reklama

Basen w Kętach zamknięty od 12 marca. Jak sobie radzi z utrzymaniem?

, Sport, Gospodarka, Wiadomości, 12.05.2020 08:30, PG
Na ten temat rozmawiamy z dyrektorem Jakubem Grabskim.
Basen w Kętach zamknięty od 12 marca. Jak sobie radzi z utrzymaniem?

Ośrodek Rekreacji Sportu i Rekreacji w Kętach jest zamknięty od 12 marca z powodu epidemii. Jak sobie radzi OSiR z utrzymaniem basenu, hali i wynagrodzeniami dla pracowników?

Na przykład gmina Wadowice przekazała dotację pływalni "Delfin" na utrzymanie basenu i wynagrodzenia. Z kolei nowy kryty basen w Andrychowie nie otrzymał dodatkowej dotacji i radzi sobie z budżetem przekazanym mu przez gminę na ten rok, gdyż MOSKiT jest jednostką budżetową a jej finansowanie w całości pochodzi z budżetu gminy. Z kolei OSiR w Kętach jest zakładem budżetowym, a więc utrzymuje się ze sprzedaży usług, a gmina tylko "rekompensuje" udzielone ulgi.

- OSIR Kęty znajduje się w sytuacji niełatwej, tak jak przedsiębiorcy, którzy ze względu na ograniczenia związane z Covid-19 nie mogą świadczyć usług. Ponosimy stałe koszty a jesteśmy pozbawieni przychodu.- mówi nam dyrektor OSIR-u Jakub Grabski. - OSiR Kęty jest zakładem budżetowym, a więc działa bardziej jak przedsiębiorstwo, tj. utrzymuje się głównie ze sprzedaży usług. Gmina Kęty rekompensuje jedynie ulgi udzielone naszym klientom (zwraca różnicę pomiędzy biletami normalnymi i ulgowymi w formie dotacji przedmiotowej).

Korzystanie z rezerw

Na obecną chwilę OSIR nie otrzymał ponadplanowych środków z tegorocznego budżetu gminy Kęty, ale od połowy kwietnia korzysta z rezerw przewidzianych na ostatni kwartał tego roku. Od tego kiedy pływalnia będzie mogła wznowić działalność zależy, czy OSIR będzie w stanie odpracować te środki, czy jednak dodatkowa pomoc z gminy będzie potrzebna.

Oszczędności

Obecnie, w celu ograniczenia kosztów bieżących wprowadzono kilka zmian, które dają wymierne efekty np. ograniczenie do minimum pracy systemu uzdatniania wody, pozwoliło na zmniejszenie kosztów wody o prawie 80%, duże oszczędności uzyskano również na energii elektrycznej i cieple. Wszyscy pracownicy poza działem technicznym i administracyjnym przebywają na tzw. postojowym ale pozostają w dyspozycji pracodawcy. Pracownicy działu technicznego, poza bieżącym nadzorem, wykonują drobne prace remontowe. Dział administracji natomiast skupia dodatkowe wysiłki na pozyskiwaniu pomocy w ramach tarczach antykryzysowych przewidzianych dla małych przedsiębiorstw.

- Podsumowując, sytuacja OSIR w Kętach jest trudna, ale na ten moment stabilna. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami gminy Kęty i na bieżąco monitorujemy sytuację. – zapewnia nas J. Grabski.

foto: Archiwum

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy

reklama
reklama
pełne wyniki i terminarz ›
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama