reklama
reklama

W końcu wybrano nowego marszałka Małopolski

Polityka, Wiadomości, 04.07.2024 20:30, red
PiS utrzymał władzę w Małopolsce.
W końcu wybrano nowego marszałka Małopolski
W czwartek (4.07) wieczorem udało się przerwać trwający od wielu tygodni impas związany z wyborem nowych władz województwa Małopolskiego.

Przypomnijmy, że po wyborach samorządowych w kwietniu większość w Sejmiku Małopolskim posiadają radni PiS (21 na 39 radnych), ale z powodu konfliktu wśród nich, w ostatnich tygodniach nie udało się wybrać nowego marszałka i zarządu województwa.


Część radnych PiS odrzucała kandydaturę Łukasza Kmity, rekomendowanego na to stanowisko przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Kmita 5 razy przegrywał głosowania na marszałka! W tym tygodniu trzech radnych "buntowników" PiS (Piotr Ćwik, Witold Kozłowski, Józef Gawron), którzy nie chcieli poprzeć Łukasza Kmity na marszałka, zostało nawet zawieszonych w prawach członka PiS.

W końcu w czwartek PiS, za zgodą J. Kaczyńskiego, rekomendował innego kandydata na marszałka Małopolski – Łukasza Smółkę [na zdjęciu], który w ostatnich latach był wicemarszałkiem województwa.

W czwartek wieczorem za kandydaturą Łukasza Smółki głosowało 22 radnych, więc został on wybrany marszałkiem. 17 radnych było przeciw.Podczas ogłaszania wyników głosowania nie obyło się bez zabawnej wpadki. - Marszałkiem województwa małopolskiego został pan Łukasz Kmita - powiedziała przewodnicząca komisji Danuta Kawa, która liczyła głosy. W sali obrad wszyscy zaczęli się śmiać. - Oczywiście marszałkiem został pan Łukasz Smółka.

Dziś mają zostać wybrani także pozostali rekomendowani przez Łukasza Smółkę członkowie Zarządu Województwa: Marta Malec, Iwona Gibas, Ryszard Pagacz, Witold Kozłowski.

Dodajmy, że gdyby do 9 lipca nie udało się wybrać nowego marszałka i zarządu województwa, w całej Małopolsce konieczne byłyby wybory nowych radnych wojewódzkich, co mogłoby kosztować wiele mln zł. Ten scenariusz jest już jednak nieaktualny.foto: Małopolski Urząd Marszałkowski
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Koniczynka, 05.07.2024 08:44

Kaczyński poniósł kolejną klęskę z Kmitą. PiS się sypie. A bez Kaczyńskiego PiS padnie. Nikt nie jest wieczny i nie śmiertelny. PiS to partia seniorów. Kaczyński Terlecki Macierewicz ojciec Dudy , wszyscy mają po 75 lat i to jest niepoważne by w tym wieku dalej bawić się w politykę.

tomekх, 05.07.2024 01:55

Jak niemieckim to też.

szpp, 04.07.2024 22:43

a nie przed kaczorem?

tomekх, 04.07.2024 21:57

Nawet staną na baczność przed Niemką.

tomekx, 04.07.2024 21:54

Niektórzy dla utrzymania władzy i kasy zrobią wszystko

bot, 04.07.2024 20:50

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT8uMt4WgCNgXpBiK1jwAbBg14QO7CIMc_cjQ&s