawiść, wzniecać bójki, napadać współmieszkańców - jak to miało miejsce pod zamkiem niedawno czy wczesniej na ul. Legionów... Ale im wolno, bo czynią to w realu, nie w necie, co?

starymoher, 24.09.2015 07:03

@nostradamus-Co mam do rowerzystów?.Jak byś prowadził za rękę wnuka albo dziecko które powierzono ci do opieki i koło ciebie z tyłu przejechał pędzący małolat na rowerze,którego nie masz szans zauważyć,niemal ocierający się o dziecko to byś zmienił zdanie,NIE MAM NIC PRZECIWKO STARSZYM LUDZIOM CZŁAPIĄCYM Z KOŁA NA KOŁO Z TARGU ALBO ZAKUPÓW.Oni wiedza jak się zachować. Wiem ze administracyjnie nie da się tego rozwiązać .Ale można ograniczyć zagrożenie na dwa sposoby: budując na chodnikach co jakąś odległość tzw szykany -wiecie chyba o co chodzi-które skutecznie ograniczają możliwość rozwinięcia prędkości albo wprowadzić w Andrychowie strefę 30 co czyni coraz więcej miast.Wtedy rowerzyści będą mogli spokojnie wjechać na jezdnie.I jeszcze jedno. Mam osobiste doświadczenie co może się stać w razie najechania rowerem na osobę>

voscon, 24.09.2015 00:10

Jak zawsze zamiast łapać bandziorów to [ciach!] sie zajmują. Czekamy na akcje "biedaStop" mająca na celu walkę z ubóstwem, kampania informacyjna jak robić zakupy by zaoszczędzić 2 zł. "pensjeStart" spotkania edykacyjne dla pracodawców, warsztaty i zajęcia w terenie. Jak przeboleć podwyżki dla pracowników.

aleocochodzi, 23.09.2015 22:42

Czy to pomoże ocalić zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym ? ;)

aleocochodzi, 23.09.2015 22:38

Komentarz usunięty przez autora.

dr_house, 23.09.2015 22:34

Ostatnio trafiłem na film z 1993r. pt. "Uprowadzenie Agaty" na końcu w obsadzie pisało tak "LECH NIEBIELSKI Pedał z dyskoteki" x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_Z9LPxpkMYNb5zcpe9RwHnBlSp1eYz82D.jpg Kiedyś walono prosto z mostu a teraz by za to zamknęli.

WilkOSTRY, 23.09.2015 22:16

To pokozali.

Nostradamus, 23.09.2015 20:54

Starymoher co ty się tak czepiasz rowerzystów ? Gdzie mają jeździć jak w tym mieście nie ma dróg rowerowych. Kierowcy na ulicach lekcewarzą rowerzystów , aż strach jeździć.

starymoher, 23.09.2015 19:49

Sprawa nie jest jednoznaczna.Bo po pierwsze jak określić co jest mową nienawiści i kto to ma zrobić?Czy jak napisze że rząd jest do d..y(co jest prawdą) to jest to nienawiść czy nie.Albo że Prezydent znanego miasta jest gejem(co jest prawda) to jest mowa nienawiści czy nie? Mógłbym tak dalej.Ale z tego co wiem prawo prasowe mówi że za teksty opublikowane w gazecie,portalu etc. odpowiada przede wszystkim wydawca.Sprawa się ma inaczej jeżeli się publikuje coś na własnym blogu.Moim zdaniem temat jest nierozwiązywalny.A Policję namawiałbym żeby zajęła się rowerzystami na chodnikach-zwłaszcza w Andrychowie- anie śledziła bardziej lub mniej durnych wpisów( w tym i moich).Amen

igor7, 23.09.2015 19:49

zamkną Kraśkę,Tadlę,Lisa,Pochanke,Niesiołowskiego,prymitywną babę z Szydłowca i Szechtera ??? . . . . klinowski - SZACUN !!!

xpek, 23.09.2015 19:22

no pisowcsy hejterzy dają czadu im bliżej wyborów tym więcej jadu nienawiści