reklama

Przebiegł 160 kilometrów w 20 godzin!

, Sport, Wiadomości, 31.10.2021 11:40, eł

To rekord zawodnika z naszego regionu w górskim ultramaratonie.

Przebiegł 160 kilometrów w 20 godzin!

Roman Ficek, ultramaratończyk z powiatu suskiego zaliczył kolejny rekord w swej karierze. W 20 godzin, 1 minutę i 8 sekund pokonał liczącą 160 kilometrów trasę biegu Emperor w wyścigu Ultra Trail Vipava Valley w Słowenii. Dotychczas nikt nie przebiegł jej w mniej niż 21 godzin! A trzeba zaznaczyć, że trasa wiedzie przez trudne, górskie tereny.

Zawodnik Roman Ficek ze Skawicy ma na koncie wiele nieprawdopodobnych wręcz wyczynów. W 2017 roku pobił zimowy rekord w zdobyciu Korony Gór Polski. Wszystkie 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich przebiegł w niespełna 83 godziny. W niecałe dwa lata później pokonał biegiem Główny Szlak Beskidzki (ponad 500 km) w również rekordowym czasie 107 godzin i 25 minut.

Następnie w 127 godzin wbiegł na 55 tatrzańskich dwutysięczników, osiągając 22 km przewyższenia! Potem pokonał cały Łuk Karpat, czyli trasę o długości około 2300 km i 110 km przewyższenia. Znów zrobił to w czasie krótszym niż ktokolwiek na świecie – w 39 dni i 11 godzin. A kolejne jego niebywałe osiągnięcie polegało na tym, że w ciągu doby wbiegł na Rysy 9 razy! Było to w lutym tego roku.

Jednak później Ficek nie miał za dużo szczęścia. Albo raczej tak doskonałej kondycji, jak czasie poprzednich wyzwań. W sierpniu, o czym wówczas pisaliśmy, nie dokończył biegu na 170 km w Alpach, odbywającego się w ramach Ultra Trail du Mont Blanc. Nie powiodło mu się również w Europejskim Festiwalu Biegowym w Krynicy, podczas którego nogi zaczęły mu odmawiać posłuszeństwa już po 40 kilometrach. Truchtem pokonał jeszcze 20, po czym zszedł ze szlaku.

Badania, które wykonywał co kilka tygodni, wykazały u niego coraz bardziej spadający poziom żelaza w organizmie. Dlatego po biegu w Krynicy Roman Ficek zaczął przede wszystkim dbać o uzupełnienie tych braków. Powoli, ale systematycznie poprawiała się jego kondycja, a wyniki w treningach były coraz lepsze. Dlatego zdecydował się na udział w Ultra Trail Vipava Valley, wybierając najdłuższą z dostępnych tras. Dystans 160 kilometrów pokonał w czasie o ponad godzinę krótszym od dotychczasowego rekordu, który wynosił 21godzin, 4 minuty i 21 sekund. W tegorocznym biegu nikt nawet nie przybliżył się do wyniku Ficka. Jako drugi dobiegł do mety Słoweniec Galen Reynolds, który trasę przebiegł w czasie 21:43:17.


Foto: Facebook/Roman Ficek

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy

reklama
reklama
pełne wyniki i terminarz ›
reklama
reklama
reklama