reklama

Walka ze smogiem, Park&Ride, kanalizacja w Kleczy, przebudowa Parku Miejskiego…[VIDEO]

, Polityka, Wiadomości, 27.02.2018 16:00, PG

Burmistrz chwali się inwestycjami i pokazuje nowe pomysły.

Walka ze smogiem, Park&Ride, kanalizacja w Kleczy, przebudowa Parku  Miejskiego…[VIDEO]

W czwartek (27.02.) w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wadowicach burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski i wiceburmistrzyni Ewa Całus wraz z przedstawicielami urzędu – kierownikiem wydziału infrastruktury i rozwoju Pawłem Polakiem i ekodoradcą Szymonem Lukajem, zaprezentowali podsumowanie zeszłorocznych inwestycji Gminy Wadowice i plany na rok 2018.

Burmistrz chwalił się zerowym zadłużeniem gminy oraz tym, że w rankingach badających wskaźniki rozwoju społeczno–gospodarczego: według Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji Wadowice dokonały ogromnego skoku, z miejsca 55. na 17. w ciągu trzech ostatnich lat, wyprzedzając tym samym już 162 konkurentów z województwa małopolskiego.

Burmistrz podkreślił, że obecnie zakończono już proces planowania i pozyskiwania finansowania dla kluczowych inwestycji a w budżecie na bieżący rok zapisano wydatki na ponad 36 mln złotych. Miasto zmienia się również wizualnie – procedowana jest uchwała krajobrazowa, która jasno określi zasady i warunki sytuowania tablic i urządzeń reklamowych na jego terenie.

W minionym roku zrealizowano inwestycje w dziewięciu szkołach podstawowych w Wadowicach i okolicznych gminach. Wśród nich były m.in. kompleksowa termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 5, modernizacja w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Choczni i adaptacja Szkoły Podstawowej w Kleczy Zarąbkach.

Rekordowy rok odnotowano w odniesieniu do inwestycji drogowych, które przez lata były zaniedbywane. Do użytku zostało oddanych ponad 8,5 km wyremontowanych dróg oraz niemal pół kilometra chodników. Gmina zadbała również o oświetlenie przy drogach, na które przeznaczyła ponad 291 tysięcy złotych.

W planach inwestycyjnych na najbliższe lata znajduje się między innymi projekt Wrota Beskidu Małego, dotyczący budowy oraz przebudowy infrastruktury turystycznej oraz rekreacyjnej na terenie Parku Miejskiego. W parku powstanie zarówno strefa sportu, jak i rekreacji ruchowej, inwestycja przewiduję budowę placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu oraz strefy ścianek boulderowych. Przyznana kwota dofinansowania na ten cel to blisko 3,5 mln złotych.

Planowana jest także przebudowa ważnych dla miasta ulic – Chopina i Legionów, gdzie powstaną nowe parkingi i ciąg pieszo – rowerowy. Niezwykle ważną kwestią jest projekt uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej, którego głównym zadaniem jest budowa kanalizacji w miejscowości Klecza. Całkowita wartość projektu to aż 44 mln złotych, z czego 23 mln złotych to środki unijne, pozyskane przez wadowickie Wodociągi. Inwestycja pozwoli na podłączenie do kanalizacji ok. 550 budynków.

Najważniejszą z punktu widzenia strategicznego inwestycją będzie przebudowa systemu komunikacji na terenie miasta, obejmująca stworzenie strefy Park&Ride i nowoczesnego węzła przesiadkowego. Wadowice otrzymały ponad 13 mln dofinansowania na realizację tego projektu.

Mateusz Klinowski podkreślił, że atutem Wadowic powinna być jakość życia… co to oznacza? Dlaczego od 1 marca mieszkańcy zapłacą więcej za ogrzewanie? Odpowiedzi w rozmowie. Zobaczcie.

Jak zapewnia burmistrz Klinowski, walka ze smogiem jest dla niego priorytetowa. W roku ubiegłym pozyskano ponad 4 miliony złotych na wymianę pieców. Udało się już wymienić 125 starych kotłów węglowych, a do 2020 r. ma zostać wymienionych jeszcze 345 kopciuchów. W 2015 roku rząd Beaty Szydło zlikwidował program KAWKA, dzięki któremu można było uzyskać 90% dofinansowania na modernizację ogrzewania na ekologiczne. - Teraz środki na wymianę kotłów są tylko symboliczne – stwierdził burmistrz dodając, że w takim tempie to pozbędziemy się smogu w ciągu 78 lat, a gdyby dotacje były tak wysokie jak np. na program „Rodzina 500+” to uporalibyśmy się z nim w ciągu 3 lat.

Gmina oczekuje także na projekt budowy Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach. Jak na razie są problemy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z przeprowadzeniem przetargu z powodu wzrostu cen usług budowlanych.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

budyn77, 28.02.2018 09:43

@abcabc - wójt Zak już dawno wszystko zrobił. Już wszystko jest w Andrychowie. Nie ujadaj i nie mów że coś jeszcze trzeba ro Strefa jest, rondo turbinowe jest, pogotowie całodobowe jest, centrum kultury w kotłowni jest, darmowa komunikacja dla wszystkich jest, wizualizacje są... Nawet ogromny dług dzielnie i sprawnie wypracował...

abcabc, 28.02.2018 09:20

budyn ty się weź lepiej do roboty bo na osiedlu stajesz się obiektem kpin

budyn77, 28.02.2018 08:58

A tymczasem w Andrychowie - nowe obwodnice i scieżki rowerowe, basen kryty, nowa hala sportowa, boiska, parkingi, nowe ronda, domy seniora, żłobki, opieka zdrowotna całodobowa, całodobowe ratownictwo medyczne, specjalisci lekarze na NFZ, gminne przychodnie zdrowia, kino cyfrowe 3D, nowoczesne targowisko, lodowisko, darmowa ekologiczna komunikacja miejska itd. Brawo wójt Zak...

szpp, 28.02.2018 07:25

A Andrychów nie wspiera?? Zobacz co się dzieje na Przemysłowej a przecież strefa nie została jeszcze uruchomiona

specnarz, 28.02.2018 07:19

Wadowice wspierają rozwój firm - wkrótce maja wybudować za 8 mln parking i drogę dla pewnej dużej firmy.

cath, 27.02.2018 21:39

Barte o jakich czasach piszesz bo Andrychow najbardziej rozwijał sie w latach 70 tych ubiegłego wieku a Wadowice i rozwój to w ogóle brzmi dziwnie.Rozwija to sie Zator podjedz i zobacz.

jr73, 27.02.2018 21:08

igor -oliwa zawsze sprawiedliwa, kto mieczem wojuje.... to twoje cytaty z innych komentarzy ... jak przestajesz cytować to katastrofa....

igor102, 27.02.2018 19:36

;-)))))))))))) dodałbym jeszcze Słupsk...rządzi tam najlepszy kolega Klinowskiego...barte,biedna,prymitywna istoto przydałaby ci się lewatywa albo podobna penetracja w wykonaniu prezydenta ;-))) Biedronia ....może wtedy przejrzałbyś na oczy ;-)))