reklama
reklama

Problem z halą. Siatkówka w Andrychowie nad przepaścią?

Sport, Wiadomości, 05.07.2024 14:00, GM
W MKS Andrychów atmosfera niepewności.
Problem z halą. Siatkówka w Andrychowie nad przepaścią?
Zwykle na początku roku wakacji wszystko było już było wiadomo, a teraz w siatkarskim MKS Andrychów wielka niepewność. Mało kto myśli o przygotowaniach do nowego sezonu, który rozpocznie się po wakacjach. W ostatnich dniach dociera do nas wiele niepokojących informacji w tej sprawie.


Główny problem to hala sportowa przy ulicy 1 Maja, którą użytkuje MKS Andrychów. Kilkudziesięcioletni obiekt od lat nie jest dobrą wizytówką miasta. Po decyzji nadzoru budowlanewgo, władze gminy muszą do 31 grudnia tego roku przeprowadzić ekspertyzę pod kątem bezpieczeństwa dalszego korzystania tego obiektu.

Mimo padających od wielu lat ze strony byłych już władz miasta obietnic, do tej pory w Andrychowie nie została wybudowana nowa hala sportowa. A nowe władze miasta – o czym informowaliśmy – poddają ostatnio w wątpliwość proponowaną do tej pory lokalizację nowej hali przy ulicy Dąbrowskiego.


Nowa hala zatem na razie nie powstanie. Władze gminy chcą wkrótce wydać 100 tys. zł na wykonanie ekspertyzy starej hali przy ulicy 1 Maja. – Chodzi również o oszacowanie, czy bardziej kalkuluje się budowa nowej czy remont starej hali, o ile w ogóle jest on możliwy – mówiła kilka dni temu Beata Smolec, burmistrz Andrychowa.


Dlatego w MKS Andrychów zapanował stan zawieszenia i niepewności. Bo jak tu myśleć o przygotowaniach do sezonu, skoro może się okazać, że od stycznia nie będzie gdzie grać? Co prawda zespół seniorów został zgłoszony do rozgrywek II ligi, ale - jak się nieoficjalnie dowiadujemy - nie ma pewności że do nich przystąpi.

- Jest realna groźba, że po nowym roku nie będze gdzie grać. A klubu nie stać na wynajem innych hal w Andrychowie, choćby nowej sali która wkrótce ma być otwarta przy LO w Andrychowie. A przecież MKS to nie tylko zespół seniorów, ale także liczne drużyny młodzieżowe, które uczestniczą w rozgrywkach ligowych. Gdzie będą grać po nowym roku? – mówi nam anonimowo rodzic zawodnika MKS i kibic, mocno zaangażowany w sprawy klubu.

Rzeczywiście, MKS za użytkowanie obecnej starej hali nie musi płacić. Ale – wynajmując inny obiekt – musiałby ponosić koszty związane z wynajmem. Dla klubu byłby to spory wydatek, a pieniędzy na ten cel nie ma.

- Czytałem, że pod koniec sierpnia w turnieju z okazji otwarcia nowej hali przy LO mają grać drużyny występujące w PlusLidze, a tutaj szykuje się pogrzeb andrychowskiej siatkówki – komentuje złowieszczo kibic.Co dalej – nikt nie wie. Trener MKS Maciej Fijałek informuje nas, że na razie nic nie wiadomo. - Na razie czekamy na decyzje – mówi. O tym, że obecnie nic jeszcze nie wiadomo, mówi nam również Tomasz Rupik z MKS. - Nie ma oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

Udało nam się dowiedzieć, że w tym tygodniu w magistracie doszło do spotkania władz Andrychowa z kierownictwem MKS w tej właśnie sprawie. Co ustalono? Nasze źródła w MKS mówią, że więcej na ten temat będzie można powiedzieć po spotkaniu, które ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

- Rozmowy trwają i wszystko idzie w dobrym kierunku, w środę następne spotkanie – informuje nas z kolei Aleksander Kasperek, wiceburmistrz Andrychowa.

Do ustalenia jest obecnie m.in. czy w razie czarnego scenariusza (od nowego roku MKS nie będzie mógł korzystać z hali przy ul. 1 Maja), klub będzie mógł korzystać np. z nowej sali przy LO na korzystnych warunkach, bo pieniędzy na wynajem obiektu na pewno nie ma. Dodajmy, że nowa sala przy Liceum Ogónokształącym to nie jest obiekt podlegający pod magistrat, a pod Starostwo Powiatowe w Wadowicach.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

bot, 06.07.2024 22:37

https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/jest-bilans-strefy-ekonomicznej-w-andrychowie

bot, 06.07.2024 22:28

https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/dziwny-jest-ten-andrychowski-targ

Konkret, 06.07.2024 20:12

Żak był mistrzem wizualizacji ? Może trochę tak, ale kryty basen, cały kompleks Pańskiej Góry, wygląd każdego wyremontowanego osiedla, zabudowana firmami ul. Przemysłowa i Biała Droga... to jednak fakty nie wizualizacje. Żeby być precyzyjnym - to nie Żak zabudował ul. Przemysłową, czy Białą Drogę ale stworzył możliwość rozwoju firmom które wybudowały tam swoje siedziby. Wcześniej firmy umykały do Zatora.

Zibi33, 06.07.2024 15:55

konto koleś ale jak pijesz to nie pisz komentarzy. A co niby zniszczyli co żak zbudował ? Gościu masz pomroczność jasną chyba halę zbudował ten gość był mistrzem wizualizacji bo to mu wychodziło ale świat realny to nie wirtual

konto, 06.07.2024 13:39

patrząc realnie, jesteśmy w wielkiej d....., pikniki, imprezki i łatanie dziur. Kto tam miałby halę wybudować? Kamyki może pomalować to tak, ale halę? To za poważne tematy. Lepiej powiedzieć, że sie nie da... nie da się i już! Najważniejsze to zniszczyć wszystko co udalo sie zrobić Żakowi

marcin1970, 06.07.2024 13:21

I jeszcze aspekt przyzwoitości. Z wynajmu hali w takim stanie że nadzór dopuszcza ja warunkowo MKS ciągnął dużą kasę z wynajmowania jej np zdz. Jak teraz słyszy się narzekania że musi dam zapłacić za wynajem nowiutkiej hali przy liceum to ręce opadają. Komuś chyba coś się pomyliło.....

marcin1970, 06.07.2024 13:18

Jest jeszcze aspekt społeczny. Pani Smolec wygrała wioskami. Niech teraz powie mieszkańcom wiosek klubom z wiosek że nie będzie tego czy tamtego bo trzeba dać kasę seniorom z MKS... Miało być że miasto w końcu przestanie być faworyzowane a będzie?

marcin1970, 06.07.2024 13:17

Trzeba popatrzeć realnie. Nie ma nowej hali która Żak obiecywał już w 2018. Za to gmina po Zaku została z długiem na około 100 mln złotych. MKS do tej pory był obiektem zazdrości. Dotacja z miasta chyba koło 370 tysięcy złotych do tego chociaż hala przy 1 miasta była miasta to z tego co ludzie mówią to mks zarabiał na jej wynajmie!!! Mówi się o kwotach od 120 do 170 tysięcy złotych!!? Jeśli to prawda to lekko liczac pół miliona rocznie z kasy miasta czy dzięki temu że miasto na rzecz MKS zrezygnowało z dochodów z wynajmu. Litości!!!! Moim zdaniem Andrychów po rządach Żaka które może dla MKS to było eldorado ale dla mieszkańców i budżetu gminy (zostawiony dług gminy na ok. 100 mln) koszmar. Gminy nie stać na siatkówke seniorska w tak wysokiej lidze. Pozostawić szkolenie dzieci i młodzieży a seniorzy - może Żak czy ktoś inny pomoże swoimi kontaktami w biznesie żeby byli sponsorzy???

Konkret, 06.07.2024 10:03

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Andrychów to zbyt małe środowisko na drużynę np. ekstraklasie a może nawet i w I lidzie. To nie tak jak kiedyś, kiedy klub utrzymywały zakłady nie bacząc na koszty. Siatkówki wogóle by w Andrychowie nie było gdyby nie właściciele CMC wraz z innymi osobami które dzisiaj są taka solą w oku co niektórych. Miasto dotowało działalność klubu MKS, bo to także klub miejski. Nie pomagając CMC w utrzymaniu MKS-u skończy sie tym, że i CMC zakręci kurek z kasą i będzie siatkówka tylko ta przez trzepaki do dywanów. Przynajmniej takie jest moje zdanie.

abcabca, 06.07.2024 09:47

Tak dla zapewniania miejsca i warunków dla drużyn dzieci i młodzieży. Nie dla bezrefleksyjnego dawania kasy na dorosłych. Uważają że są dobrzy to znajdą bez problemu sponsorów. Wokół MKS zawsze byli biznesmeni - na pewno pomogą sponsoringiem w odpowiedniej kwocie Kto jak kto ale biznesmeni wiedzą że nie o to chodzi żeby brać kase od gminy (zadłużonej na 100 baniek) , tylko dać coś od siebie skoro uważa się że coś jest tego warte.

abcabca, 06.07.2024 09:40

Jak pogadacie z innymi klubami to spotkacie się z opinią że w ostatnich latach MKS to była taka "święta krowa". To znaczy że zdaniem ludzi mieli co chcieli a inni byli daleko w tyle... Chyba czas z tym skończyć. Zgadzam się takze że czas ujawnić zarobki członków zarządu i innych w klubie (wiadomo że nie o panie sprzątające chodzi). Pieniądze publiczne to jasno pokazać na co idą¡!!!!!!!

abcabca, 06.07.2024 09:36

Po drugie - powoływanie się na prestiż siatkówki w Andrychowie. Sorry ale więcej ludzi chodzi na mecze piłkarzy w sołectwach. To co robi anonim to trochę tak jakby dzisiaj polska reprezentacja w nogę chodziła całą w piórkach bo kiedyś mieliśmy kadrę na medal w mistrzostwach. Chamskie grzać się w blasku przeszłych sukcesów. Chyba że chodzi o co innego a jak nie wiadomo o co co chodzi to często chodzi o kasę....

abcabca, 06.07.2024 09:32

Zgadza się. miejsca dla drużyn dzieci i młodzieży jest dość. Anonimowy "rodzic" nie ma się o co martwic. Jeśli ma się rozumieć anonimowy rodzic istnieje a nie jest to forma chamskiego nacisku na Burmistrz. Kogo ? Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze często

beskidmaly, 06.07.2024 06:02

W samym mieście są cztery sale gimnastyczne gdzie MKS może rozgrywać swoje spotkania . Nagle jak zaczęła prace nowa pani burmistrz to nie ma hali do gry. Przecież to MKS sam chciał grać w hali na1 Maja bo mieli przewagę nad przeciwnikami , bo sala niziutka i sufit był 7 zawodnikiem gospodarzy. Urząd dopłaca do oświaty co rok wielkie pieniądze z naszych podatków więc w każdej i szkole w gminie za darmo powinien mieć salę do dyspozycji. Jedyna szkoła która podlega Starostwo to LO więc jej nie biorę pod uwagę. . Mecze grać w szkole nr 2.Trenigi poszczególnych grup wiekowych w salach gimnastycznych w innych szkołach. Przecież młodzi zawodnicy to nasi uczniowie a trenerzy to w większości nauczyciele naszych szkół.

Jaśnie Pan, 06.07.2024 00:57

Nie rozumiem płaczących. Jeśli nowa władza i świeże, lepsze podejście nie odpowiada, nic nie stoi na przeszkodzie żeby w tym nie uczestniczyć, ale wiadomo, pieniądz lekkim wysiłkiem się sączył, więc trzeba bronić jak niepodległości

marcin1970, 05.07.2024 18:32

Wypowiedź tego anonimowego pana z tekstu traktuje jako ostry nacisk na Burmistrz. Oby ten anonim nie był zainteresowany bo dostaje kasę za pracę dla MKS. Burmistrz powinna być równie stanowcza. MKS nie ma teraz nic wspólnego ze świetnością andrychowskiej siatkówki. Kiedyś hala była pelna prawie zawsze a dzisiaj głównie świeci pustkami na trybunach. Jeśli pomoc to absolutnie także jasność i prawda o finansach klubu. Skoro anonim tyle wie to może poda dane ile MKS brał w ostatnich latach kasy od miasta ile sam zarabiał na wynajmie hali jaka jest własnością gminy ile wynosiły koszty zarządu klubu ile zarabiają trenerzy???

rzykimuszazostac, 05.07.2024 18:01

Jeżeli więc miasto zdecyduje się dosypać kasy MKS to tylko pod warunkiem że nie pani burmistrz ale my wszyscy podatnicy poznamy pensje członków zarządu i trenerów!!! Bo z naszej klasy beda wtedy oplacani I tylko jeśli to dysypanie nie odbędzie się kosztem innych inwestycji i zakładów gminnych. Żeby nie było że na MKS, pensje zarządu i trenerów musi być i to "godnie" ale na remont drogi czy pracowników kultury to już nie musi być. Skoro MKS taki ważny to co za problem żeby zdobył poważnego sponsora??? Wtedy niech robią co chcą. Ale tak przejrzystość finansów, wyniki i nic kosztem innych. Mówię to jako mieszkaniec woski które już dość maja że miasto i wszystko co miejskie najważniejsze dlatego głosowal na pania Smolec

rzykimuszazostac, 05.07.2024 17:55

Szczerze - ostatnio z ciekawości byłem na meczu i była nas garstka. Nic to nie ma się do tego co było przed laty. Więcej ludzi to na mecz w mojej wiosce potrafi przyjsc

xpekk, 05.07.2024 17:48

trzecie najważniejsze - MKs dostawał ogromną dotacje taka o jakiej inne kluby w gminie mogły pomarzyć. Do tego MKS miał kupę kasy z wynajmu hali dla innych na przykład zdz. Anonimowo niektórzy podają że koło 150 tysięcy na rok!!! Proszę żeby urząd podał tę kwotę żeby była jasność. Moim zdaniem sprawę zawalono już dawno. Ale nie ma zgody na to żeby za zaniedbania ekipy Żaka płacili inni. A mówi że MKS dadzą ale innym odbiorą. Co to to nie. Nikt nie jest gorszy od MKS. Czarno na białym podać ile co kosztuje w MKS i mieszkańcy niech zdecydują

xpekk, 05.07.2024 17:46

Po trzecie najważniejsze - nie dostawał ogromną dotacje taka o jakiej i be klubu w gminie mogły pomarzyć. Do tego nowo się z wynajmu hali dla innych na przykład zdz ciągnął ogromne kwoty. Anonimowo niektórzy podają że koło 150 tysięcy na rok!!! Proszę żeby urząd podał tę kwotę żeby była jasność. Moim zdaniem sprawę zawalono już dawno. Ale nie ma zgody na to żeby za zaniedbania ekipy Żaka płacili inni. A mówi że że MKS dadzą ale innym odbiorą. Co to to nie. Nikt nie jest gorszy niż MKS. Czarno na białym podać ile co kosztuje w MKS i mieszkańcy niech zdecydują

xpekk, 05.07.2024 17:43

Po drugie ile chce liceum za wynajem sali dla mksu? Możemy poznać kwotę. Bo ludzie mówią że malutko a z tego tekstu można sądzić że dużo. Czarno na białym prosimy o informację kro tu rozmija się z prawdą

xpekk, 05.07.2024 17:41

Nie było problemu gdyby Żak chociaż te obietnice spełnił... Hala była jego sztandarowa obietnica z 2018 roku. I co ? I nic

antykubien, 05.07.2024 16:33

Pani Smolec jako grabarz andrychowskiej siatkówki! Brawo!

Toja, 05.07.2024 14:49

To jest nie do pomyślenia, by w mieście z takimi tradycjami siatkarskimi nie było hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Gdzie Ci nasi sportowcy mają ćwiczyć, podnosić swoje umiejętności. A nasza młodzież i dzieci są obecnie bardzo zafascynowane siatkówką, chcą grać. Należałoby wreszcie pomyśleć i zainwestować w ich rozwój, co w przyszłości mogłoby skutkować ich sukcesami. Mało tego może trzeba byłoby pomyśleć o jakimś większym dofinansowaniu klubu. Jeżeli chcemy aby Andrychów znów był postrzegany jako miasto siatkówki muszą za tym iść pieniądze.

Koniczynka, 05.07.2024 14:10

Halę sportową natychmiast wyburzyć i w tym samym miejscu postawić nowoczesną halę. W czym problem??? Są ogromne dotacje na tego typu inwestycje, tylko trzeba mieć łeb na karku i wiedzieć co gdzie i kiedy złożyć by pieniążki popłynęły do Andrychowa na ten obiekt... To jest w tej chwili ruina i żaden remont tego nie poprawi.... Tylko i wyłącznie nowa hala. I to nie podlega żadnej dyskusji. Żak latami obiecywał i jak hali nie było tak nie ma. Stara praktycznie nie spełnia żadnych już wymogów bezpieczeństwa i wymogów sportowych.

reklama
reklama
pełne wyniki i terminarz ›
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama