reklama
reklama

Tomasz Żak zdobył najwięcej głosów, ale...

Polityka, Wiadomości, 10.04.2024 11:05, red
Czy urzędujący burmistrz jest w stanie wygrać także w drugiej turze?
Tomasz Żak zdobył najwięcej głosów, ale...
Z różnym poparciem wchodzą nowi radni do nowej Rady Miejskiej w Andrychowie. W skali całej gminy największym poparciem cieszyli się kandydaci komitetu urzędującego burmistrza Tomasza Żaka - KWW Nasza Gmina Andrychów.

To prawie 7 tys. głosów oddanych na ten komitet. Spośród wszystkich kandydatów na radnych miejskich, a było ich aż 96, najwięcej głosów otrzymał Tomasz Żak - 843. I został radnym.Tomasz Żak wygrał także pierwszą turę wyborów burmistrza Andrychowa. Wcale jednak nie może być pewny zwycięstwa w drugiej turze. Obie jego konkurentki zebrały więcej głosów.

Czy urzędujący burmistrz jest w stanie wygrać także w drugiej turze - zmierzy się w niej z Beatą Smolec. Wszystko zależy od mobilizacji elektoratu po obu stronach. Pytanie, o ile Tomasz Żak jest w stanie poszerzyć swój elektorat z pierwszej tury i czy wszyscy wyborcy Eweliny Szypuły zagłosują 21 kwietnia na Beatę Smolec? Wszystko jest możliwe...

Wyniki głosowania na burmistrza Andrychowa (I tura)

Tomasz Żak - 7050 głosów (43,60%)
Beata Smolec - 4581 gł. (28,33%)
Ewelina Szypuła - 4538 gł. (28,07%)


Skład Nowej Rady Miejskiej w Andrychowie

okręg nr 1
Agnieszka Perończyk-Adamek (KWW Beata Smolec) - 169 głosów
Alicja Studniarz (KWW Eweliny Szypuły) - 438 głósów
Seweryn Niemczyk (KWW Eweliny Szypuły) - 416 głosow
Tomasz Żak (KWW Nasza Gmina Andrychów) - 843 głosy
Ewa Wątroba (KWW Nasza Gmina Andrychów) - 349 gł

okręg nr 2
Maciej Kobielus (KWW Beata Smolec) - 466 gł.
Ewelina Szypuła (KWW Eweliny Szypuły) - 332 gł.
Roman Babski (KWW Nasza Gmina Andrychów) - 654 gł.
Isaac Bada (KWW Nasza Gmina Andrychów) - 265 gł.
Czesław Rajda (KWW Nasza Gmina Andrychów) - 402 gł.

okręg nr 3
Beata Smolec (KWW Beata Smolec) - 738 gł.
Józefa Kapela (KWW Beata Smolec) - 237 gł.
Danuta Magiera (KWW Eweliny Szypuły) - 545 gł.
Stanisław Prus (KWW Nasza Gmina Andrychów) - 460 gł.
Andrzej Góra (KWW Nasza Gmina Andrychów) - 323 gł.
Sławomir Jończy (KWW Nasza Gmina Andrychów) - 344 gł.

okręg nr 4
Kamil Trzaska (KWW Beata Smolec) - 341 gł.
Jakub Guzdek (KWW Eweliny Szypuły) - 455 gł.
Bożena Drabczyk (KWW Eweliny Szypuły) 361 gł.
Paweł Łysoń (KWW Nasza Gmina Andrychów) 409 gł.
Zbigniew Rzadek (KWW Nasza Gmina Andrychów) - 475 gł.

Wyniki głosowania na wszystkich kandydatów -

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Skalpel, 11.04.2024 18:08

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) jest głównym organem państwa, który zajmuje się kontrolowaniem wydatków na kampanię wyborczą. Zgodnie z art. 142 Kodeksu wyborczego w terminie 3 miesięcy od dnia głosowania PKW lub komisarz wyborczy mają otrzymać od komitetu wyborczego partii sprawozdanie finansowe. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w sprawozdaniu może ono zostać odrzucone (art. 144 Kodeksu wyborczego). Jeśli istnieją wątpliwości co do sprawozdania, komitet może zostać wezwany do usunięcia wad lub złożenia wyjaśnień. PKW i komisarze mogą też skorzystać z pomocy biegłego rewidenta i wszelkich organów administracji publicznej. W Polsce istnieje instytucja kontrolująca pieniądze wydawane na kampanie wyborcze – jest nią Państwowa Komisja Wyborcza. Czytaj więcej na: https://demagog.org.pl/wypowiedzi/kto-w-polsce-kontroluje-wydatki-na-kampanie-wyborcza/

cath, 11.04.2024 16:06

@Feel FREE Żaka akurat byliby stać wyłożyć kilkadziesiąt tysięcy.Jak Burmistrz ma niezle uposażenie w porównaniu do bezrobotnej p.Eweliny a kosztami kampanii spokojnie go przykryła i nie miała tego z własnej zarobionej u Polaka kasy…Dlatego nie pisz bzdur szanujmy się.Smolcowa podobno z własnej kasy pokryła koszt słynnych banerów chociaż faktur nikt nie widział .Rozumiem ze usilnie optujesz za Smolcowa bo wiesz ze zapewne za niedługo byłyby wybory uzupełniające….Cud w Andrychowie( chociaż rzecz miała miejsce w Wadowicach o czym niektórzy zdają się nie pamiętać)może się nie powtórzyć….

andrychów_góra, 11.04.2024 15:19

Witam. Feel Free myślę podobnie jak Ty. Żak ma ponad 60 lat , więc pisanie ,że jest młody ,to śmieszne. Jeżeli chodzi o segregowanie ludzi, na zdrowych i chorych , to wydaje się obrzydliwe. No, ale takie podejście osób , które to robią ,pozostawiam Wam do oceny. Jeżeli się nie mylę, to dyskusja na Sesji z 2014 roku dotyczyła ekspertyzy osuwiska , którą sporządził Paweł Płużek. Tam w ekspertyzie było napisane, że ten grunt wykazuje dużą i trudną do przewidzenia zmienność parametrów wytrzymałościowych w czasie i przestrzeni. Czyli wiedzieli

Feel Free, 11.04.2024 12:53

I jeszcze jedno @Karola156 - BURMISTRZ POWINIEN BYĆ OBECNY PODCZAS SESJI RADY MIEJSKIEJ i odpowiadać radnym na WSZYSTIE pytania ZADANE PUBLICZNIE NA OCZACH MIESZKAŃCÓW, OSOBIŚCIE ! to był jeden z jego podstawowych obowiązków; wszystko jest do sprawdzenia na eSesja i w protokołach z ostatnich 5 lat... Tutaj też uważam, że wójt pokazał jaki ma stosunek do Mieszkańców, którzy wybrali swoich radnych... nie chce mi się już pisać o jego jak Ty to napisałaś "stabilności" w trakcie sesji, bo szkoda liczyć ile razy i w których momentach sesji wychodził z sali sesyjnej. Reasumując: proponuję OTWORZYĆ OCZY na fakty, a przestać się karmić propagandową papką obecnej władzy i komitetu wyborczego Żaka i wciskać ją innym.

Feel Free, 11.04.2024 11:18

Burmistrz przede wszystkim to nie może marnować naszych wspólnych pieniędzy. Burmistrz przede wszystkim nie może stawiać ponad interes Mieszkańców swoich wizji i jego podpowiadaczy, Wasztyli i innych, swojej nowej rodziny i grup lobbystów, w tym tych od spalania śmieci. Burmistrz nie może ignorować głosu Mieszkańców. Unikać referendum. Burmistrz nie może okłamywać w wywiadzie mamNewsa, w żywe oczy dziennikarki i Mieszkańców i zatajać przed nimi istotnych faktów. Co do PiS-u i bratania się z nim to zapytaj Tomka Żaka ile razy bratał się z PiS-em jak coś potrzebował załatwić aby wyszło na jego... wszyscy politycy pływają w jednym wspólnym ****** a poglądy i partie celowo są polaryzowane, aby skutecznie manipulować tak podatnymi na manipulację jak Ty, budzić emocje, zagłuszać rozum i logiczne wybory. Ludzie się od setek lat na to nabierają... Wybór pani Smolec jest niestety jedynym rozsądnym wyborem, w obecnej sytuacji, jest po prostu wyborem mniejszego zła. A zachorować może każdy z nas, z kłopotami zdrowotnymi zmaga się większość z nas, myślę, że to bliższe ludziom niż błądzący w odrealnionych pomysłach najnowocześniejszej na świecie instalacji do przerobu plastiku Żak. Oczywiście można głosować na młodego i zdrowego Tomka Żaka ;-) każdy ma jeden głos. A czasy PiS-u się niestety jeszcze nie skończyły. A my teraz powinniśmy się skupić na wyborze burmistrza, który nie pogrąży w długach i kłopotach gminy do reszty. I nie zostawi nas z nimi za chwilę na lata. Po akcji ze szwagrem w spółce, która ma budować spalarnię to Żak nie ma żadnych szans na wygraną. To co ukrywał wyszło na jaw, i każdy logicznie myślący człowiek zastanawia się: "o ilu rzeczach jeszcze nie wiem?" Ale Żak może sobie posiedzieć jako radny, został już wybrany do rady miejskiej i oglądać co się będzie działo z tym bajzlem, który już stworzył w naszej gminie przez naście lat swoich rządów. I oby brał udział w sprzątaniu tego, co nabałaganił. To byłoby bardzo pouczające: dla niego, i dla przyszłych wójtów tej gminy. A pani Szypuła niech się uczy i próbuje znowu za 5 lat, jeśli jej ochota na władzę nie przejdzie; oby już zupełnie bez PiS-u, albo niech się jasno określi, że z PiS-u. Ma na to 5 lat.

Karola156, 11.04.2024 10:48

Burmistrz nie moze byc niestabilny, chwijeny, z klopotami zdrowotnymi, to musi byc konkret. Pani Smolec nie ma realnych szans, wszyscy pamiętają jak było. Brata się z p. Eweliną co oznacza, że mocno sympatyzuje z pisem. Czasy pisu w Polsce się skończyły na szczescie.

Feel Free, 11.04.2024 08:53

@Mieszkańcy Andrychowa WSZYSCY, @RADNI Andrychowa WSZYSCY włącznie i szczególnie z tymi od Żaka - co Państwo o tym myślicie, czy to prawda ? co Państwo z tym zamierzacie zrobić jeśli to prawda ? co Państwo zamierzacie zrobić jeśli to kłamstwo ? Źródła, cytat: [andrychów_góra, 10.04.2024 19:58] mamNewsa: "Żak co najmniej od 2014 roku , wiedział , że tam gdzie jest strefa jest osuwisko. Pisała o tym Gazeta Krakowska 17.10 2014 roku. Sesja Rady miejskiej LI/2014 17.10 2014 roku. Można znależć wszystkie informacje w Centralnym Archiwum Geologicznym Osuwiska Andrychów Nr. Ewidenyjny 12-18-014-100631. Już 1963 roku jest pierwszy wpis o osuwisku. następne są w 2009r, 2011r,2013r,2018r, Osuwisko to ma kilkadziesiąt ha. W 2019 roku Żak nie zgodził się na badania geologiczne prze Państwowy Instytut Geologiczny , bo już o tym wiedział. Tak więc Żak oszukał nie tylko Nas mieszkańców ale również firmy , które zakupiły tam tereny pod budowę, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia jakie je czeka . Wystarczyło wybudowanie 2 firm i efekt już widać co opublikowało mam newsa. Żak powinien siedzieć w więzieniu za tak haniebne zachowanie a nie pełnić funkcji burmistrza i jeszcze ubiegać się ponownie o reelekcję. Strefa kosztowała Nas mieszkańców ponad 30mln złotych. Mogą Nas czekać sięgające dziesiątek lub nawet setek milionów procesy o odszkodowania..."

bonifacy, 10.04.2024 21:41

Pani Beata jeżeli chce zostać burmistrzem musi porozumieć się z Eweliną.Chyba że nie ma takich ambicji i chce zostać radną.Ale niektórych boli że to kobiety rozdają karty.

Koniczynka, 10.04.2024 19:09

Bonifacy najpierw pomyśl a potem pisz. Polak i Kubień nie mają mandatu radnego więc zostaliby wice.

Koniczynka, 10.04.2024 19:08

Leon mają podobno Cię tam wsadzić i zasypać.

leon, 10.04.2024 17:59

Koniczyna a co z osuwiskiem czekamy na twoją diagnozę .

bonifacy, 10.04.2024 17:59

Powiem tak ani Polak ani nikt inny nie zostałby wice bo wtedy kto miałby większość w radzie gminy.Po co takie głupoty pisać.Żeby skutecznie rządzić to trzeba mieć większość w radzie i nie wystarczy obstawić się kolegami zostając burmistrzem.A co do radnych to sam nie wiem czy lepiej dużo nawijać czy może zabierać głos przez cztery lata 6 minut.Bo i tacy byli ,nie odzywali się i tylko głosowali bo kasa się zgadza .No i tyle

Koniczynka, 10.04.2024 17:41

Chodzą słuchy że Szypułowa ma zostać sztygarem na kopalni na której pracuje małżonek, czy ktoś coś wie na ten temat???

Koniczynka, 10.04.2024 17:38

Ale macie dziecinne myślenie. Szypułowa osiągnęła dobry wynik??? Ano taki że przegrała zajęła ostatnie miejsce. Gdyby została burmistrzem to wice byłby Polak i Kubień. Kto sponsorował kampanię Szypułowej??? A sporo kasy na to poszło... Przegrała z kretesem. Kkw Szypuła poniósł klęskę. Młody Niemczyk zielony , emerytka Studniarz zabrała miejsce kolejnemu młodemu. Oj kasa rządzi,a nie dobro mieszkańców. A Kubień przegrał bo za dużo gadał, a co zrobił??? Ano tyle co Studniarz. Czyli nic. Bla bla bla. A kasę brał pięć lat za co???

Zakolog, 10.04.2024 16:38

@Feel Free - @cath nie obchodzi Szwagier Żaka ponieważ na ogólną wielkość wszystkich uprawnionych do głosowania, on należy do tej luksusowej 21 procentowej grupy wyborców, którzy bez żaka byliby nikim. Ich wykształcenie, kwalifikacje i talenty nawet nie pozwalają im zostać kierownikami skupu butelek w GS-ie. I tylko dzięki metodzie na szwagra mogą pełnić obecne funkcje w społeczeństwie. Każdy nowy Szwagier Żaka jest dla nich zagrożeniem, ale brak Żaka spowoduje ich powrót do roli referenta w punkcie skupu butelek.

Feel Free, 10.04.2024 16:26

@cath - a ile wydał pan Tomasz Żak na kampanię i skąd pochodziły pieniądze ? on jest zupełnie bezpartyjny przecież, co nie ? z własnych środków nie udźwignąłby kampanii, bo przecież zarabia jedynie u nas w ramach zatrudnienia na stanowisku burmistrza? chyba, że się mylę.

cath, 10.04.2024 15:50

@Feel FREE Pisałem Ci już że mnie to nie obchodzi.Nie mój problem ????????‍♂️.Szwagier zresztą też mnie nie obchodzi.

Feel Free, 10.04.2024 15:44

@cath - możesz się jakość w końcu odnieść do nad-idei Żaka w temacie poronionego pomysłu zgazowywania tworzyw sztucznych z okolicy w Andrychowie ? i szwagra w zarządzie spółki, która ma budować instalację, gdyby nie daj Boże Żak wygrał ?

Feel Free, 10.04.2024 15:41

"...Wyraźnie widać, że większość polityków nie interesuje się prawdą, tylko władzą i jej utrzymaniem. Według nich najważniejsze w dzierżeniu władzy jest trzymanie ludzi w niewiedzy, by żyli w ignorancji prawdy, łącznie z prawdą własnego życia. Otacza nas ogromna materia kłamstw, nią się żywimy..." [Harold Pinter, W imię praw człowieka]

bonifacy, 10.04.2024 15:14

Zwyczajnie pora ten Andrychów trochę odświeżyć.Pani Beato mam nadzieję że dokona pani dobrego wyboru dla wszystkich mieszkańców.

bonifacy, 10.04.2024 15:10

Jeżeli pani Beata zdecyduje że chce zostać burmistrzem i przed drugą turą wyborów zawrze koalicję z Eweliną.Oj to tu żadnej spinki nie trzeba.Przecież to jasny wybór czy zostaje po staremu czy idzie nowe.

cath, 10.04.2024 15:08

Myślę że najwięcej wydała Szypuła ciekawe też czy PiS ją wsparł bo rzekomo była kandydatką bezpartyjną.Mysle że tak bo raczej nie udźwignęła by kampanii z własnych środków bo chyba ostatnio była bezrobotna chyba że się mylę.

tomekx, 10.04.2024 14:56

Bez spinki i tak wygra Tomasz Żak na tak

bonifacy, 10.04.2024 14:54

Pani Beato jestem zwykłym wyborcą który zawsze chodzi na wybory.Mobilizuje rodzinę i sąsiadów i chce wiedzieć czy jest już zawiązana koalicja z Eweliną.

robol, 10.04.2024 14:19

Pani Szypuła osiągnęła jak na nieznana osobę świetny wynik i dlatego zakolandia będzie ja niszczyć dalej.

robol, 10.04.2024 14:18

Najwiecej dużych billboardów miał Żak i pewno najwięcej wydał na kampanię. Jeśli nie wierzycie to zapytajcie pracowników zgk ile się nameczyli z nimi

robol, 10.04.2024 14:18

Najwiecej dużych billboardów miał Żak i pewno najwięcej wydał na kampanię. Jeśli nie wierzycie to zapytajcie pracowników zgk ile się nameczyli z nimi

Skalpel, 10.04.2024 14:08

"Politycy i pieluchy muszą być zmieniane często, i z tego samego powodu."

cath, 10.04.2024 14:04

Świetny wynik? Ciekawe ile wydała na kampanię i chyba miała najwięcej bilbordów i plakatów.Zak chyba miał najmniej z całej trójki .Wezcie pod uwagę wynik głosów na radnych tam już tak nie było Zak najwięcej potem Smolcowa i Szypuła najmniej.

tomasz2, 10.04.2024 13:55

Swoją drogą wynik Pani Szypuły rewelacyjny. Bliski temu co osiągnęła wicestarosta jaka miała autorytey urzędu. Każdemu życzę takiej przegranej jak p. Szypuła. Oczywiście zal ze się nie udało przejść do drugiej tury ale młoda jest może się sprawdzić ( albo i nie ) jako radna.

tomasz2, 10.04.2024 13:53

Dla mnie jako wyborcy p. Szypuły istotne jest żeby był realizowany jej program. Maciej Kobielus tego nie nie zapewni. Szybciej razem z kolegami będzie moim zdaniem po drugiej stronie. Oczekuje więc zwykłej koalicji obu obozów opozycji. Jeśli jej nie będzie z jasnymi podanymi do publicznej wiadomości zasadami to zostaje w domu. Dla mnie pani Smolec nie jest sama w sobie gwarantem zmiany.

Feel Free, 10.04.2024 13:08

@Koniczynka zupełnie się z Tobą nie zgadzam. Wynik pani Szypuły był świetny. Nieznana wcześniej osoba prawie przeszła do drugiej tury. Brakło 44 głosy, aby to ona była pewną kandydatką na burmistrza, ta różnica głosów jest w granicy błędu statystycznego, lub pogodowego; i sama w sobie może stanowić podstawę do ponownego przeliczenia głosów. Dużo osób jest tak anty-PiS, że nie głosowało na panią Szypułę, w ramach zasady "byle nie na PiS". Zamiast głosować na osobę. Niestety. Zrozumiała społecznie nienawiść do PiS-u zasłoniła rozum części wyborców i wpłynęła na wynik wyborów samorządowych. Na szkodę naszej gminy. W Andrychowie pozostał na ten moment jedynie wybór mniejszego zła czyli pani Smolec. No chyba, że odbędzie się ponownie liczenie głosów, ale tego jeszcze nie wiemy. Oczywiście, że radni są ważni, ale realna władza jest w rękach wójta. Poza tym Żak gdyby jakimś cudem został wójtem to radę miejską na kilka doskonale znanych sobie sposobów owinie wokół palca. Nie mam najmniejszych wątpliwości. Zwłaszcza tych nowych, naiwnych, nierozumiejących w czym biorą udział radnych. Znowu będziemy mieli przez 5 lat 11/10 nad każdą uchwałą. Z bólem i przykrością muszę przyznać, że tylko wybór pani Smolec może obecnie uratować gminę przed zgubnymi rządami Żakolandii.

Koniczynka, 10.04.2024 12:12

Gdyby chodziło o matematykę to Beata by wygrała drugą turę, ale polityka nie była, nie jest i nie będzie matematyką. Najbardziej komitetowi kkw Szypuła zaszkodziła sama Szypułowa. Stracili mandaty Kubień i Nowak bo Szypułowa zabrała im głosy. I należy pamiętać że to nie burmistrz tylko radni rządzą i decydują a burmistrz tylko zatwierdza. W każdym bądź razie 21 kwietnia może decydować o wyniku kilkadziesiąt głosów tak jak to miało miejsce między Beatką a Ewelinką.