reklama

Mariusz Hatala na kolejnej wyprawie. Tym razem z Adamem Bieleckim [FOTO]

Sport, Wiadomości, 23.07.2021 17:15, DK
Przed mieszkańcem Rzyk wielkie wyzwanie.
Mariusz Hatala na kolejnej wyprawie. Tym razem z Adamem Bieleckim [FOTO]
Wyjazd Mariusza Hatali z Rzyk k. Andrychowa do Peru jest efektem wysłania CV górskiego do Polskiego Himalaizmu Sportowego w celu rekrutacji do ekipy.

13 lipca wyruszyła do Peru pierwsza grupa wspinaczy, w ramach programu Polski Himalaizm Sportowy.

Ostatnimi czasy świat wspinaczki wysokogórskiej, przewrócony został do góry nogami. Wszystko za sprawą grupy Szerpów (tragarzy i przewodników wypraw w Himalaje) którzy zimą zdobyli K2. Tym samym wszystkie ośmiotysięczniki zostały zdobyte zarówno latem i jak i zimą


Spowodowało to zmianę podejścia do himalaizmu jako takiego.

- Czasami wydawać by się mogło, że najwyższe znaczy najtrudniejsze. Nie jest to prawdą. Na naszej planecie są setki niezdobytych 5-6 tysięczników, które swoją charakterystyką sprawiają, że przy nich wspinaczka na Mount Everest to przysłowiowy pikuś. Dlatego też stworzyliśmy Polski Himalaizm Sportowy program, którego zadaniem jest wyłonienie grupy osób, która będzie zdobywać szczyty oraz ściany o najwyższym stopniu trudności. Ekipa, która teraz wyruszyła do Peru to przede wszystkim mocni wspinacze, bardzo doświadczeni, którzy do tej pory nie mieli okazji wspólnie działać. Chcemy sprawić, aby wymienili się doświadczeniem, poznali się a tym samym zunifikowali swoje umiejętności. To wszystko jest niezwykle ważne w tak trudnej dziedzinie jak himalaizm sportowy. Cały program został rozpisany na 2 lata

- mówią pomysłodawcy programu Polski Himalaizm Sportowy
- Ludzie, których wybraliśmy i zaprosiliśmy do programu, robią wielowyciągowe drogi o wysokim stopniu trudności, oraz drogi mixtowe, które są (w skrócie) połączeniem skały z lodem. Ten rejon Peru, oferuje dużo możliwości wspinaczkowych i daje duże możliwości poprowadzenia nowych dróg

- dodają.

Pierwsza grupa wspinaczy w składzie: Małgorzata Jurewicz, Tomasz Olszewski, Wojciech Mazik, Adam Bielecki, Kacper Kłoda, Mariusz Hatala, Piotr Rożek, Michał Nowicki, Paweł Zieliński, Damian Bielecki, Józef Soszyński oraz Dominik Cyran.

Celem wyprawy jest masyw Cordillera Blanca, a dokładniej dolina Paron oferująca piękne granitowe ściany i największe bigwallowe wspinanie w Peru.

Najpopularniejszy monolit La Esfinge (Sfinx) to blisko 1000 metrów litego granitu, a sam szczyt znajduje się na wysokości 5325 m n.p.m. od kątem wspinaczkowym. Pierwsza droga na Sfinxie została poprowadzona dopiero w 1985 roku. Stąd też cały rejon ma potencjał na poprowadzenie nowych dróg, czy pierwsze powtórzenia. Jako, że ilość informacji w internecie jest dość skąpa po rekonesansie na miejscu uda się doprecyzować cele.

19 lipca o 2 w nocy z obozu na 4900m n.p.m. zespół w składzie Adam Bielecki oraz Mariusz Hatala weszli na północną ścianę Ranrapalca 6162 m n.p.m. O 5 rano rozpoczęli wspinaczkę blisko 1000 metrową drogą "Mazohizem" (masochizm) o trudności ED-, (V w naszej skali), o maksymalnym nachyleniu stoku 85° (średnie nachylenie 55°). O godzinie 8.30 zespół znalazł się pod kluczowym wyciągiem, który wobec braku lodu puścił w stylu RK za M7. O 13.30 około 80 metrów od grani szczytowej ( na wysokości ok. 5900 m n.p.m.) i końca drogi ze względu na postępujące objawy choroby wysokościowej u jednego z partnerów podjęli decyzję o odwrocie i rozpoczęli wycof. Po 3 godzinach bezpiecznie osiągnęli podstawę ściany.

- czytamy na facebookowej stronie Polskiego Himalaizmu Sportowego

To już kolejna wyprawa w jakiej bierze udział Mariusz Hatala z Rzyk

Mariusz nie jest jedynym z rodziny Hatalów z Rzyk, który zakochał się w górach. Jego brat Sławek również jest himalaistą.

Zdjęcia z PeruZobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy

reklama
reklama
pełne wyniki i terminarz ›
reklama
reklama
reklama
reklama