reklama

Trzy ronda turbinowe i całkiem nowe drogi. Szykuje się budowa obwodnicy za 70 mln zł

, Polityka, Wiadomości, 20.07.2021 08:30, PG
To będzie najdroższa inwestycja drogowa w historii gminy Wadowice.
Trzy ronda turbinowe i całkiem nowe drogi. Szykuje się budowa obwodnicy za 70 mln zł

Gmina Wadowice podała wstępną trasę przebiegu 1,5 km południowej obwodnicy Wadowic. Jest to najdroższa inwestycja w historii Wadowic wyceniona na ponad 70 milionów złotych, a jej projekt kosztował podatników 4 mln zł.

Początek obwodnicy zaprojektowano w miejscu istniejącego ronda gen. Leopolda Okulickiego. Rondo to, z uwagi na prognozowane natężenie ruchu, zostanie znacznie powiększone i rozbudowane do ronda turbinowego z dwupasmowymi wlotami i dwupasmowym wylotem w kierunku obwodnicy. Dalej zaprojektowano kolejne rondo turbinowe i kompleksową przebudowę ulicy Polnej oraz Błonie. Oba te zadania zostaną zrealizowane przez GDDKiA w ramach budowy obwodnicy.

Co więcej, w ramach inwestycji pomiędzy rzeką Skawa, a obwodnicą powstanie całkowicie nowa tzw. droga serwisowa, która zapewni mieszkańcom dostęp do każdej z odcinanych działek oraz dojazd do zakładu wodociągowego. Dojazd do nowej drogi pobiegnie pod specjalnie wybudowanym wiaduktem, stanowiącym element obwodnicy. Pod wiaduktem poprowadzona zostanie biegnąca w tym miejscu ścieżka rowerowa na Zbywaczówkę.

Trasa obwodnicy biegnie obok rzeki Skawy (z zachowaniem korytarza ekologicznego), zachowując miejsce dla zaplanowanej przez nas po drugiej stronie Areny Wadowice oraz nowej siedziby Straży Pożarnej. Ta zostanie skomunikowana z obwodnicą specjalnym uprzywilejowanym wjazdem i wyjazdem.

Na końcu nowa droga połączy się z DK 28, gdzie powstanie kolejne rondo turbinowe. W przyszłości to rondo stanowić będzie wlot planowanego w tym miejscu węzła BDI.

Co istotne, trasa obwodnicy omija szerokim łukiem osiedle Gorzeń. Mimo to, w celu dodatkowej ochrony okolicznej zabudowy mieszkaniowej, wzdłuż jezdni zaprojektowane zostaną ekrany akustyczne.

Obwodnica wyposażona będzie również w takie obiekty inżynierskie, jak: mosty, przepusty, obiekty ochrony środowiska, bariery, osłony przeciwolśnieniowe oraz oczywiście oświetlenie.

Mieszkańcy mogą wnieść uwagi co do proponowanego przebiegu obwodnicy

Swoje zarzuty już przedstawił radny Mateusz Klinowski: - Zgroza! Burmistrz Wadowic pokazał proponowane przez siebie warianty brakującego odcinka obwodnicy miasta. Jestem przerażony krótkowzrocznością mieszkańca Łączan. Zwłaszcza dzisiaj zachowanie terenów zielonych, ochrona przeciwpowodziowa, ochrona przyrody to podstawa! Tymczasem każdy z nowych wariantów obwodnicy oznacza zniszczenie naturalnego otoczenia rzeki Skawy, które dodatkowo mają być przez Kalińskiego zabudowane nową Komendą Państwowej Straży Pożarnej czy Areną Wadowice. To przepis na katastrofę! – pisze na swoim facebooku Klinowski przypominając, że jego projekt budowy obwodnicy został wyrzucony do kosza, a gdyby nie to, to budowa by już trwała.

Do 26 lipca jest możliwość zapoznania się z proponowanymi rozwiązaniami projektowymi inwestycji na stronach www.wadowice.pl oraz www.klotoida.pl/pracownia-inżynierska/konsultacje-spoleczne/, a do 30 lipca można składać ankiety i wnioski. Co więcej, w najbliższy piątek (23.07) w godzinach 14-17, na wadowickim rynku zorganizowany zostanie specjalny punkt, w którym będziecie można porozmawiać z projektantami.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

oshin22, 20.07.2021 11:42

pan K. opłacany przez operatora najbliższej autostrady mógłby przestać blokować rozwój miasta i regionu....