reklama

Chory na cukrzycę andrychowianin pokonał kolejny maraton

, Sport, MAGAZYN, Wiadomości, 25.08.2020 09:55, DK
Łukasz Kuźma, bo o nim mowa, to 32-latek z gminy Andrychów, który nie poddaje się chorobie.
Chory na cukrzycę andrychowianin pokonał kolejny maraton
Łukasz cierpi na cukrzycę, ale nie przeszkadza mu to prowadzić aktywnego trybu życia. Chce pokazać, że z chorobą można wygrać, wystarczy dużo samozaparcia i wiary w siebie.

Z Łukaszem rozmawialiśmy w ubiegłym roku przy okazji Runmageddonu organizowanego na Kocierzu -


W niedzielę (23.08) Łukasz pokonał kolejny maraton - "Wielki Zbój" (42km)

A kim był „Wielki Zbój”?
Według legendy Zbój Klimczok miał pochodzić ze szlachetnego rodu lub wychowywać się na Zamku Sułkowskich w Bielsku. Tu miał dorastać z Klementyną Sułkowską, w której z czasem zakochał się ze wzajemnością. Jej ręka miała być jednak przeznaczona wiedeńskiemu księciu, wobec czego Klimczok uciekł w góry, gdzie zorganizował bandę, która rabowała bogatych, a pomagała biednym. Nie mogąc jednak zapomnieć o ukochanej, porwał ją przed ślubem z kaplicy zamkowej i uprowadził w góry. Wybudował dla niej kamienny dwór w miejscu, gdzie stoi schronisko PTTK na Klimczoku (zwane „Klementynówką”). Jednak po pewnym czasie Klementyna zatęskniła za matką i zapragnęła się z nią zobaczyć. Nie mogąc jej odmówić, Klimczok ruszył z nią w doliny. Tu został rozpoznany, a jeden z wieśniaków – skuszony nagrodą – zawiadomił komendanta straży książęcej. Urządzono zasadzkę, w której zbójnik został ranny i pojmany. Zmarł, powieszony na haku za żebro.

Od jego imienia pochodzi nazwa szczytu Klimczoka, a on sam miał zamieszkiwać znajdującą się nieopodal jaskinię.
- czytamy na stronie biegzboja.pl/

Kolejna edycja już za rok.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy

reklama
reklama
pełne wyniki i terminarz ›
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama