reklama

Zamieszanie przed sesją. Rodzice niepełnosprawnych dzieci okazali się na niej niemile widziani

, Polityka, Wiadomości, 26.05.2022 10:15, eł/WB
Przyszli walczyć o budowę windy w Szkole Podstawowej nr 4.
Zamieszanie przed sesją. Rodzice niepełnosprawnych dzieci okazali się na niej niemile widziani

Jak już wcześniej informowaliśmy, dzisiaj (26 maja) w Andrychowie odbywa się szczególna, bo absolutoryjna sesja Rady Miejskiej. Przybyła na nią grupka rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 4, którzy od lat walczą o to, by w tej placówce zamontowano windę dla niepełnosprawnych. Jak się okazało, choć teoretycznie na sesję może przyjść każdy, przewodniczący andrychowskiego samorządu Roman Babski próbował zniechęcić te osoby do wejścia na salę obrad, zasłaniając się... brakiem miejsca.

Twierdził też, że ponieważ posiedzenie będzie z pewnością długie, nie chce ich narażać na wiele godzin oczekiwania, aż będą mogli się wypowiedzieć. Rodzice niepełnosprawnych dzieci jednak nie odpuścili. I ostatecznie zostali dopuszczeni do głosu jeszcze przed rozpoczęciem sesji, której właściwy początek znacznie się przesunął z tego powodu.

W ich imieniu wypowiadała się pani Edyta, mama dziewczynki poruszającej się na wózku inwalidzkim. Dla jej córki i innych uczniów w podobnej sytuacji samodzielne przemieszczanie się w obrębie „czwórki” jest praktycznie niemożliwe. Wiceburmistrz Wojciech Polak wyjaśnił jednak, że ruszyły już działania mające na celu zainstalowanie windy w tej szkole.

- Jedynym mankamentem, który się pojawił, był przedłużony termin składania ofert na jej wykonanie. Skąd się wzięło przesunięcie? Na postępowaniu mediacyjnym na początku kwietnia termin został ustalony na 20 maja, natomiast na początku maja PFRON wydał decyzję nakazującą gminie zainstalowanie windy w Szkole Podstawowej nr 4. Określono w niej parametry i warunki, które ta winda powinna spełniać. Jak Państwo wiecie, szkoła nr 4 to obiekt, który na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, więc nie jest zwarty architektonicznie. Tam są różnego rodzaju półpiętra, dlatego osoby, które przygotowywały oferty, w momencie gdy otrzymały decyzję z warunkami, poprosiły o wydłużenie do końca maja terminu na ich złożenie – powiedział.

Jak zapewnił, jeżeli uda się uzyskać dofinansowanie, to gmina jak najszybciej przystąpi do budowy windy. Burmistrz Tomasz Żak podkreślił z kolei, że zgodnie z decyzją PFRON-u winda musi być zainstalowana w 2023 roku i ten termin zostanie dotrzymany. - Staramy się pomagać jak możemy, w miarę swoich możliwości, osobom niepełnosprawnym, a zwłaszcza dzieciom - zapewniał.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

polonistka, 27.05.2022 21:14

Dziwię się że blokują budowę windy. Przecież z widy skorzystają wszyscy nie tylko dzieci niepełnosprawne.

Skalpel, 27.05.2022 07:04

Romek lubi blokować niewygodne głosy. Miały być tylko mowy chwalebne a tu przyszli niezadowoleni mieszkańcy. Hej za rok wybory.

Archanioł Michał, 26.05.2022 17:17

Przypomnę Łysy zarabia w tej szkole ( taka forma chyba najlepsza na określenie tej aktywności , na pewno daleko od pedagoga czy nauczyciela). Szanowne Mamy kłaniam się Paniom nisko.

FeelFree, 26.05.2022 11:10

I brawa dla Rodziców, że w taki sposób postanowili czynić dobro dla dzieci. Swoi i innych. Bardzo dobrze, że to się stało publicznie i zostało nagrane. Niestety, właśnie tak należy rozmawiać z naszym wójtem. Byle do wyborów...

FeelFree, 26.05.2022 11:00

NIE dla Żaka i jego ekipy rozwalającej naszą Gminę! NIE dla SPALARNI ŚMIECI ! KOCHASZ DZIECI NIE PAL ŚMIECI !

FeelFree, 26.05.2022 10:52

@tomekx - wójt Żak przez okres kilkunastu lat bycia wójtem nie zadbał o dostosowanie nawet Urzędu Miasta dla potrzeb osób niepełnosprawnych! Nie mówiąc o dbaniu o szkoły, zadbał jedynie o zlikwidowanie Szkoły Podstawowej nr 3 razem z Babskim, też bez obecności obywateli, żeby w dziele zniszczenia nie próbowali ponownie przeszkadzać! Sesja absolutoryjna i kilka krzeseł dla Mieszkańców, skandal i hańba; pokazuje to stosunek wójtów i jego radnych do Obywateli - decyzja przewodniczącego Babskiego. Żadne uśmiechy do kamer, próby stwarzanie pozorów dbania o wszystkich w tej gminie tego nie zmienią. Jak traktowani są przez wójta obywatele to wszyscy mogą oglądnąć choćby na transmisji z dzisiejszej sesji. W słowa wójta Żaka to już poza kilkoma jego radnymi nikt w tej gminie nie wierzy. Papier wszystko przyjmie, słowami obiecywać można wszystko, nawet "gaz metanowy" ze spalarni; od wszystkiego się odwoływać, iść w zaparte i przyczyny widzieć wyłącznie poza sobą samym. W pis-ie, obywatelach itd. "Po czynach ich poznacie". A mówienie o zbijaniu kapitału politycznego w kontekście dzisiejszych wydarzeń na sali sesyjnej świadczy moim zdaniem o Tobie, a nie o osobach, które mimo utrudnień dotarły zawalczyć o szanowanie ich niezbywalnych praw pod okiem kamer. Smutne jest to co piszesz i jak bardzo próbujesz zniekształcić rzeczywistość. Tyle do Ciebie.

tomekx, 26.05.2022 09:50

Pis jak zwykle próbuje zbijać kapitał polityczny na nieszczęściu innych

oshin22, 26.05.2022 09:44

TŻ lekko się mija z prawdą - bo to nie ICH pomoc tylko nakaz z ministerstwa, który swoją drogą kilkukrotnie został przez UM już zignorowany. A pomoc dla dzieci - na tak darzy jest TŻ swoim pięknym uśmiechem.... jak ich nie widzi bo środków z budżetu gmina z roku na rok coraz mniej ! PS NIE GŁOSUJE NA ŻAKA. PS2 A o bezczelności pana babskiego (celowo z małej litery) moja osobista kultura nie pozwala mi napisać tego co mym chciał ...