reklama

Ta rezolucja to absurd i kuriozum! – grzmieli radni. Ale większość ją poparła...

, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 27.01.2023 20:30, eł

Chodzi o apel w sprawie skrócenia okresu okresu taryfowego dla opłat za wodę i ścieki.

Ta rezolucja to absurd i kuriozum! – grzmieli radni. Ale większość ją poparła...

Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie grozi utrata płynności finansowej. Jego prezes Jan Mrzygłód twierdzi, że to z powodu „zamrożonych” cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, toteż władze gminy postanowiły skierować rezolucję w tej sprawie do premiera RP.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie została ona przegłosowana, mimo że spora część radnych była jej przeciwna.

ZWiK w Andrychowie musiał mocno obciąć wydatki na inwestycje, ale nawet jeśli jeszcze bardziej je ograniczy, może utracić płynność finansową. Jak twierdzi prezes zarządu spółki Jan Mrzygłód, jedynym ratunkiem dla ZWiK będzie skrócenie trzyletniego okresu taryfowego i ustalenie nowej, wyższej taryfy opłat za wodę i ścieki.

Rezolucja Rady Miejskiej w Andrychowie to apel o powrót do taryf ustalanych co roku, jak to jest w przypadku tych za energię elektryczną czy gaz. Umożliwi to takie regulowanie cen, aby dostosować je do rosnących kosztów działalności ZWiK.

- Skonstruowanie takiej rezolucji uważam za sprawę żenującą. Startowałam do Rady Miejskiej w imieniu mieszkańców, którzy wybrali mnie po to, żebym dbała o ich dobro. Absolutnie nie podpiszę się pod tą rezolucją. Nie jest dla mnie wyjściem sięganie do kieszeni mieszkańców i nakładanie na nich obowiązku płacenia wyższych stawek za wodę i ścieki – mówiła radna Alicja Studniarz.


W podobnym tonie wypowiadał się jej kolega z samorządu Krzysztof Kubień. - Uważam, że jest to chyba kuriozum na skalę kraju, by Rada Miejska wzywała do podnoszenia po raz kolejny obciążenia dla mieszkańców gminy. Czytałem na temat tego, skąd cała idea Wód Polskich, żeby taryfy zamrażać na dłuższy czas. Ano dlatego, że bardzo duża ilość przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w Polsce zawyżała ceny wody. Burmistrz ma takie instrumenty, by dofinansować spółkę ZWiK. Uważam, że ta rezolucja to po prostu absurd i szkodzenie wizerunkowi nas, jako radnych gminy. My jesteśmy po to, żeby mieszkańcom pomagać – apelował.

Poprosił też, by do treści rezolucji wpisać wynik głosowania, gdy już będzie po nim. - Ja mam inny pomysł, panie radny. Zawsze ma pan prawo zgłoszenia votum separatum, więc proszę przygotować takie pismo i dołączę je wtedy do projektu uchwały, żeby wiadomo było, kto nie głosował i z jakich powodów – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski, zwracając się również z taką propozycją do Alicji Studniarz.


Votum separatum to oficjalnie wyrażona opinia członka jakiegoś gremium (w tym wypadku Rady Miejskiej), odmienna od decyzji większości. Roman Babski stwierdził też, że kuriozalne są wypowiedzi Krzysztofa Kubienia i Alicji Studniarz na temat projektu rezolucji. - Kilka sesji wstecz, jeszcze w ubiegłym roku, mieliśmy tutaj wizytę pana prezesa ZWiK, który mówił o tej trudnej sytuacji, a państwo nic z tego nie zrozumieli – dodał zgryźliwie. O wspomnianej przez niego wizycie pisaliśmy tutaj.

Radny Jakub Guzdek również poparł prośbę Krzysztofa Kubienia, by załączyć do rezolucji imienny wynik głosowania. Mówił też o tym, jak rozwiązać kłopoty finansowe ZWiK.

- Przecież spółka gminna, jaką jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji, płaci gminie Andrychów dość duży podatek od nieruchomości. Można sfinansować jego stratę, zwalniając go z części tego podatku. Ponadto, dla mnie ta rezolucja jest w ogóle nielogiczna, a z tegoż to względu, że gdy będą taryfy roczne, regulator, czyli Wody Polskie, również może się nie zgodzić na takie stawki, jakie będzie określał ZWiK – stwierdził.


Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak zapewnił, że on popiera rezolucję. - Państwo chyba nie wiecie, jak są kształtowane stawki za wodę i co trzeba złożyć, żeby taką taryfę zatwierdzić. Trzeba pokazać wszystkie koszty, przychody spółki, jej majątek, po to, żeby urealnić stawki, wyliczone trzy lata temu i nijak się mające do obecnej sytuacji ekonomicznej. Nikt nie mógł wtedy przewidzieć sytuacji rynkowej, covidowej i wojennej. Nikt nie mógł przewidzieć, co się wydarzy i że inflacja wyniesie 20 procent – wyjaśniał.

Jak dodał, gmina nie jest w stanie dofinansować działalności ZWiK, ponieważ wpływy do jej budżetu z tytułu udziału w podatku PIT zmniejszyły się o 14 mln zł. - Nas również dotyczy wzrost minimalnej płacy, cen wody, energii, ciepła – podkreślał.

Gdy doszło do głosowania, za przyjęciem rezolucji opowiedziało się dwanaścioro radnych. Siedem osób było przeciwnych, zaś dwie wstrzymały się od głosu. Poniżej podajemy imienny wynik głosowania.
Foto: WB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 30.01.2023 10:34

Mam nadzieję, że Andrychowianie zdążą wymienić burmistrzów i radę miejską zanim ci narobią jeszcze więcej nieodwracalnych szkód w tej gminie. Warto było posłuchać co sądzą na temat działań obecnego burmistrza i rady miejskiej samorządowcy okolicznych, i nie tylko gmin. Nie nadaje się to z wielu powodów do umieszczenia tutaj.... Zgadzam się z wpisem Zakologa 29.01.2023 11:10 - może tak być. Nie zgadzam się z wpisem Zakologa 28.01.2023 11:42 - ta uchwała jest kompromitująca i żałosna, ale głupsze już były, a nasi głupio przez nas wybrani wybrańcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa; zwłaszcza jak już nie będą mieć nic do stracenia to mogą narobić jeszcze większego zamętu, byle skrócić swoje męki i nie być już ponownie wybranymi. Jestem przekonany, że duża część z nich czeka już z utęsknieniem na koniec kadencji, bo z różnych powodów nie chcą/nie mogą/nie są w stanie zrezygnować teraz - wiedzą w czym biorą udział, ale brną w to dalej. Niektórzy, jak widać w wynikach głosowań nawet nie mogą głosować jakby chcieli... makiaweliczno-manipulacyjne gierki obstawiam. Oczywiście są też gwiazdy w tym cyrku, które jeśli im na to pozwolimy będą czerpać przyjemność ze świecenia (w swoim mniemaniu), aż do końca naturalnego cyklu ewolucyjnego...

Gość,, , 29.01.2023 20:42

A kto popiera absurdy to powinien je finansować i tyle w temacie, krótko i na temat!!!

Gość,, , 29.01.2023 20:33

Tu nie ma co wypisywać komentarzy a działać powinniśmy jako mieszkańcy i uciąć to bo ileż to można zdzierżac . A starych emerytowanych prykow odsunąć z gminy bo już się dość nachapali a jak mają mało to za łopatę się zabrać. No ale ktoś ich wybierał i teraz mamy to co mamy. Karygodne jest to, że to my jako mieszkańcy musimy ich utrzymywać. Rządzących więcej jak pracujących . Razem z tą całą elektrociepłownia "marna".

Zakolog, 29.01.2023 11:10

No dobra, o co tak naprawdę chodzi w tej rezolucji ? Oczywistym jest, iż nie idzie o żadne opłaty za wodę, trudną lub nie sytuację ZWiK, politykę partyjną czy premiera. To jest klasyczny marker diagnostyczny, który w teorii gier strategicznych nazywa się projekcją siły i sprawczości, lub bardziej swojsko przegłosowaniem zaćmienia księżyca. Nasz Tomuś udowadnia jakiemuś zainteresowanemu podmiotowi swoje możliwości w zakresie przegłosowania przez radę wszystkiego co tylko on zechce. Ma to przed jego biznesowym partnerem wykazać, że nawet bardzo trudne i kontrowersyjne społecznie uchwały, jest wstanie przez swoich radnych przepuścić. Aby to lepiej zobrazować przykład, którego elementy, mam nadzieję wszyscy znają. Wyobraźmy sobie, że ktoś chce w Andrychowie wybudować i to wybudować za potężną państwową dotację, na przykład spalarnię. Aby otrzymać tę dotację między innymi musi wykazać się aktem własności terenu na którym chce to uczynić, planem zagospodarowania określającym zgodę na tą budowę i co najważniejsze mieć gwarancję lokalnego samorządu na otrzymanie decyzji środowiskowej dla spalarni śmieci. Nikt nie zaryzykuje kilku milionów na kupno gruntów bez całkowitej pewności ich zagospodarowania pod swoje cele. A żeby tylko kupić ten teren musi mieć zgodę Rady Miasta. Oczywiście w przypadkach kilkuset milionowych inwestycji i to inwestycji sponsorowanych przez skarb państwa, bez problemu można ufundować jedenaście lub dla bezpieczeństwa dwanaście „sponsorowanych grantów” i rozwiązać problem głosowania uchwał, ale praktyka życiowa uczy, że takie granty należy oferować tylko beneficjentom, których inteligencja pozwala na zrozumienie pełnej złożoności ich otrzymania, bo w przeciwnym razie fundator sam sobie może zrobić kuku. Rezolucja bezsprzecznie udowodniła, że granty nie tylko są bezsensu, a nawet mogą być szkodliwe, ale co ważniejsze, iż pan Tomasz posiada wystarczającą i nawet znacznie nadmiarową sprawczość.

Zakolog, 28.01.2023 11:42

To jest najgłupsza uchwała miasta Andrychów jaką udało się temu gremium przegłosować i to pomimo faktu, iż w kategorii Samorządowego Lidera Głupoty, to kolegium jest absolutnym mistrzem kraju. A teraz trochę wiedzy o wodzie. Woda jest najczęściej występującym minerałem na Ziemi, czyli dobrem i własnością całej ludzkości. Woda nie podlega monetyzacji, nie da się na niej zarabiać, ponieważ dostęp do wody jest prawem wszystkich ludzi. Opłaty jakie ponoszą na rzecz spółek kanalizacyjnych ich klienci, są pochodną kosztów przesyłu, uzdatniania, magazynowania wody, utrzymywania infrastruktury przesyłowej. W przypadku wody nie istnieje zawarte w informacji wprowadzającej pojęcie „hurtowego zakupu wody”. To jest zwykłe kłamstwo, żadna spółka wodna nie kupuje dla swoich odbiorców hurtowo wody, jeśli już to płaci za jej przesył i magazynowanie. W przypadku andrychowskiego ZWiK cala infrastruktura służąca do dostarczania odbiorcom wody jest własnością mieszkańców i za pieniądze mieszkańców została stworzona. Każda nowa sieć przesyłowa jeśli powstanie będzie sfinansowana z pieniędzy gminy lub obecnie częściej z dotacji unijnych, opłaty za przesył wody nie mają nic wspólnego z kosztami budowy i amortyzacją tej infrastruktury. Spółka wodna jest jedynie operatorem wykorzystującym majątek mieszkańców, podobnie zresztą jak PKS Świerklaniec w obszarze usług transportowych. Jedyna różnica polega na fakcie, że w spółce PKS Południe nie występuje rada nadzorcza a inne koszty pracownicze zredukowane są do koniecznego minimum, najczęściej najniższej krajowej plus nadgodziny za ponad normatywną pracę. Jeśli prezes Mrzygłód żąda wzrostu opłat za przesył wody musi wpierw mieszkańcom ujawnić swoje koszty pracy, bo koszty kapitałowe ponoszą tylko mieszkańcy !

Rybka, 28.01.2023 08:37

Dokładnie radni się wzbogacili dodam nie wszyscy mowa o Galeria w Andrychowie a kupili ją nie Polacy a goście którzy mieszkają u nas w Andrychowie czyli Ż..........dźi oni mają swoje Państwo ale okradają nasze a dokładnie miasto tylko że my sami się też na to godziny sporą większość zwłaszcza przy wyborach bo wybieramy właśnie Ż............ów oni wola okradać zamiast zająć się problematyka społeczna Andrychowa i razwiazac Problemy które trwają są nagłaśniane i przekazywane do samych osobistości i nawet Gości ale oni z tym nie będą robić bo na tym się nie dorobią Otto całą spowiedź

oryginalnynick, 28.01.2023 07:58

Pan prezes Mrzygłód pełniąc taką funkcję trzeba być operatywnym umieć zarządzać firmą do składania wniosków o podwyżki studia są niepotrzebne należy zająć się reorganizacją w firmie bo gołym okiem widać że jest bałagan przy dobrym zarządzaniu którego Panu brakuje wnioski dotyczące podwyżki były by ograniczone ale najlepiej jak brakuje kasy to podwyżki podaj się pan cała niepotrzebna rada nadzorcza spółki do dymisji czas minął dawno

Zibi33, 28.01.2023 06:34

Kto wybiera radnych? Otóż są wybierani w wyborach przez mieszkańców gminy Andrychów , jakich radnych wybrali takich mają. Starych pryków którym i w PRL dobrze się żyło , do tego kilka osób zwykłych cwaniaczków Magiera , Babski przecież ten gość dnia uczciwe nie przepracował w swoim życiu. Co do opozycji też szkoda co język strzępić. Jak gmina jest zarządzana i jakie inwestycje to widać dobrze , najbardziej chwalą się inwestycją prywatną bo galeria handlowa i rondo oni się tym serio szczycą a to nie inwestycja gminy , no ale zapewne sprzedanie terenu pod kapitał izraelski z pewnością był bardzo opłacalny dla co niektórych. Dlaczego tacy ludzie decydują o losach tej gminy to bardzo proste wybrali ich głupi wyborcy i niech płacą jak za woły. Kto miał rozum to stąd wyjechał dlatego radnymi są stare zepsute pryki.

madzia, 27.01.2023 22:08

To żart? Radni którzy uchwalają sobie wysokie diety, bardzo wysoką podwyżkę pensji burmistrza Żaka, którzy uważają że Andrychów jest tak duży że burmistrz potrzebuje aż dwóch wiceburmistrzow, którzy jeżdżą w zagraniczne delegacje opłacane z pieniędzy podatników, ci sami radni najpierw uchwalili mieszkańcom podwyżkę podatków potem cen biletów a teraz jeszcze żalą się że nie można obecnie podnieść cen za wode??? Wyniki głosowań tych radnych powinny trafić do wszystkich mieszkańców!!!!! Żeby nie było żadnych wątpliwości kto jest kim.

Koniczynka, 27.01.2023 21:13

Kto to wybiera radnych że sami emeryci, Prus Sarlej Żydek na czele. Ludzie opamiętajcie się na kogo głosujecie. Oni już mają solidne emerytury, pensje z sołtysów. I jak ma być dobrze w Andrychowie. Tym wszystkim powinna zająć się prokuratura. A tych milionów złotych wyrzuconych w błoto w pańską górę, śmieszny staw anteckiego, elektrociepłownie, mur oporowy, ruinę Bobrowskich nikt nigdy wam nie zapomni. Inwestycje zbyteczne!!!!! Kiedy Nowak prezes elektrociepłowni odda te miliony złotych i z jakim procentem?????? Mieszkańcy zrobią bunt i ruszą na urząd w towarzystwie telewizji. Tak dalej być nie może. Powtarzam natychmiast odwołać prezesa wodociągów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Koniczynka, 27.01.2023 21:08

Pora odwołać radnego kobielusa który poraz kolejny wstrzymuje się od głosu. Kobielusie złóż mandat radnego i usuń się w cień!!!!! Natomiast prezes wodociągów tak rządzi że są długi to pora podać się do dymisji panie Mrzygłód. Odwołać radę nadzorczą i zbyteczne stanowiska w wodociągach!!!!!