reklama

Ból ucha u dziecka – co robić?

, Wiadomości, 19.01.2023 10:11, ATYKUŁ SPONSOROWANY
Ból ucha u dziecka to powszechny objaw, który obniża jakość codziennego funkcjonowania najmłodszych pacjentów. Wielu zaniepokojonych rodziców nie wie, jakie są przyczyny dolegliwości bólowych pociechy, i szuka pomocy u lekarza pediatry lub otolaryngologa. Dowiedz się, co może powodować ból ucha u dziecka, sprawdź, jak pozbyć się tego objawu i ulżyć maluchowi.
Ból ucha u dziecka – co robić?

Co może powodować ból ucha u dziecka? Ciało obce, czop woskowinowy, infekcje

Zanim przedstawimy skutecznie sposoby na łagodzenie bólu ucha u dziecka, warto wspomnieć o potencjalnych źródłach problemu. Jak wiadomo, tylko trafna diagnoza pozwala podjąć skuteczne leczenie i umożliwić powrót do zdrowia. Tak więc, jakim chorobom towarzyszy ból ucha? Dolegliwości bólowe mogą wskazywać np. na:

  • krwiaka lub ropnia pourazowego małżowiny usznej,
  • obecność ciała obcego w przewodzie słuchowym (np. fragment zabawki, mały kamyk, małą baterię),
  • półpasiec uszny,
  • czop woskowinowy,
  • barotraumę,
  • zapalenie ochrzęstnej małżowiny usznej,
  • zapalenie wyrostka sutkowatego,
  • samoistne pęknięcie błony bębenkowej,
  • nowotwór ucha w zaawansowanym stadium,
  • bakteryjne zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego.

Częstym powodem silnego, pulsującego bólu ucha jest zapalenie ucha środkowego, które zwykle ma związek z wirusową infekcją górnych dróg oddechowych. Oprócz dolegliwości bólowych ucha dziecko ma katar, kaszel, gorączkę (w przypadku ostrej postaci choroby). Ból ucha występuje również w przebiegu przewlekłego zapalenia ucha środkowego lub wysiękowego zapalenia ucha środkowego.

Dolegliwości bólowe ucha są przykrym doznaniem, młodsze dzieci i niemowlęta reagują na ból objawami ogólnymi, które są dość proste do zauważenia przez rodziców. Oprócz bólu ucha dziecko może być rozdrażnione, płaczliwe, mieć gorsze łaknienie, wybudzać się ze snu z płaczem.

Diagnostyka i skuteczne sposoby na ból ucha u dziecka

Metoda leczenia bólu ucha u dziecka zależy od przyczyny dolegliwości. Jakich badań wymaga ból ucha u najmłodszych pacjentów? Podstawa to wywiad medyczny z rodzicami, badanie otoskopowe (fizykalnej ocenie stanu przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej) i w razie wskazań badanie laryngologiczne. Niejednokrotnie przydatne okazują się też badania oceniające słuch (audiometria, tympanometria). W razie podejrzenia powikłania procesu zapalnego ucha lekarz może zlecić wykonanie badań radiologicznych (RTG, tomografia komputerowa).

Jak zniwelować bólu ucha u dziecka? Przykładowo, jeśli źródłem jest infekcja bakteryjna, wdraża się antybiotykoterapię. Warto dodać, że w wielu przypadkach ból ucha mija w ciągu 48 godzin i wystarczy zastosowanie środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych bezpiecznych dla dzieci, np. takich jak paracetamol. Doustnie przyjmowane leki przynoszą dziecku szybką ulgę i pozwalają zapobiec dalszemu rozwojowi objawów. Jeśli chodzi o domowe sposoby, można stosować okłady z soli morskiej, przykładać do ucha dziecka wacik nasączony olejkiem kamforowym, który ma właściwości przeciwbólowe i wykazuje działanie rozgrzewające.

W przypadku nadprodukcji woskowiny usznej, która prowadzi do powstania czopu woskowinowego, a w konsekwencji bólu, warto sięgnąć po łatwe w użyciu krople do uszu dla dzieci z glicerolem, np. LIX. To wyrób medyczny, który zmiękcza i pomaga usunąć zalegającą woskowinę, a dzięki zawartości lidokainy szybko uśmierza dolegliwości bólowe.

Gdy dziecko boli ucho – kiedy odwiedzić lekarza?

Jeśli ból ucha utrzymuje się u dziecka przez kilka dni i nie mija mimo zastosowania domowych metod oraz środków dostępnych bez recepty w aptece, należy skonsultować się z lekarzem. Wskazaniem do wizyty u specjalisty jest również gorączka, nudności, wymioty, silny obrzęk i ropny wyciek z ucha. Rodzice powinni skorzystać z pomocy medycznej również wtedy, gdy zauważą w przewodzie słuchowym dziecka ciało obce (nie należy próbować wyciągać go samodzielnie).


LIX/12329/12/22

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/74798,ostre-zapalenie-ucha-srodkowego

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/74807,bol-ucha-u-dziecka


- ARTYKUŁ SPONSOROWANY -


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy