reklama

Wszystko drożeje, będą podwyżki!

Polityka, Wiadomości, 27.10.2021 20:26, red
Na pewno dla polityków i samorządowców.
Wszystko drożeje, będą podwyżki!

Niedawno podwyżkę o 4,8 tys. zł (do kwoty ponad 12 tys. zł miesięcznie) dostali posłowie. Wzrosną także ich diety: o 1,5 tys. zł (do kwoty 4 tys. zł). Dodajmy - poselska dieta nie jest opodatkowana. Nowe, znacznie wyższe pensje ustalono też dla ministrów i prezydenta. Jak się okazuje więcej zarobią także samorządowcy: burmistrzowie, wójtowie, starostowie i radni.

30 września prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która dokonuje zmian w zasadach ustalania maksymalnej wysokości diet i wynagrodzeń w samorządzie terytorialnym.

Od 3 lat górna granica wynagrodzenia wójta czy burmistrza wynosiła 12,5 tys. zł miesięcznie brutto.

Po zmianie przepisów, wynagrodzenie maksymalne wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie może przekraczać 20.041,50 zł brutto miesięcznie. Ostatecznie o wysokości podwyżek włodarzy mają zadecydować radni, choć wynagrodzenie to nie będzie mogło być niższe niż 16 tys. zł, bo tak zapisano w nowej ustawie. Tak czy inaczej, podwyżka będzie.

Więcej zarobią także starostowie. W przypadku powiatów zamieszkałych przez ponad 120 tys. mieszkańców (m. in. powiat wadowicki czy oświęcimski) - starostowie będą mogli zarobić maksymalnie 18.486,00 zł brutto. W tym przypadku również o ostatecznej wysokości wynagrodzenia starosty zdecydują radni.

Podwyżka diet zaplanowana jest także dla radnych, dla których w większości dieta radnego (dziś to ok. 1 tys. zł) to dodatkowe zajęcie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 28.10.2021 16:53

@madzia - uderzyłaś w stół i nożyce Romka się odezwały. Właśnie ukazał się komunikat o nowej sesji RM na której radni mieliby podnieść uposażenie Tomusia naszego do wysokości 18044,00 miesięcznie plus dodatki. Ten punkt do porządku obrad pomimo wyraźnego sprzeciwu samego Tomusia i uzewnętrznionego oporu Romusia, musiał zapewne zostać wprowadzony, na wniosek radnego Kubienia i radnej Studniarz, którzy to radni pragną skompromitować w oczach mieszkańców system wartości, wrażliwość i bezinteresowność w oddaniu temu miastu pana Tomka. Ale spokojnie nasza sprawiedliwa 11-tka radnych, już nie raz sprawdzona w boju, poradzi sobie z tą ohydną prowokacją.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 28.10.2021 15:45

Kaczyński umiera na naszych oczach w sieci kupę jest filmików jak zasypia i zegarki ubiera na odwrót. Już coś piepszy o wojnie mózg widocznie już mu przestał poprawnie funkcjonować. Według mnie faceta powinni już dawno uziemić.

Zakolog, 28.10.2021 10:32

@madzia - Nie mam najmniejszych wątpliwości i jestem przekonany, że żaden z mieszkańców znający bardzo wysokie kwalifikacje moralne naszych radnych i burmistrzów, nie jest wstanie nawet śladowo skazić swoje sumienie, wyobrażeniem o chciwości naszej miejskiej władzy. Ten korpus ludzi szlachetnych o najwyższych z możliwych wartościach społecznych, prędzej polegnie, niż narazi budżet miasta na tak egoistyczne koszty. Oczywiście radni Kubień i Studniarz jak zwykle będą jątrzyć i zwodzić, ale nasza najwyższa kasta, da im odpór wyrafinowaną argumentacją etyczną.

madzia, 28.10.2021 09:20

Pisze wyraznie. Według tej ustawy o wysokości pensji burmistrza np. Andrychowa czy pensji starosty zadecyduja radni. Nie Kaczyński nie Tusk tylko RADNi. Wystarczy że pokażą że są przywiązani do rzeczywistości i nie dadzą im podwyżek. Wystarczy że burmistrz Andrychowa czy starosta powiedzą radnym żeby nie próbowali im podwyższać pensji i pokażą że są przywiązani do rzeczywistości jak to określają miłośnicy burmistrza Andrychowa. Odwagi radni, odwagi burmistrzowie i starości. Pokażcie jaki ten Kaczyński oderwany od rzeczywistości, za to Wy przy ludziach. Ustawa nie zmusza do dawania podwyżek burmistrzom i starostom, tylko daje możliwość radnym. To radni decydują nie jakiś pan "oderwany od rzeczywistości"

Burakz wiejskiej , 28.10.2021 07:01

no koryto dla świń przecież musi być pełne

szpp, 28.10.2021 06:49

nie od dziś wiadomo że kaczyński jest oderwany od rzeczywistości