W czwartek nadzwyczajne obrady andrychowskich radnych. 1,5 mln zł na nową spółkę z kasy gminy

, Polityka, Wiadomości, 21.08.2019 16:40, red
Skąd na to pieniądze?
W czwartek nadzwyczajne obrady andrychowskich radnych. 1,5 mln zł na nową spółkę z kasy gminy
To już druga zwołana w sierpniu nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Andrychowie. Powód jest ten sam – problemy Elektrociepłowni Andrychów, która jest firmą prywatną, i realna groźba, że od jesieni cześć miasta zostanie pozbawiona dostaw ciepła. Elektrociepłownia jest zadłużona na kilkadziesiąt milionów złotych. Firma ma zablokowane konta, nie ma pieniędzy na wypłaty czy zakup opału.

Władze miasta postanowiły przejąć inicjatywę, aby zapobiec kryzysowi energetycznemu, jaki wisi nad miastem.


Dlatego na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej na początku sierpnia powołana została gminna spółka komunalna AEC spółka z o. o. , której prezesem został Mirosław Nowak z Andrychowa. Plan jest taki, że gmina poprzez nową spółkę chce przejąć koncesji na produkcję i dystrybucję ciepła oraz prądu w gminie Andrychów.

Problem w tym, że nowa spółka... niczego nie ma. Dlatego na czwartkowych obradach burmistrz Tomasz Żak przedstawi radnym projekt dokapitalizowania spółki kwotą 1,5 mln zł z kasy gminy. Dodatkowo burmistrz chce zwiększyć wydatki o 419 tys. zł na strefę ekonomiczną w Andrychowie, w której też ostatnio pojawiły się problemy.

Pieniądze na te ekstra wydatki mają pochodzić m.in. ze zmniejszenia o ponad 900 tys. zł wydatków na remonty gminnych dróg i o ponad 600 tys. zł z "projektu autobusowego".

Pytanie, co dalej z elektrociepłownią i dostawami ciepła dla połowy Andrychowa (drugą połowę ogrzewa Andrychowska Spółdzielnia Mieszkaniowa własną kotłownią).

Władze miasta liczą na pomoc państwa w rozwiązaniu tego problemu. Jeden ze scenariuszy zakłada, że rząd lub którejś z państwowy spółek energetycznych mogłaby spłacić zadłużenie elektrociepłowni, przejąć jej majątek i wejść jako większościowy udziałowiec do nowej spółki ciepłowniczej w Andrychowie. Pod uwagę brane są też inne scenariusze. Jak to się wszystko skończy? Na pewno będziemy o tym informować.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Keson, 22.08.2019 15:28

a działeczki w strefie tak się miały sprzedawać, hihihihi

miastoandrychow, 22.08.2019 08:39

Wprowadzić opłatę emisyjną 1000 zł miesięcznie dla domów opalanych węglem. Zmniejszy się smog w naszym regionie, wypływ z opłaty przeznaczyć na dofinansowanie nowej spółki !

Janosik, 21.08.2019 20:54

Ekipa rządząca ma jedną fajną domenę. Wszystko sprzedać, robić na odwal się i bez rozumu. To widać przy każdej inwestycji. Basen, strefa itp itd. Była kotłownia którą zarządzało ZGK. Zburzyć !!! Mają gminną spółkę ZGK to doją ją jak tylko mogą zamiast zlecać zadania swoim w gminie. Za Pietrasa i poprzedników inaczej to wyglądało. Tak się kończą rządy napływowych polityków nie związanych z gminą i mających swoje układy gdzie indziej. Gmina która posiada 5% udziałów i widząc co się dzieje w spółce nie reaguje tylko czeka. Na co??? A pójście gminy z torbami jest wielce prawdopodobne, bo nawet jakby przyszły syndyk chciał sprzedaj majątek ECA to na pewno nie za 1,5 mln pln tylko grube miliony :-D A gmina skąd je weżmie? Ludzie się ściepną z 500+

xpek, 21.08.2019 20:18

ja się pytam kiedy CBA wkroczy do Ministerstwa Hejtu

ZEFKO, 21.08.2019 19:22

Tylko czekać aż CBA, CBŚ wkroczy i zrobi tu porządek.

martinez, 21.08.2019 18:57

i jeszcze jedno. Czy ktoś od Żaka może dla dobra nas wszystkich zaprzeczyć że nawet teraz jak taka tragedia (dramat w elektrociepłowni, dramat w strefie ekonomicznej) niektórzy zajęci są "wyjmowaniem" radnych kukiza i pisu z koalicji w powiecie???? Bo co tam kicha w Andrychowie, ważne żeby kogoś usunąć ze stołka, kogoś dać na stołek, pochwalić Mirków z Andrychowa i Wieprza że zrobili w jajo "Bartosza, Gienia i Beatkę"?

martinez, 21.08.2019 18:52

czy gmina pójdzie z torbami za tego "dobrego gospodarza" Żaka? Jakie podwyżki cen za śmieci i wodę szykuje nam ekipa Żaka i jego radni w 2020 roku? Gdzie do tej pory byli? Również mnie nie zadowala odpowiedzi w stylu: na koncertach, wakacjach, delegacjach zagranicznych

martinez, 21.08.2019 18:49

Dobry gospodarz gminy nie dopuściłby do takiej tragedii. Zwłaszcza że gmina ma udziały w elektrociepłowni więc ekipa Zaka powinna wiedzieć wcześniej. Ale rozumiem że Tomek widzi to inaczej - nie dziwi mnie to. Tak samo jak to że zwala winę na PiS

maniek, 21.08.2019 18:25

pytania na serio brzmią - gdzie władze Andrychowa na czele z Żakiem były do tej pory? Także nie zadowala mnie odpowiedź- na wakacjach, zagranicznych delegacjach albo na imprezach gdzie promowały się. Drugie pytanie - ile zapłcimy my podatnicy za to co się dzieje, jak zostanie zadłużona gmina? Trzecie - jakie ceny śmieci i wody wymyśli ekipa Żaka na nowy rok? Czwarte - czy teraz po pomoc do rządu pisu a potem gadka że wszystko co złe wina pisu?

maniek, 21.08.2019 18:20

Pomijam że to jaja – elektrociepłownia to prywatna firma. Są procedury prawne. Rząd ma je złamać czy ominąć żeby PO to wyciągnęła? Każdy o tym wie. Ekipa Żaka też powinna. Ktoś kto wymyśla dziwne scenariusze i karmi innych nimi też

maniek, 21.08.2019 18:20

Ludzie. Tomasz Żak niczym rasowy polityk PO udostępniał post na FB w jakim ostro jechano po Kaczyńskim (usuwanie nic nie da setki znajomych widziało). Były i inne uderzające w ludzi PiSu. I teraz co. Jak gdyby nigdy nic pojedzie do Warszawy i poprosi o pomoc rząd pisu? A oni będą udawać że nie wiedzą? Może jeszcze weźmie Mirosława Nowaka i pochwali się – był w PO, przeszedł do Gowina, teraz robi dla mnie czyli człowieka związanego z PO – kto wie w jakiej partii będzie jutro :) A oni na to – jak fajnie – pomożemy. W nagrodę dalej niech Andrychów zalewa fala hejtu przeciwko PiS. Nie żartujmy.

Keson, 21.08.2019 18:12

tomekx: to niech da jej upaść a poźniej miasto wykupi tą firme

tomekx, 21.08.2019 17:56

kaczorze burmistrz nic nie musi.ECA to prywatna spółka niech bankrutuje.Tylko że burmistrz myśli o mieszkańcach i dlatego jak na dobrego gospodarza przystało robi wszystko aby od września mieli ciepło w mieszkaniach.A to że ECA bankrutuje to jest tylko i wyłącznie efekt nieudolnej polityki PIS -podwyżek cen prądu , opłat emisyjnych itp

kaczor, 21.08.2019 17:52

swoją drogą jak trwoga to do pisowskiego rządu sterowanego przez znienawidzonego przez niektórych Kaczyńskiego? A rząd (ten czy inny ) może w ogóle ratować prywatną firmę? trzecie pytanie - Gdzie władze gminy były do tej pory??????? Tylko błagam - odpowiedź: na Ukrainie, we Włoszech, Holandii id itd to żadna odpowiedź.

Zakolog, 21.08.2019 17:42

Drobna informacja dla radnych, szczególnie tej dwunastki o obniżonym ilorazie inteligencji ! Szanowni, to Wy bekniecie za Tomkowe interesiki. Po pierwsze sprawdźcie czy można przenosić kasę między działami w uchwalonym już budżecie. A po drugie Tomek robi z Waszych siateczek neuronowych jajecznicę – co przyznaję nie jest specjalnie trudne, patrząc na gęstość tychże. W gospodarce rynkowej jak ktoś chce przejąć spółkę, to najtaniej zawsze jest u syndyka. Zarządca sądowy sprzeda taką masę upadłościową po kosztach i bez targowania, byle by coś zostało na wynagrodzenie dla niego. Może warto Tomkowi przedstawić taką wersję zdarzeń, zamiast pchać się pod prokuratora.

kaczor, 21.08.2019 17:38

swoją drogą jak trwoga to do pisowskiego rządu sterowanego przez znienawidzonego Kaczyńskiego? A rząd (ten czy inny ) może w ogóle ratować prywatną firmę? Gdzie władze gminy były do tej pory???????

kaczor, 21.08.2019 17:35

pamiętacie jak taki jeden pan, jego przyboczni i propaganda jak część radnych chciała dodać do śmieci żeby nie podnosić cen mieszkańcom to straszyli żeby ci radni popatrzyli ludziom w oczy i powiedzieli im że nie będzie kasy na drogi?

Janosik, 21.08.2019 17:28

Keson - te mizeroty, które rządzą tą gminą trzeba wyprowadzić na taczkach. To co wyprawiają to woła o pomstę do nieba. Dwóch Panów żegnamy z tej gminy !!! Z resztą wszystkich bym pogonił... Tak nawiasem mówiąc nagle pieniążki się znajdują na nowy twór, który i tak upadnie, a parę miesięcy temu na dotację bodajże dla ZGK to nie było i był wielki płacz. Czy dostali to nie wiem, ale jak ktoś wie to niech napisze. Panie Zdzisławie zostanie pan zapamiętany na pewno jako najgorszy włodarz tego miasta w historii. A dodatkowo napływowy :-D

Keson, 21.08.2019 17:18

jak to przejdzie to ja pierd...le, koncze z placeniem podatków, te ..uje ratują coś co w jakiś sposób nabawiło się długów a teraz ...... brak słów

Keson, 21.08.2019 17:09

Dlaczego taki dług? Mieszkańcy nie płacili?