ZNP zawiesza strajk. Uczniowie wracają do szkół

, Polityka, Wiadomości, 25.04.2019 13:25, red
ZNP zawiesza strajk. Uczniowie wracają do szkół
Od soboty, od 27 kwietnia od godz. 6 rano Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza, ale nie kończy - powiedział na konferencji prasowej prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

To oznacza, że od poniedziałku (20.04) uczniowie wracają do normalnych zajęć - w tych szkołach, gdzie od 8 kwietnia mieli wolne.

Decyzja szefa ZNP oznacza też, że matury powinny odbyć się bez większych problemów.

Jednocześnie nadal nie ma porozumienia ZNP z rządem w sprawie postulatów strajkowych.


Oświadczenie Sławomira Broniarza, prezesa ZNP

Dzisiaj w Sejmie mamy do czynienia z próbą finalnego demontażu polskiego systemu edukacji.


Dlatego stajemy tu dziś przed Państwem – my, nauczyciele, ale też rodzice i uczniowie - żeby ogłosić wspólną decyzję co do kolejnych kroków. Od soboty, 27 kwietnia, ZNP zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza, ale nie kończy. Powiem więcej: od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap.

Jesteśmy bowiem w połowie drogi. Dlatego dzisiaj nie podpisujemy tego, co podpisała Solidarność, torpedując negocjacje z rządem. Żądamy natomiast usystematyzowanej i osadzonej w krótkim czasie rozmowy o pakiecie odbudowy systemu edukacji na miarę XXI wieku i odpowiedniego rozwoju dzieci i młodzieży.
Chciałbym powiedzieć tu jasno: prawda jest taka, że strajk mógłby być prowadzony dalej. Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, Panie Premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku.

Panie Premierze Morawiecki, dajemy Panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania. My swoje przedstawiamy jako rozwiązanie całościowe.

Stoję tu dziś naprzeciwko Pana nie ja, jeden związkowiec. Nie jeden związek zawodowy. Ale miliony ludzi. Rodzice, uczniowie i nauczyciele. I nie poddamy się. To nie jest żaden partyjny konflikt, jakich rozgrywacie dziesiątki. To nie jest konflikt PiS czy PO, Jarosława Kaczyńskiego czy Grzegorza Schetyny. Nie zakopiecie go w partyjnych przepychankach i medialnej rozgrywce. To sprawa milionów Polaków. Nie damy się podzielić.


Powiem Panu więcej, jako związkowiec, który pamięta lata ‘80. Wtedy też zaczynało się od pojedynczych akcji. Ale każdy taki zryw, jak wielki strajk nauczycieli, daje ludziom siłę. Tworzy się kula śniegowa, której nie będzie Pan w stanie powstrzymać propagandą. Bo ludzie wiedzą, że jest źle i czują okazywaną im pogardę. Czujemy to my, czują to lekarze, czują to opiekunowie niepełnosprawnych, przedsiębiorcy. Czują to wychodzące na ulice protestować kobiety. Ale też, musi Pan wiedzieć, my czujemy się coraz bardziej razem. Odebrałem przez te dni dziesiątki telefonów od ludzi, których podziwiałem za walkę i przeciwstawianie się niesprawiedliwości. Lekarzy, prawników, artystów, legend strajków z lat ’80-tych, ale też po prostu: rodziców.


I powiem Panu jedno – z taką siłą, z siłą zjednoczenia ludzi, Pan nie wygra. Jeśli będzie trzeba, staniemy razem jesienią przed Pana Kancelarią, wszyscy. Setki tysięcy nauczycieli, pielęgniarek, rodziców, uczniów, pacjentów, opiekunów niepełnosprawnych, kobiet i mężczyzn. My, ludzie. Wszystkich nas nie zlekceważycie.

Z całą stanowczością chcę podkreślić: niczego dziś nie podpisujemy. Nie składamy broni. Nie przystąpimy też do fasadowych negocjacji organizowanych przez rząd. Zamykamy dziś pierwszy etap. Przez 17 dni posunęliśmy negocjacje do przodu. Na ten moment mamy:

• 10 proc. podwyżki od września

• skrócenie awansu zawodowego z 15 do 10 lat

• wycofanie oceny pracy nauczyciel (na poziomie każdej szkoły)

• uwolnienie dodatku stażowego (administracja i obsługa) – skutkuje wzrostem pensji

• wprowadziliśmy do debaty publicznej sprawę zarobków nauczycieli i innych pracowników szkół i przedszkoli.

To jednak nadal nie rozwiązuje najpoważniejszych problemów, przekładających się na dobro uczniów: czasu dla nich, podstawy programowej, utrzymania w zawodzie najlepszych. Dzisiaj rozpoczynamy prace w ramach drugiego etapu naszej strategii:

• zorganizujemy w czerwcu prawdziwy okrągły stół edukacji

• rozpoczynamy budowę szerokiej koalicji na rzecz stworzenia tzw. pakietu wrześniowego - mamy kalendarz spotkań ze środowiskami, którzy identyfikują się z mocnym system edukacji w naszym kraju

• Zaczynamy promocję programu „Szkoła na szóstkę”, która będzie elementem szerszego pakietu wrześniowego wypracowanego z naszymi partnerami

Program „Szkoła na szóstkę” to:

• wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB

• odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister )

• kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej

• zmniejszenie biurokracji w szkołach

• zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli

• wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty


Pierwszy etap strajku pokazał nam wszystkim, że można. Że można się zorganizować i przeciwstawić. Że nie trzeba godzić się na niegodne dla uczniów, rodziców i nauczycieli warunki funkcjonowania systemu oświaty. Że nie trzeba uginać się przed propagandą i siłowymi rozwiązaniami rządu. Stoimy tu dziś silniejsi, bo wiemy już, że jesteśmy w stanie skutecznie zorganizować z dnia na dzień pół miliona nauczycieli, tysiące szkół, a przede wszystkim – że są z nami rodzice, uczniowie i wiele środowisk.

W tym miejscu chciałbym ogromnie podziękować i w imieniu ZNP wyrazić podziw dla tych strajkujących, którzy trzy tygodnie wytrwali w proteście mimo akcji zastraszania przez przedstawicieli władzy, kuratoria, czasem nawet policję, którzy nie ulegli nagonce. I apeluję do Was, przyjaciele: zawieście strajk. Pokazaliśmy już siłę. Siła w jedności. Mamy plan i zrealizujemy go. W imieniu nauczycieli dziękuję też przede wszystkim uczniom i rodzicom – to da nas bardzo dużo znaczy, że staliśmy i stoimy tu razem. Bardzo doceniamy także poparcie strajku, jakie dostaliśmy: demonstracje, koncerty, zbiórki pieniędzy m.in. na Fundusz Strajkowy. Dziękujemy za ten obywatelski odruch solidarności. Traktujemy go jako wielkie zobowiązanie. I obiecuję, że wykorzystamy ten potencjał, by dalej, nieprzerwanie bronić polskiej szkoły i by doprowadzić do koniecznych zmian.

Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku.

Panie Premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo.

Proszę być gotowym na wrzesień

- napisał szef Związku Nauczycielstwa Polskiego w oświadczeniu skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 25.04.2019 18:59

I teraz Moherku najważniejsze przesłanie dla ciebie ... "Przestań być negatywny". - Potrzeba mówienia źle o innych oznacza niskie poczucie własnej wartości. Dowodzi, że czujemy się tak niscy, że zamiast podnieść się sami, musimy ciągnąć innych do dołu. Szybkie zapominanie o negatywnych sprawach, jest zdrowe - tłumaczy Franciszek."

`, 25.04.2019 18:57

"katoli i nazistowskich patryjotów. I tak prawdę powiedziawszy jest to PRL bis" ...... OOO HAAA HAAAAA HAAAAAA ... Tak Moherku przypominasz PRL bis - na pierwszym miejscu "niszczyć kościół i patriotów" na drugim "patrz punkt pierwszy"

`, 25.04.2019 18:49

Pewnie Ci Moherku przykro że Ciebie czyli typowego wyborcy Totalnych nie uwzględnili w tym zestawieniu :-0 ale tych po zerówce nie liczyli OOO HAA HAAA HAAAAAAA

`, 25.04.2019 18:45

"piswyborców, suwerenów z wykształtem statystycznie podstawowym" ... Co ty Moherku nie powiesz :-0 ... https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/wybory-pis-z-najwiekszym-poparciem-wsrod-najlepiej-wyksztalconych,589077.html

`, 25.04.2019 18:44

"jak czytam te wypociny" Wybiórczego Moherka czyli typowego Wyborcy Totalnych który nie ukrywa swojego ubóstwa intelektualnego i braku kultury osobistej :-0 to zaczynam współczuć jego rodzicom.

Mirek, 25.04.2019 17:42

jak czytam te wypociny "należy nam się" piswyborców, suwerenów z wykształtem statystycznie podstawowym, to .... szkoda cokolwiek pisać i dyskutować. Jedno jest pewne - mamy kraj Pisland, gdzie jest rząd katoli i nazistowskich patryjotów. I tak prawdę powiedziawszy jest to PRL bis, gdzie się należy wszystkim po równo, a tylko zmienił się mocodawca. Ale przewodnia rola partii została.

",,**,,", 25.04.2019 16:53

Broniarz i nauczyciele poniesli kleske, pis ich głową pokonal. Niech sobie dalej darmizjady strajkuja,a w czerwcu dac im wypowiedzenia z pracy i zatrudnic mlodych. A obecnym dac nowe umowy 15zl za godzinę zegarowa w szkole. Bez zadnych premii i przywilejow. A jak nie pasuje to łopata kilof i na kopalnie!!!!

`, 25.04.2019 14:07

Żal-kolog, chyba Ci umknęło, że dokładnie teraz z uszu ulatniają Ci się kłęby dymu :-0 ale nie martw się nie jesteś sam ! Sławuś i Grzesiu solidaryzują się z Tobą w cierpieniu OOO HA HA HA

gregory, 25.04.2019 13:40

Dla rozładowania napięcia. W związku z konwencją jaka przyjęła część nauczycieli jest pomysł aby w ramach podziękowań od wdzięcznych za pokazanie prawdy rodziców na koniec roku wręczyć tym nauczycielom łaciate :)

gregory, 25.04.2019 13:38

Prawdę mówiąc jak na człowieka o którym mówią rodzice że nic na strajku nie ugrał jedynie pokazał że liczy się kasa, kasa, kasa a nasze dzieci to gdzieś daleko (dołożenie nowych postulatów na koniec strajku i po tym jak rozegrał to rząd to chyba kiepski żart) to pan z ZNP dość butnie się zachowuje. W mojej ocenie. Ale cóż.... Może stres.

kalafior, 25.04.2019 13:35

@Zakolog Myślę że się mylisz ale to tylko moje zdanie.Podśmiechujki to wg.mnie będą ale z ZNP.

Zakolog, 25.04.2019 13:27

@kalafior -spokojnie, nawet jak Sejm pójdzie na rympał, to w Senacie zrobią sobie podśmiechujki, a na końcu pierwszy mąż, pierwszej nauczycielki i tak tego nie podpisze.

kalafior, 25.04.2019 13:04

Miało być że nie musi ,,skomleć"......

kalafior, 25.04.2019 13:03

@Zakolog No właśnie że musi ,,skomleć" i w tym jest problem dla znp i strajkujących .

Zakolog, 25.04.2019 12:57

Kropek, chyba Ci umknęło, że dokładnie teraz rząd skomle w parlamencie o spec ustawę, czyli taki mini stan wojenny w edukacji. :-)

JerzyO, 25.04.2019 12:47

Komuchy kapitulują . Brawo Polski Rząd odbił zakładników odpowiednią ustawą . A teraz rozliczyć wichrzycieli !!!

`, 25.04.2019 12:43

Brawo Polski Rząd !!! ... https://niezalezna.pl/268999-premier-przedstawil-plan-awaryjny-w-kwestii-matur-co-ma-do-powiedzenia-zastepca-broniarza-barbarzynstwo