Działacze lewicy wraz z władzami Andrychowa złożyli kwiaty pod pomnikiem na Rynku oraz w miejscu, gdzie kiedyś stała spalona przez niemców Synagoga.
27 stycznia obchodzona jest 77. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Andrychów również został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku - po dokładnie 5 latach, 4 miesiącach, 3 tygodniach i 2 dniach okupacji niemieckiej. Z kronikarskich opisów wydarzeń z 1945 roku wiadomo, że z jednej strony wśród mieszkańców panowała radość z zakończenia okupacji. Z drugiej jednak – żołnierze radzieccy, wzbudzali swoim zachowaniem lęk i nieufność wśród mieszkańców Te podejrzenia okazały się słuszne, bowiem - jak wiadomo – wyzwolenie spod okupanta hitlerowskiego prawdziwej wolności Polsce nie przyniosło.
27 stycznia 1945 r. z budynku magistratu w Andrychowie zdjęto niemieckie flagi ze swastyką. Wywieszono nowe - czerwone sztandary z sierpem i młotem. O zawieszeniu flagi biało-czerwonej nie było mowy.
Jak co roku, rocznica ta upamiętniana jest w Andrychowie. Po południu przedstawiciele władz miasta, Rady Miejskiej, andrychowskiej lewicy, Rady Miejskiej Seniorów, Stowarzyszenia "Witalność" złożyli kwiaty przed obeliskiem na rynku i pod tablicą przy ul. Legionów, upamiętniającą spalenie przez hitlerowców stojącej tam kiedyś Synagogi.
Przed wojną w Andrychowie mieszkało ponad 300 Żydów. Holokaust przetrwało tylko 25 osób.
W 2005 roku 27 stycznia ustanowiony został Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
foto: WB
Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy
o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu,
usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na:
[email protected]
martynowski, 29.01.2022 08:01
na rynku kwiaty skladaja, a pozniej na laweczkach cyk piweczko tam ludzie pija :D
ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 28.01.2022 15:06
Żydy
Archanioł Michał, 27.01.2022 20:45
@jaskinek jak widzisz w "wolnej Polsce" komuchy nadal pod przewodnictwem TW Zdzisława tworzą historię Andrychowa.
jaskinek, 27.01.2022 18:09
Jak co roku,stanowczo protestuję ,przeciwko nazywaniu kolejnej okupacji, ,,wyzwoleniem"!!!To przejęcie czerwonego najeźdźcy z rąk brunatnego terroru,terytoriów Polski.Żaden zdrowy ,normalny Polak nie powinien tak ,,tego" nazywać!!!Szanownych redaktorów zapraszam do książek,tych z drugiego obiegu lub wydanych po 1989!
Szyma1992, 27.01.2022 17:33
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Statut_kaliski
Szyma1992, 27.01.2022 17:33
https://www.timesofisrael.com/poland-appoints-ex-banker-with-jewish-roots-as-prime-minister/
andrychowianin1, 27.01.2022 16:40
hahahah ale odlot. Twój mózg przydałoby się w końcu wyzwolić
Szyma1992, 27.01.2022 16:36
Naród Polski powinien być rządzący przez Polaków w dzisiejszych czasach a nie sprzedawany przez Polsko-jezycznych zy.w dla których jesteśmy gojami i uważają ze tutaj jest Polin a nie Polska. ŚWP