Wotum zaufania dla burmistrza Andrychowa [AKTUALIZACJA]

, Polityka, Wiadomości, 30.05.2019 15:45, PG
Udzielenie wotum zaufania poprzedziła debata nad raportem o stanie gminy. Głos w dyskusji mieli także mieszkańcy.
Wotum zaufania dla burmistrza Andrychowa [AKTUALIZACJA]
Czwartkowa (30.05.) sesja Rady Miejskiej była nerwowa nie tylko dla zepchniętego z funkcji Krzysztofa Kubienia ale także dla burmistrza Tomasza Żaka. Zgodnie z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym radni pochylili się nad raportem o stanie gminy Andrychów i głosowali nad wotum zaufania dla włodarza oraz udzieleniem mu absolutorium z wykonania budżetu z 2018 rok.

Udzielenie wotum zaufania poprzedziła debata nad raportem o stanie gminy. Głos w dyskusji mieli także mieszkańcy, którzy zebrali 50 podpisów poparcia.

Głos zabrała Czesława Wojewodzic, prezes Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich z Andrychowa prosząc o wsparcie w jej działaniach.

Głos zabrał Łukasz Walczak, przedstawiciel Ochotniczych Straży Pożarnych.

Głos zabrał Krzysztof Trojanowski, przedstawiciel rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie, poruszając sprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży wokół szkoły oraz konieczności modernizacji szkoły oraz parkingu.

Głos zabrał Janusz Ślesak reprezentant Miejskiej Rady Seniorów zwracając uwagę na politykę senioralną gminy.

Radny Krzysztof Kubień odnosząc się do raportu o stanie gminy zwrócił uwagę, że w Andrychowie są wykonywane wielomilionowe inwestycję a niektórzy mieszkańcy nie mają dostępu do wody, czy godnego dojazdu do posesji. Wspomniał też o zaniedbanej SP5 w Andrychowie a także "wizytówce" Andrychowa czyli parkingu przy hali sportowej na ul. 1 Maja. Wypomniał też burmistrzowi, że straszy niektórych radnych sądem i 50 tys. karami za zawiadomienia do prokuratury o nieprawidłowościach w gminie.

Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak stwierdził, że dobrze się stało że nastąpiła zmiana na stanowisku przewodniczącego. - Te sprawy, które pan poruszył będą realizowane w tym roku i w kolejnych latach a raport dotyczy roku 2018. - mówił T. Żak. Apelował o zgodę i współpracę. - Pana wypowiedź była nie na miejscu. Co do parkingu nie mamy zgody na odwodnienie tego terenu od ZDW.

- Ma Pan niezwykły dar mijania się z prawdą z uśmiechem na twarzy. - odpowiedział K. Kubień.

Radni 15 głosami "za" przyznali wotum zaufania burmistrzowi Andrychowa Tomaszowi Żakowi.

Zobaczcie co powiedział Tomasz Żak po uzyskaniu wotum zaufania:


Przypomnijmy, że podczas czwartkowych obrad w Radzie Miejskiej dokonała się rewolucja kadrowa i polityczna. Odwołani zostali przewodniczący Rady Miejskiej (PiS) Krzysztof Kubień i wiceprzewodnicząca RM Alicja Studniarz. Nowym przewodniczącym został Roman Babski, a wiceprzewodniczącym Tadeusz Sarlej.

Więcej na ten temat w tym artykule:Podczas czwartkowych obrad radni analizowali także sprawozdanie finansowe gminy za 2018 rok i udzielili absolutorium burmistrzowi za wykonanie budżetu. Za było 15 radnych, a 5 wstrzymało się od głosu.

Dyskusja w tej sprawie była krótka. Radny Krzysztof Kubień zwrócił uwagę, że gmina przeznacza pieniądze na projekty, których później nie realizuje. Przykładem jest choćby projekt budowy nowej siedziby dla Centrum Kultury. Ta inwestycja jak na razie nie została zrealizowana, a już wiele lat temu władze chwaliły się tym projektem.

W odpowiedzi wiceburmistrz Mirosław Wasztyl poinformował, że gmina realizuje wielomilionowe inwestycje według określonego planu, potrzeb i możliwości pozyskania dotacji na ten cel. Nowa siedziba Centrum Kultury do tej pory nie została wykonana, ponieważ okazało się, że aktualnie nie ma programów unijnych, z których można by było pozyskać pieniądze na budowę tego typu obiektu. Sprawa pozostaje jednak aktualna, choć wiceburmistrz przyznał, że w najbliższym czasie ta inwestycja nie będzie realizowana. Będą jednak poszukiwane źródła finansowania.

W programie sesji są jeszcze punkty m.in. dotyczące zatwierdzenia nowego cennika za bilety autobusowe na trasach międzygminnych (zobacz: cennik biletów)

Radni podejmą także decyzje w sprawie przeznaczenia 115 tys. zł na zakup nowego ambulansu dla pogotowia ratunkowego w Andrychowie. To ma być dotacja dla wadowickiego ZZOZ na ten cel. Nowa karetka trafi do Andrychowa jeszcze w tym roku.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

JerzyO, 31.05.2019 07:56

Kobielus oddaj mandat , sprzedałeś swoich wyborców !!!

zandrychowa, 30.05.2019 21:25

Krótko podsumowując konie polityki nie bo nie

NIE bo NIE, 30.05.2019 21:20

Brawo Panie Burmistrzu ! Brawo dla Pana Żadka i Pni Magiery ! Właśnie oto chodzi żeby trzeźwo patrzeć na Gminę możliwości, pomagać Burmistrzowi a nie szkodzić ! Reszta do Lamusa !

",,**,,", 30.05.2019 19:33

Kobielusie gdzie całodobowa opieka zdrowotna. Gdzie żłobki,gdzie domy seniora??????to byly tylko puste obietnice.oddaj mandat masz poczucie honoru i jaja daj sobie spokój.

",,**,,", 30.05.2019 19:31

Kobielusie zdaj mandat radnego,ty chlopie 13lat jesteś radnym i w głowie Ci się poprzewracalo,trzymales z pisem osmieszyles sie przy głosowaniach,mieszkancy drwia z Ciebie na każdym kroku.

Zakolog, 30.05.2019 18:10

O Boże, Romek przewodniczącym, przecież przy Jego elokwencji i grach słownych opozycja będzie musiała zwrócić się do proboszcza o tłumaczenie tych symboli i tradycji kultury. Bez tej translacji ich rybosomy nie przetłumaczą tego kodu.

xpek, 30.05.2019 17:52

kobielus gdzie znowu ,znowu cie nie ma jak są trudne decyzje do podjęcia???czy ty wogóle poczuwasz się do odpowiedzialności za to że jesteś radnym i mieszkańcy powierzyli ci tę funkcję????

ChojnaZmiana , 30.05.2019 17:51

WIELKIE GRATULACJĘ !!! Mam nadzieje że Pan Burmistrz będzie kandydował na Prezydenta Polski, w końcu w całym kraju zapanowałby porządek taki jaki mamy w Andrychowie.

Eco, 30.05.2019 17:11

Gratulacje dla Burmistrza!!! miało być

Eco, 30.05.2019 17:10

Gratulacje dla Burmistrza ????

lubiemojemiasto, 30.05.2019 16:50

Gratulacje Panie burmistrzu. Poparłem pana na 3 kadencje popre i na kolejne. Pan Burmistrz to Bardzo dobry gospodarz.

abcabc, 30.05.2019 16:26

gratulacje dla burmistrza . kawał dobrej roboty dla gminy Andrychów