Trwają przygotowania do wyborów samorządowych. Tak podzielona zostanie gmina Andrychów

, Polityka, Wiadomości, 13.03.2018 16:45, red
Trwają przygotowania do wyborów samorządowych. Tak podzielona zostanie gmina Andrychów
Kilka miesięcy temu Parlament zatwierdził nowe przepisy wyborcze, które zaczną obowiązywać już od tegorocznych wyborów samorządowych (wybory odbędą się w listopadzie, dokładny termin nie jest jeszcze znany).

Nowe przepisy wprowadzają kilka ważnych zmian w stosunku do sytuacji, jaka miała miejsce w ostatnich wyborach samorządowych w 2014 roku.

  • w gminach do 20.000 mieszkańców mają pozostać jednomandatowe okręgi wyborcze, czyli tzw. JOW-y, a w pozostałych samorządach wybory mają odbywać się będą – tak jak kiedyś - na zasadzie proporcjonalności.

  • nowe przepisy wydłużają kadencję radnych i burmistrza/wójta z 4 do 5 lat.

  • wprowadzono ograniczenie kadencji wójta/burmistrza do maksymalnie dwóch kadencji. Prawo nie działa wstecz, więc wybrany jesienią tego roku wójt/burmistrz będzie mógł kandydować jeszcze tylko raz – za 5 lat.

  • po raz ostatni radni decydują o podziale gminy na stałe obwody do głosowania. Od 2019 roku będzie się tym zajmował komisarz wyborczy.

Dokładny termin wyborów samorządowych nie jest jeszcze znany. Niemniej przygotowania do nich już trwają.

Osoby zainteresowane kandydowaniem powoli zastanawiają się, z ramienia jakiego komitetu powinni powalczyć o względy wyborców. W Andrychowie trwa małe „przegrupowanie”.

Kto będzie kandydował na burmistrza? Jak na razie w sposób oficjalny zapowiedział to Czesław Baradziej, który wiele lat temu miał już mały epizod z wyborami (bez powodzenia kandydował na radnego z ramienia komitetu byłego burmistrza Jana Pietrasa.

Wiadomo również, że członkowie andrychowskiego koła PiS rekomendowali Krzysztofa Kubienia jako kandydata na burmistrza Andrychowa z ramienia tej partii, ale ostateczną decyzję o kandydacie PiS podjąć musi partyjna góra.


O reelekcję zechce powalczyć zapewne także urzędujący burmistrz Tomasz Żak, choć na razie unika jednoznacznych deklaracji.

Na nieoficjalnej „giełdzie kandydatów” wymieniani są także radni Maciej Kobielus, Zbigniew Małecki, a także były radny i były kandydat na burmistrza Sebastian Ramenda.

Trwają także przygotowania organizacyjne do wyborów. Na najbliższych obradach radni zdecydują o podziale gminy na okręgi wyborcze. W gminie Andrychów wybranych zostanie 21 radnych – 10 z Andrychowa i 11 z wiejskiej części gminy.

W jakich okręgach radni zostaną wybrani?

Tak wyglądają propozycje podziału gminy na okręgi i mandaty radnych.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

igor102, 14.03.2018 17:40

dzięki redaktorku ;-))) ...tak bardzo zabolało że trzeba było usunąć ?

barte, 13.03.2018 23:15

Ja myślę że w II turze może być Żak - Ramenda

szpp, 13.03.2018 22:27

Kobielus czy Kubieeń już dali się poznać w Andrychowie ze swojej ""skuteczności"" i myślę że jesienią zostaną surowo ocenieni przez mieszkańców. lansowanie się w kościele nic wam nie pomoże. tak jak nie pomogło pietrasowi

rafi, 13.03.2018 20:16

[email protected] ty to jestes nieszczesliwym czlowiekiem,siejesz farmazony na portaliku,zamknij morde nie ma jeszcze listy kandydatow a ty juz sie nakrecasz.

`, 13.03.2018 17:37

Aż przypominała się mi piosenka dla dzieci............ Fasolki - Moja Fantazja

wendigo11, 13.03.2018 17:29

Igor zapowiada się 10 lat Twojego narzekania....

abcabc, 13.03.2018 17:22

za 10 lat na pewno przegra...... wtedy nie będzie mógł już kandydować.na razie przed burmistrzem Żakiem 10 lat działania na rzecz rozwoju gminy

igor102, 13.03.2018 17:08

tak po ludzku żal towarzysza Zdzisława - wybory przegra ...a potem ...CBŚ,CBA i inne służby których Przestępcza Organizacja nie zdążyła zlikwidować...szkoda chopa ;-)))