Co można, a czego nie wolno, czyli jak nie zapłacić mandatu w czasie pandemii koronawirusa

, Sport, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 08.04.2020 15:55, DK
Pogoda zachęca do wypadów nad jezioro, rzekę czy do lasu. Wielu mieszkańców chciałoby aktywnie spędzać czas, ale się nie da.
Co można, a czego nie wolno, czyli jak nie zapłacić mandatu w czasie pandemii koronawirusa

Sytuacja jest trudna. Od wielu dni obowiązuje szereg ograniczeń i niestety, czasami za nieprzestrzeganie obecnych przepisów trzeba płacić mandaty. Do takiej, nietypowej sytuacji, doszło w tym tygodniu w gminie Zabierzów, gdzie pięciu panów grało amatorsko w piłkę nożną. Gra została przerwana przez policjantów, a każdy z panów wrócił do domu z mandatem w wysokości 500 zł.

Pogoda zachęca do wypadów nad jezioro, rzekę czy do lasu.Wielu mieszkańców chciałoby aktywnie spędzać czas, ale się nie da. - Czy mogę jechać na rowerze na Kocierz? - pyta nas jeden z mieszkańców.

W trakcie pandemii koronawirusa SARS-COV-2 aktualnie możemy przebywać poza miejscem zamieszkania tylko w niezbędnych przypadkach. Na osoby, które złamią obostrzenia wydane przez Rząd, czekają surowe konsekwencje.

Policja może ukarać mandatem do 500 zł, jednak jeżeli naruszenie zasad było znaczące, sprawa może trafić do SANEPIDU- tam już nie jest tak „tanio” i kara może wynosić od 5 - 30 tys. zł.

Jazda na rowerze/rolkach/hulajnodze etc. jest dopuszczalna tylko i wyłącznie jeżeli jest to nasz jedyny środek transportu w 6 przypadkach określonych poniżej.

Wychodzimy z domu:

  • W celu opieki nad bliskimi

  • W celu wyprowadzania zwierząt

  • W celu wizyty w aptece/u lekarza

  • W celu dokonania niezbędnych zakupów

  • W celu dojazdu do pracy

  • W celu działania w ramach wolontariatu

Powyższe punkty tyczą się tylko osób, które zostają w domu „z wyboru”.

Jeżeli jesteś na kwarantannie, obowiązuje bezwzględny zakaz opuszczania miejsca kwarantanny!

Czy mogę wyjść na spacer z psem?

Tak, jednak należy ograniczyć je do minimum, co może być trudne w przypadku „aktywnych” ras psów. Nie należy zbytnio oddalać się od miejsca zamieszkania a już na pewno nie wolno umawiać się na wspólne wyprowadzanie zwierząt np. z sąsiadem.

Czy mogę iść na spacer do lasu?

Ostatnie zakazy wchodzenia do lasów, zakrawają o absurd, jednak mogą być surowo karane. Odradzamy rodzinny wypad na górski czy leśny szlak. Ba! Odradzamy nawet samotne wypady

Czy mogę jechać do rodziny na święta?

Jak informuje nas rzecznik prasowy KPP Wadowice mł.asp. Agnieszka Petek: „Jeżeli chodzi o przemieszczanie się w celu spotkań rodzinnych- należy pozostać w domu. Wizyta u rodziny nie jest niezbędną czynnością. Dbajmy o siebie nawzajem i nie pozwólmy na ewentualne zarażenie najbliższych”

Podsumowując – Zostańmy w domach. Wszelkie czynności, które nie są niezbędne do naszego funkcjonowania (turystyka, rozrywka) mogą zostać surowo ukarane #Zostańwdomu

A poniżej zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

AnnKowal, 08.04.2020 20:08

A tymczasem w stanicy Hucuł w Sułkowicach właściciel wynajmuje pokoje na kwarantanne, jednocześnie wynajmuje ludziom konie ze stajni znajdującej się w tym samym budynku. Jeżdżą po 2 lub więcej więcej osób na koniach po okolicznych drogach. Codziennie przyjeżdża wiele osób w tym dzieci. Powstało siedlisko zarazy...

sowa, 08.04.2020 19:15

Tęsknisz za ZOMO?

stachurski300, 08.04.2020 17:13

chcę zostać milicjantem będę pałował ludzi w lesie na rowerach i z jamnikami

pełne wyniki i terminarz ›