Poseł upomina się o obwodnicę. Szanse na budowę niewielkie [AKTUALIZACJA]

, Sport, Wiadomości, 21.02.2017 10:00, (red)
Jaki i czy w ogóle rząd ma plan dla Makowa Podhalańskiego?
Poseł upomina się o obwodnicę. Szanse na budowę niewielkie [AKTUALIZACJA]

Maków Podhalański to jedno z najbardziej zakorkowanych miast w naszym regionie. Miasto położone jest wzdłuż drogi krajowej nr 28. Według pomiarów ruchu z 2015 roku, średnio codziennie przez Maków przejeżdża ponad 12 tys. samochodów.

 

Od lat mieszkańcy z władzami miasta zabiegają o budowę obwodnicy, ale jest problem. Droga nr 28 jest krajowa, podlega pod generalną Dyrekcję dróg Krajowych i Autostrad, czyli pod rząd. Na razie nie ma konkretnych planów budowy obwodnicy Makowa. Mieszkańcy liczą, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego wystapili po posła PiS Marka Polaka z prośbą o interwencję.

 

 

Poseł skierował w tej sprawie interpelację do ministra intrestruktury.

- Pragnę poinformować, że zwrócili się do mnie przedstawiciele lokalnych środowisk samorządowych Makowa Podhalańskiego, a także mieszkańcy gminy w sprawie budowy obwodnicy tej miejscowości. Jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miast w regionie, przez które przebiega droga krajowa 28. Ogromna uciążliwość ruchu powodująca zagrożenie dla mieszkańców wywołuje narastające niezadowolenie społeczne i powracający postulat przyspieszenia budowy tej drogi. 

Mieszkańcy zwracają jednakże również uwagę, że wiele działek wzdłuż przyszłej obwodnicy nie może być zagospodarowanych zgodnie z planami ich właścicieli ze względu na istniejące w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ograniczenia w zakresie zabudowy. Właściciele tych nieruchomości zainteresowani są budowaniem tam infrastruktury przemysłowej i usługowej, która dzięki nowej drodze mogłaby się rozwijać - pisze w interpelacji poseł.

 

Marek Polak pyta ministra, czy Ministerstwo rozważa realizację obwodnicy Makowa Podhalańskiego i jaka jest perspektywa czasowa dla tej inwestycji oraz czy istnieje możliwość odblokowania działek leżących wokół projektowanego śladu przyszłej drogi na cele inwestycyjne?

 

W odpowiedzi Podsekretarz Stanu Jerzy Szmit poinformował posła, że w rządowym Programie Budowy Dróg i Autostrad do 2023 roku nie ma budowy obwodnicy Makowa Podhalańskiego.

 

Ministerstwo, rozumiejąc sytuację na drodze krajowej nr 28 w ww. miejscowości, musi mieć na uwadze potrzeby całego kraju, a te zgodnie z wnioskami i głosami, jakie do nas docierają są bardzo duże. W tym kontekście należy wyjaśnić, że ww. Program określa limit finansowy dla nowych, ujętych w nim zadań inwestycyjnych, na poziomie 107 mld zł. Zgodnie z kosztorysami, wydatki na wybudowanie ich wszystkich sięgają prawie 200 mld zł.
Niemniej Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa dostrzegając potrzebę weryfikacji Programu w zakresie brakujących środków finansowych, powołało zespoły robocze wraz z Komitetem Sterującym, w celu dokonania przeglądu możliwych do wprowadzenia rozwiązań i ewentualnych zmian prawnych, finansowych czy technologicznych mających na celu optymalizację procesu inwestycyjnego. W chwili obecnej trwają prace nad ich wdrożeniem.

"Ministerstwo, rozumiejąc sytuację na drodze krajowej nr 28 w ww. miejscowości, musi mieć na uwadze potrzeby całego kraju, a te zgodnie z wnioskami i głosami, jakie do nas docierają są bardzo duże. W tym kontekście należy wyjaśnić, że ww. Program określa limit finansowy dla nowych, ujętych w nim zadań inwestycyjnych, na poziomie 107 mld zł. Zgodnie z kosztorysami, wydatki na wybudowanie ich wszystkich sięgają prawie 200 mld zł.


Niemniej Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa dostrzegając potrzebę weryfikacji Programu w zakresie brakujących środków finansowych, powołało zespoły robocze wraz z Komitetem Sterującym, w celu dokonania przeglądu możliwych do wprowadzenia rozwiązań i ewentualnych zmian prawnych, finansowych czy technologicznych mających na celu optymalizację procesu inwestycyjnego. W chwili obecnej trwają prace nad ich wdrożeniem."  - odpowiedział urzędnik Ministerstwa Infrstruktury.

 

 

Warto podkreślić, że minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i premier Beata Szydło pochodzą z Małopolski. Czy uda im się zrealizować tą i inne inwestycje drogowe w regionie?

 

 

AKTUALIZACJA: 2017-02-21

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Betty, 21.02.2017 18:44

Szanse sa zerowe, zupelnie absolutnie zerowe. Nie wierzcie w propagande. No moze jakby Pierwszy Sekretarz Jaroslaw K. Milosciwie nam panujacy sobie pod Makowem chalupe na lato wybudowal to moze a tak to null coma null naiwnosci...

tomekx, 21.02.2017 11:46

Mierny wierny i nieskuteczny.Takiego wybraliście sobie reprezentanta

jerzymarchewka, 10.02.2017 22:05

Stan. Przestań już żreć te swoje grillowane mięso bo ci cholesterol zatyka synapsy. Wiesz też , że wóda swoje już zrobiła. A wygląda , że ci się fałdy w mózgu wyprostowały. Na zdrowie.

stan, 10.02.2017 20:07

Wiersz o Dudzie (Przedruk z sieci) Puste gesty, puste słowa, puste serce, pusta mowa, puste gadające usta, pusty wzrok i głowa pusta, pusty program i projekty do cna pusty stek inwektyw, pusty jazgot, próżne żale głos co treści niema w cale , puste groźby,puste miny, wielkie morze próżnej śliny puste hasła, obietnice, wszystko puste – poza picem ! Słowem zero, nicość, próżnia – i tym Duda się wyróżnia.

szechter, 10.02.2017 19:40

80 tysiaków to ćpun z PO wydawał na kolację ....wtedy to nie przeszkadzało;-))) . biedak nie zdążył nawet wyrżnąć watahy...

xpek, 10.02.2017 18:34

czy leciii z nami pilot? MON zamówił 1000 długopisów za 83 tys. złotych. Mają świecić i wybijać szyby MON wyda 83 tysiące złotych na tysiąc długopisów, które mają promować resort. W specyfikacji zamówienia czytamy, że gadżety mają być wyposażone w latarkę LED, zbijak do szyb i nożyk. Mają też pisać w niemal każdych warunkach atmosferycznych i być wykonane z "ze wzmocnionego aluminium lotniczego, anodowanego". Do dokumentu zamówienia dotarł RMF FM.

corleone, 10.02.2017 17:54

interwencja godna podziwu bo właśnie tam dostał najwięcej głosów. W Andrychowie nic !!!! nie potrafił wskórać choć jego partyjni misiewicze rządzą już 2 lata to się teraz za Maków zabrał. Poseł ,,interpelacja''' jak go nazywają w sejmie chyba się na łby pozamieniał na szczęście w Makowie chyba w to nikt nie uwierzy ze ten Pan cokolwiek potrafi wywalczyć dla lokalnej społeczności .....nooooooo oprócz miejsca na liście do sejmu.

tomekx, 10.02.2017 13:59

Mieszkańcy Makowa-żebyście się nie przeliczyli ; )

pełne wyniki i terminarz ›