reklama

100 lat niepodległości! Tak wyglądają lokalne obchody tego święta [FOTO] [AKTUALIZACJA]

, Polityka, Wiadomości, 11.11.2018 16:15, PG/WB/DK
W niedzielę (11.11.) przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Zobaczcie jak wyglądały oficjalne uroczystości w Andrychowie i w Wadowicach.
100 lat niepodległości! Tak wyglądają lokalne obchody tego święta [FOTO] [AKTUALIZACJA]

W tym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli, powstaniach i I wojnie światowej, Polska odzyskała niepodległość.

Dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, kończącego ostatecznie I wojnę światową, przypieczętowano ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski.

Z tej okazji w całym kraju odbywają się huczne uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości w Andrychowie rozpoczęły się od mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Macieja Apostoła.

Po mszy lokalni sympatycy i działacze PiS-u na czele z posłem Markiem Polakiem złożyli kwiaty pod andrychowską golgotą i tablicą smoleńską obok kościoła. Jak co roku, andrychowscy włodarze z burmistrzem Tomaszem Żakiem nie uczestniczyli w tej części obchodów tylko czekali wraz pocztami sztandarowymi przed kościołem.

Następnie, już wszyscy razem, przeszli pod tablicę poświęconą pamięci żołnierzy Legionów Polskich, by tam złożyć wiązanki kwiatów.

Uroczystości towarzyszyła Miejska Orkiestra Dęta Andropol oraz Szwadron Ułanów im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich.Po tych uroczystościach przedstawiciele lokalnych władz oraz stowarzyszeń udali się do Inwałdu, gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą hrabiego Rodryga Romera - przy tablicy Romerów obok kościoła.Oficjalne obchody w Wadowicach również wyglądały podobnie. Był specjalna msza św. a potem złożenie kwiatów pod pomnikiem 12 Pułku Piechoty. Uroczystości towarzyszyły połączone Orkiestry Dęte OSP Klecza i OSP Chocznia. Następnie mieszkańcy mogli uczestniczyć w pikniku patriotycznym, na którym obyły się pokazy musztry paradnej i sztuk walki uczniów szkół mundurowych ZDZ, wspólne gotowanie z Robertem Makłowiczem. Był także tort na stulecie i uroczyste zamknięcie kapsuły czasu.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

janosik72, 14.11.2018 13:36

oj jak taka wiedza jak beskidmały to ty na Śląsk idź filozofie bo Andrychów do innej połaci należy ok

taranczako, 12.11.2018 20:06

świętować sie powinno po rozwiązaniu problemów. Trudno czasem zrozumieć miasto które więcej robi dla upamiętnienia zmarłych (tablice pamięci, renowacja zabytkowych nagrobków, nazwy ulic itd) niż aby pomóc żywym a niepełnosprawnym, bezdomnym, chorym ...

Arystokrata, 12.11.2018 15:37

A jednak mieszkańcy demokratycznie postanowili ograniczyć i poddać pełnej kontroli urząd burmistrza Żaka oddając GO pod kuratelę opozycyjnej większości i oczywiście- (już wkrótce) nowego przewodniczącego, którego zmiana jest w istocie konieczna. Miejmy tylko nadzieję, że burmistrz Żak zdaje sobie sprawę z faktu, że skończyła się "samowolka" a narzucona przez mieszkańców niewidzialna "smycz" ma celu tylko i wyłącznie dobro Gminy i jej rozwój, który od jakiegoś czasu zwolnił. Myślę, że dzięki temu uda się m.in. przywrócić całodobową opiekę medyczną.

beskidmaly, 12.11.2018 13:06

Zlikwidowano znaczy żadna spolka lekarska nie podpisala kontraktu z NFZ-tem na swiadczenie usługi polegającej na pracy lekarzy w porze nocnej i w niedziele i swieta. Natomiast GZOZ-y zostały sprywatyzowane w 2006 lub7 roku.

beskidmaly, 12.11.2018 12:43

Panie "Janosik" nocna opieke zdrowotna zlikwidowano w 2015 lub16 roku a Pan Zak jest "włodarzem" od 2010r. to pan niech pisze ze zrozumieniem a nie mnie mowi abym czytal ze zrozumieniem. Ja tez jestem mieszkancem tej gminy i tez bym chciał aby w andrychowie byla nocna i swiateczna opieka medyczna ale chcieć a moc to dwie rozne sprawy i bardzo im daleko do siebie/

janosik72, 12.11.2018 11:55

Przepraszam jeśli dumę kogoś uraziłem nie chodzi mi o PIS Pana Żaka lecz o ludzi którzy mają problem z opieką cało dobową nie którzy widzę tylko patrzą przez pryzmat polityczny nie myśląc o dobru mieszkańców gminy o ekologi ict np beskidmały bez obrazy czy ja atakuję Pana Żaka czy pisałem o włodarzach czytaj ze zrozumieniem mały bo do Beskidu do jeszcze masz daleko POZDRAWIAM

`, 12.11.2018 11:43

To idąc tokiem "myślenia" Psikuta to, to że w np. Kętach i innych miejscowościach opieka całodobowa jest to też wina "pisowskiego rządu" a nie zasługa włodarzy tych miast :-0 ......... http://www.mamnewsa.pl/wiadomosci/kety-daly-rade-opieka-calodobowa-zostaje

zandrychowa, 12.11.2018 10:55

A wcześniej pisowsi burmistrz Andrychowa sprywatyzował ośrodki zdrowia

zandrychowa, 12.11.2018 10:55

To przecież pisowski rząd tak zreformował służbę zdrowia że w Andrychowie nie ma już nocnych dyżurów

beskidmaly, 12.11.2018 05:41

Janosik czemu siejesz zamet wśród mieszkancow i głosisz nieprawdę Burmistrz Zak zrobil wszystko aby w Andrychowie byla sobotnio-niedzielna i nocna opieka zdrowotna rozmawial z wszystkimi kierownikami spolek medycznch dzialajacych na terenie gminy aby zlozyly wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia a prowadzenie medycznej opieki zdrowotnej w dni wolne od pracy i porze nocnej- nie wystapila z wnioskiem żadna .To co Burmistrz miał ich zmusic . W jaki sposób moze bys mu podpowiedział jak taki jestes madry.Podobno Kubien i Kobielus wiedza jak to zrobić. Mysle zw radni zapytają ich na jednej z pierwszych sesji Rady Miejskiej. Bo z Waszego hejtowania wynika ze największym przeciwnikiem poprawy opieki lekarskiej w Gminie jest Burmistrz a nie brak zainteresowania kontraktem z NFZ przez spolki medyczne.

janosik72, 11.11.2018 20:07

Ja powiem tak służba zdrowia zamknięta od soboty do poniedziałku nie ma kto w tym cudownym mieście nawet zrobić zastrzyku bo włodarzy stać na jazdę do Wadowic przez trzy dni i czekać w kolejkach po głupi zastrzyk ile godzin???? nie oni tego problemu nie mają a kto dziś myślał o walczących gdzie im pomoc medyczna potrzebna była nawet głupi zastrzyk i to ma być wdzięczność walczącym o POLSKĘ do pana Kubienia Kobielusa do mam niusa co nie można zwołać Andrychowian do pikiety przed Urzędem i wymusić na włodarzach miasta opieki cało dobowej jak się nie chce to się nie da Pytam ile przez te trzy dni ludzi odwiedziło samochodami Wadowicki SOR i opiekę cało dobową to nie wpływa na ocieplenie klimatu czy trzeba mieć tyle pieniędzy czy być takim tępym politykiem by piece wymieniać a setki ludzi wysyłać autami do Wadowic przez trzy dni to na jedno auto jest ok 70 km a gdzie okoliczne wsie ludzie otwórzcie oczy i stańcie za swoimi prawami to macie w konstytucji zagwarantowane a nie basen i hala i pomniki fontanny POZDRAWIAM

Arystokrata, 11.11.2018 20:03

Pan burmistrz Żak coś nie w humorze czy słoneczko za mocno przyświeciło ? :) Tak czy owak pogoda była bardzo udana !

MieszkaniecOsiedla, 11.11.2018 18:57

Dzisiaj wszyscy kochają Polskę a jutro będą przeklinać za podatki. Wstyd mi za tych co pier.... Glupoty A nie mówią prawdy.