reklama

Znowu konsultacje w sprawie nadania Lanckoronie praw miejskich [AKTUALIZACJA]

, Polityka, Wiadomości, 13.07.2022 15:12, red
To niekończąca się historia.
Znowu konsultacje w sprawie nadania Lanckoronie praw miejskich [AKTUALIZACJA]

W środę (13.07) podczas obrad Rady Gminy Lanckorona ponownie rozpatrywany był wniosek w sprawie przeprowadzenia konsultacji w sprawie nadaniu Lanckoronie praw miejskich. W ostatnich latach takie konsultacje były już przeprowadzane kilka razy, ostatni raz na początku tego roku. Za każdym razem wynik był negatywny, tzn. uczestnicy konsultacji nie zgodzili się na nadanie Lanckoronie praw miejskich. Teraz okazało się, że ostatnie konsultacje są nieważne, dlatego pojawił się wniosek o zorganizowanie kolejnych - tym razem w formie pisemnej.

Po krótkiej dyskusji radni zgodzili się na to: 9 radnych było za, 1 przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.


Konsultacje zostaną przeprowadzone w formie pisemnej (ankiety konsultacyjnej) wśród mieszkańców gminy Lanckorona od 16 sierpnia do 30 września br. Zatem o tym, czy Lanckorona ma być miastem zdecydują także mieszkańcy sąsiednich wiosek.

Jeśli wynik będzie pozytywny, otwiera to władzom gminy ścieżkę do podjęcia całej procedury związanej z uzyskaniem przez Lanckoronę praw miejskich. Ostateczna decyzja należy do rządu, gdzie gmina powinna wystąpić z wnioskiem.

Od lat Lanckorona jest wioską, siedzibą gminy. Nie zawsze jednak tak było. Miejscowość przez pięć wieków miała prawa miejskie, a utraciła je w 1934 roku.

W środę wójt gminy Lanckorona Tadeusz Łopata informował, że w najbliższym czasie przygotowany zostanie bilans zysków i strat bycia gminą wiejską i miejską. Tak, aby mieszkańcy mieli okazję w oparciu o fakty podjąć decyzję podczas konsultacji.

Tak ma wyglądać ankieta konsultacyjna.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy