reklama

Nauka pływania dla dzieci – cenne lekcje dla zdrowia

, Sport, Wiadomości, 17.12.2021 07:00, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Pływanie wpływa nie tylko na budowę ciała, ale i na sferę psychiczną. Im wcześniej, tym lepiej – specjaliści nie mają wątpliwości, że sporty wodne mogą przynieść mnóstwo korzyści zdrowotnych. Co można zyskać, decydując się na naukę pływania?
Nauka pływania dla dzieci – cenne lekcje dla zdrowia


Można zacząć w każdym wieku

Pływanie to jeden z niewielu sportów, w którym ryzyko kontuzji jest minimalne. W zajęciach mogą uczestniczyć nawet niemowlęta! Nie bez powodu nauka pływania dla dzieci cieszy się dużym zainteresowaniem o każdej porze roku. Liczne zalety wynikające z regularnych treningów pozwolą wykształcić pewność siebie u dziecka, jak i zadbać o jego prawidłową postawę ciała.

Naukę można rozpocząć bez względu na wiek. Pływanie wpływa na komfort i bezpieczeństwo, a woda jest doskonałym narzędziem w trakcie rehabilitacji. W zajęciach z instruktorem biorą więc udział nie tylko dzieci czy młodzież, ale i dorośli.

Jak ryba w wodzie

Okres niemowlęcy to idealny czas na rozpoczęcie przygody z wodą. Maluchy doskonale znają to środowisko, ponieważ spędziły 9 miesięcy w brzuchu mamy. Tym samym niektóre odruchy są dla nich naturalne i zanikają dopiero przed 1 urodzinami. Zabawy w wodzie pozwolą zwiększyć dziecięcą odporność, zwiększą koordynację ruchową i wpłyną na szybszy rozwój oraz prawidłową pracę mięśni.

Przedszkolak na basenie

Zazwyczaj w lekcjach pływania uczestniczą dzieci w wieku 4-6 lat. To idealny i zalecany przez instruktorów czas na rozpoczęcie nauki w wodzie. Przedszkolaki nie mają jeszcze wykształconych barier poznawczych przy kontakcie z wodą. Dzięki temu szybciej pokonują wszelkie obawy, lepiej przyswajają przekazywaną im wiedzę (co jest równoznaczne z przyjemną współpracą z instruktorem) i chętnie uczą się nowych rzeczy.


Korzyści dla zdrowia

Pływanie – niezależnie od wieku uczestników – przynosi szereg korzyści. Regularne lekcje w wodzie zwiększą siłę mięśni i wytrzymałość, a także pozytywnie wpłyną na sylwetkę. Podczas pływania zwiększa się tętno, co uszczelnia naczynia krwionośne i wspomaga prawidłową pracę serca. Wszystko odbywa się bez obciążania organizmu.

Regularny trening w wodzie obniża ciśnienie krwi, zwiększa pojemność płuc, a nawet pomaga kontrolować poziom cukru. Sport ten jest zalecany zarówno osobom z kontuzjami, jak i tym, którzy zmagają się z astmą czy artretyzmem.

Zabawy w wodzie skutecznie obniżają też poziom stresu. Wśród dzieci można zaobserwować pozytywny trend związany ze współzawodnictwem – tak zwana zdrowa konkurencja zwiększa pewność siebie. Udowodniono nawet, że dzieci, które trenują pływanie, lepiej radzą sobie z nauką w szkole, niż rówieśnicy, którzy nie uczestniczą w takich zajęciach.

Kontrola wagi bez wysiłku

Dobra wiadomość szczególnie dla pań jest taka, że pływanie to świetny sposób na spalanie kalorii. Jednorazowy trening oznacza utratę około 400 kalorii, a intensywny wysiłek przekłada się nawet na wynik dwukrotnie większy. Zajęcia w wodzie odciążają mięśnie, sprawiając, że ich praca jest o wiele mniej odczuwalna niż na lądzie. Sumienna nauka to zatem połączenie przyjemnego z pożytecznym.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy

reklama
reklama
pełne wyniki i terminarz ›
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama