reklama

Szpital w Wadowicach na krawędzi. Czy będzie dalej funkcjonował? [AKTUALIZACJA]

, Polityka, Wiadomości, 27.08.2018 15:45, PG

"W ciągu ostatnich 25 lat funkcjonowania szpitala nie obserwowano tak masowego odchodzenia z pracy personelu lekarskiego. Odchodzący pracownicy podkreślają arogancję i niekompetencję osób zarządzających szpitalem."

Szpital w Wadowicach na krawędzi. Czy będzie dalej funkcjonował? [AKTUALIZACJA]

Zastępca dyrektora szpitala w Wadowicach Krzysztof Harpula postanowił przedstawić Zarządowi Powiatu problemy z jakimi boryka się lecznica. W tym celu wysłał specjalne pismo, w którym czytamy o ogromnym problemie z brakiem lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych chętnych do pracy.

-Każdy dobry menadżer znający specyfikę pracy szpitala doskonale to rozumie i wie, że brak lekarzy jest równoznaczny z brakiem możliwości funkcjonowania szpitala.-

SOR od kilku miesięcy źle funkcjonuje i może pogrążyć szpital. W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym lekarze, łącznie z lekarzem kierującym i jego zastępcą, złożyli wypowiedzenie.

Okazuje się, że lekarze nie chcą pracować w wadowickim szpitalu bo czują się obrażeni i znieważeni. Krzysztof Harpula straszy, że SOR może stracić kontakt i wypaść z „sieci szpitali”. - Szpital w Wadowicach posypie się jak kostki z domina. pisze Harpula. Nie pochwala on blokad finansowych, przez które zmniejszono pensje lekarzom i personelowi.


Przypomnimy, że dyrektorem ZZOZ Wadowice od listopada 2017 roku jest Beata Szafraniec i ma nim zostać do do 31 października 2023 r. Szpital ten jest jednostką podległą Starostwu Powiatowemu w Wadowicach.


Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Oddział Terenowy w Wadowicach zgadza się z krytyczną analizą przedstawioną przez zastępcę dyrektora ZZOZ w Wadowicach Krzysztofa Harpulę.

Okazuje się, że braki kadrowe lekarzy od kilku miesięcy nie pozwalają na zamknięcie miesięcznych harmonogramów pracy lekarzy w przewidzianym regulaminem czasie. Zdarza się, że lekarze z oddziałów szpitalnych muszą przechodzić na SOR a może to zagrażać pacjentom na pozostawionych oddziałach.

Związek oskarża dyrekcję o zbyt wysokie oszczędności, przez które personel medyczny nie ma ochoty pracować w tym szpitalu.

-W ciągu ostatnich 25 lat funkcjonowania szpitala nie obserwowano tak masowego odchodzenia z pracy personelu lekarskiego. Odchodzący z pracownicy podkreślają arogancję i niekompetencję osób zarządzających szpitalem. - czytamy w piśmie Związku Zawodowego Lekarzy.

Radna powiatowa Maria Wądrzyk zgłaszała nawet te problemy do Inspektora Pracy ale ten nie wyraził zgody na przeprowadzenie kolejnych kontroli w szpitalu.
Zarząd Powiatu, którego przewodniczącym jest starosta Bartosz Kaliński (PiS) również zabrał głos w tej sprawie stwierdzając, że nie będzie ingerować w konflikt personalny kierownictwa szpitala i zaleca dyrektorowi, żeby nie kierował się osobistymi ambicjami, po tym jak przegrał konkurs na dyrektora z Beatą Szafraniec.
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 28.08.2018 06:27

"Zarząd powiatu trzeba zmienić przy najbliższych wyborach" ...... Dokładnie !!! władzę powinni przejąc Totalni i niech wypiją piwo które naważyli.

kyfy, 27.08.2018 23:20

Dyrektorem szpitala powinien być ktoś kto ma o tym pojęcie.To że zgłaszają się różni ludzie z okolicy i proponują cuda za posadę dyrektora nie oznacza że te cuda się wydarzą.Mądry starosta to rozumie ! Odpowiedzialność za pacjenta spoczywa także na nim.Jeżeli w szpitalu jest konflikt to starosta pierwszy powinien jako gospodarz interweniować.Zarząd powiatu trzeba zmienić przy najbliższych wyborach a dyrektorkę już teraz .

glowa, 27.08.2018 21:24

Jak ktoś się z własnej woli chce leczyć w Wadowicach to powinien najpierw przebadać się andrychowskim szpitalu. Żadna władza tego nie zmieni.

xpek, 27.08.2018 21:01

niech już lepiej ten klinowski będzie burmistrzem tych Wadowic skoro wizytówką starosty jest taki szpital

`, 27.08.2018 20:29

Nie dość że ma czelność kandydować to jeszcze pewnie wygra i w końcu zrobi porządek :-0

konior, 27.08.2018 20:15

Miało być lepiej a jest gorzej. Kolejny starosta się nie sprawdził i on ma jeszcze czelność kandydować na burmistrza

cath, 27.08.2018 17:16

Problem w tym ze nawet za te kasę nie widać tłumu chętnych do pracy,poza tym jak pisałem lekarzy nie ma i nie ma ich skądś wziasc jedynie proponując stawki takie jak okoliczne szpitale oraz rekompensujące koszty dojazdu .Podoba mi sie stanowisko Zarządu Powiatu pracownicy swoje zarząd wie lepiej.Oczywiscie kwiatki takie jak jeden lekarz na SOR internistycznym i chirurgicznym,braki obsady w całodobowce to nic ,oddziały ledwo funkcjonujące bo maja takie braki kadrowe które pogłębia sie oddelegowywujac lekarzy na SOR.Poza tym zawsze winni sa lekarze ,owszem można niczym Clive Harris( pamiętacie tłumy w Kosciolach) czy Bashobora leczyć w mgnieniu oka ale czy o to chodzi.Harpula przegrał konkurs ale widzac idiotyzmy popełniane przez Dyrekcje (sic) moze po prostu nie mógł obok tego przejść obojętnie zreszta i tak by było na niego -wszakże winny musi sie znaleźć .Zreszta protegowana Starosty zapowiedziała na jednym z zebrań kto bedzie krytykował jej działania musi pożegnać sie z ZZOZ -nieważne czy bedzie miał racje czy nie....Dzięki takim działaniom rzeczywiście szanse Kalinskiego na fotel burmistrza maleją ,wytrwale na to pracuje .Jonczyk tez forował Lasę - jak to sie skończyło tez pamiętamy nawet drugie tury nie było....Manku tłumu chętnych być nie musi lekarzy po prostu nie ma i nie nadprodukuje sie ich ot tak.POZy podkupują lekarzy inne szpitale tez Szpital w Oswiecimiu tez boryka sie z problemami kadrowymi,Chrzanow podobnie.Poza tym czy radnych interesuje wynik ekonomiczny czy leczniczy bo one w parze nie idą .

maniek, 27.08.2018 16:38

Druga rzecz to ta konkretna sprawa. Jakoś nie widzę tłumu chętnych do bronienia lekarzy. I ludzi którzy uważają że trzeba im dać podwyżki.

maniek, 27.08.2018 16:35

dwie rzeczy. Pierwsza - delikatnie mówiąc kontrowersyjna dyrektor o jakiej krążą po powiecie legendy (tam jest chyba kilkuset pracowników i ma kto mówić przy różnych okazjach). To odpowiedzialnośc starosty bo podobno "tylko na niego może już tak naprawdę liczyć". Ale zyska na tej nazwijmy to znajomości albo straci Kaliński Ciekawy wybór jeśli startuje na burmistrza Wadowic a stamtąd jest większość pracowników.

kaczor, 27.08.2018 16:30

Jacku, ale jakoś do Anglii nie wyjeżdżają. ktoś niżej pisze 90 złotych za dyżur na SOR. 90 złotych razy 12 godzin czyli 1 dyżur - łatwo liczyć.

szpp, 27.08.2018 16:17

a w Angli dostaną 250 i co im zrobisz? trzeba się było uczyć na lekarza to byś za 90 robił na sorze albo za granicą za 250 a nie narzekać

Pluto, 27.08.2018 16:07

Sorki, ale system sam potroił posta.

Pluto, 27.08.2018 16:05

Dostają ok 90 zł na godzinę za pracę na SOR i ciągle jest mało i źle ;-( To za 12 godzin pracy dostają ponad 1000!!!

Pluto, 27.08.2018 16:05

Dostają ok 90 zł na godzinę za pracę na SOR i ciągle jest mało i źle ;-( To za 12 godzin pracy dostają ponad 1000!!!

Pluto, 27.08.2018 16:03

Dostają ok 90 zł na godzinę za pracę na SOR i ciągle jest mało i źle ;-( To za 12 godzin pracy dostają ponad 1000!!!

`, 27.08.2018 12:33

"Niestyety naprawa tego co zniszczył PIS będzie trwało znacznie dłużej" ........... Tu masz rację Psikuta :-0 komuny i różnych mafii w Polsce już nie będzie - PIS je zniszczył !

`, 27.08.2018 12:29

Sobie nie muszę tylko takim jak ty Psikuta trzeba tłumaczyć :-0

zandrychowa, 27.08.2018 12:20

Tak sobie to tłumacz.Niestyety naprawa tego co zniszczył PIS będzie trwało znacznie dłużej

`, 27.08.2018 10:17

Psikuta myśli że w trzy lata można naprawić to co inni niszczyli przez kilkanaście lat :-0 ...... Psikuta to typowy wyborca Totalnych "No idiota" i prostak :-0

zandrychowa, 27.08.2018 09:32

4 lata jak szpital podlega pod PIS,stacza się coraz bardziej a on zwala na PO.No idiota

`, 27.08.2018 09:18

"taka jest prawda" że teraz trzeba ratować to co chcieli zniszczyć Totalni nieudacznicy !!! i dobrze że przegrali wybory i już nigdy nie wygrają "Hahaha"

Rzycan, 26.08.2018 23:56

I gdzie jest "mokra Włoszka"????? Panie MK nawet szpital upada tam gdzie swoją nogę postawisz. Hahaha

kriisu78, 26.08.2018 11:38

Aktualna sytuacja szpitala , a wvtym kontekście podpisanie SZEŚCILETNIEGO kontraktu na dyrektora szpitala z osobą bez jakiegokolwiek doświadczenia w zarządzaniu dużymi jednostkami ochrony zdrowia, świadczyć może o: 1. Głupocie starosty i/ lub calego zarządu, ewentualnie o: 2. Mocnych pisowskuch koneksjach blondynki, ewentualnie o: 3. Arogancji starosty i/ lub calego zarzadu, ewentualnie o : 4. Świadomości nadchodzacej klęski w wyborach samorządowych, ew. o: 5. Braku jakichkolwiek kompetencji do pracy na stanowiskach kierowniczych w samorządzie i nie tylko , ew. o : 6. Zamierzanej prywatyzacji szpitala, ew. o: 7. Wszystkich powyższych, ew. o : 8. Niczym.... Wybór pozostawiam czytajacym , ale przede wszystkim radnym powiatowym, którzy wybrali taki a nie inny sklad zarządu i którzy -mimo to - mają bardzo dobre samopoczucie z doprowadzenia szpitala praktycznie do upadku. Wladze i radni powiatowi poprzedniej kadencji też się do takiej sytuacji mocno przyczynili stawiajac na " mury" zamiast zadbać o sprzęt medyczny, właściwą i kompetentną kadrę lekarską z dobrymi , ale nie kosmicznym zarobkami oraz wyższe pensje pielegniarek. W efekcie będziemy mieli wielki pusty gmach, w którym zaniknie jakakolwiek dzialność prozdrowotna - wielki pomnik samorządowej glupoty za społeczne ( niczyje? ) pieniądze.

`, 25.08.2018 07:34

Tak, tak Psikuta ty siedzisz większość swojego życia na Dąbrowskiego jak przystało na typowego peowczaka :-0 ... po drugie ja korzystałem ze służby zdrowia zanim jeszcze twój ojciec przyjechał z Rosji handlować na bazarze :-0 ....... Po trzecie: http://niezalezna.pl/216808-dobra-zmiana-w-sluzbie-zdrowia

xpek, 24.08.2018 22:31

dobra zmiana w służbie zdrowia buhaha tyś chyba pisiaku w ośrodku zdrowia albo w szpitalu nie był.... albo leczysz się w jakiejś prywatnej przychodni dla pisowskich aparatczyków

`, 24.08.2018 22:12

http://niezalezna.pl/216808-dobra-zmiana-w-sluzbie-zdrowia

`, 24.08.2018 22:10

Nikt nie łyka "pisowskiej propagandy" bo takowej nie ma. Za to Ty Psikuta i kilku innych łyka peowską propagandę jak pelikan http://niezalezna.pl/234019-rafal-trzaskowski-i-jego-spotkania-z-mieszkancami-to-zbieg-okolicznosci-kpia-z-niego-w-sieci

cath, 24.08.2018 21:10

Nie wiem czemu zdublowalo mi posta ale przepraszam .

cath, 24.08.2018 21:09

Harpula ma dużo racji w tym co pisze.Oczywiscie szpital wadowicki jest teraz przez Zarząd Powiatu postrzegany jako coraz lepiej funkcjonujący.Co można było usłyszeć na zebraniu z kadra Szpitala.Porownanie do Szpitala w Myslenicach świadczy o wiedzy i dobrym samopoczuciu starosty -zle świadczy.Ale mnie to nie dziwi ,czego od niego wymagać.Rzeczywiscie wskutek konfliktu lekarzy z dyrekcja SOR jest na krawędzi istnienia,co jednak nie martwi Zarządu.Martwic moze jedynie zwykłych ludzi w końcu cytując klasyka rząd sie sam wyżywi tak zarząd sam sie wyleczy...Oczywiście można posłużyć sie tutaj zarzutem o tło polityczne czy nawet wyborcze ale prawda jest okrutna.Szpital jest zarządzany beznadziejnie no ale jak dwa miesiące sie traci na organizacje balu przeznaczonego na promowanie własnej osoby i jakis kandydatów na burmistrza Wadowic to trudno cudów oczekiwać.Czasy tez sa takie ze na rynku pracy jest olbrzymi niedobór lekarzy,pielęgniarek.Prace zawsze znajdą,i to oni dyktują warunki.Byla grupa chciała pracować nie chciano dać wyższej stawki o 5 zł ,potem gdy chciano dać o 10 zł to juz oni nie chcieli.Chetnych do pracy w szpitalu brak.Kilku lekarzy odchodzi.Pomysly organizacyjne Dyrekcji sa delikatnie mówiąc nietrafione ,pozwalają sadzić ze wydaje je osoba zupełnie niezorientowana w specyfice pracy szpitala.Dlatego mieszkańcy powiatu wadowickiego obyście zdrowi byli....

cath, 24.08.2018 21:09

Harpula ma dużo racji w tym co pisze.Oczywiscie szpital wadowicki jest teraz przez Zarząd Powiatu postrzegany jako coraz lepiej funkcjonujący.Co można było usłyszeć na zebraniu z kadra Szpitala.Porownanie do Szpitala w Myslenicach świadczy o wiedzy i dobrym samopoczuciu starosty -zle świadczy.Ale mnie to nie dziwi ,czego od niego wymagać.Rzeczywiscie wskutek konfliktu lekarzy z dyrekcja SOR jest na krawędzi istnienia,co jednak nie martwi Zarządu.Martwic moze jedynie zwykłych ludzi w końcu cytując klasyka rząd sie sam wyżywi tak zarząd sam sie wyleczy...Oczywiście można posłużyć sie tutaj zarzutem o tło polityczne czy nawet wyborcze ale prawda jest okrutna.Szpital jest zarządzany beznadziejnie no ale jak dwa miesiące sie traci na organizacje balu przeznaczonego na promowanie własnej osoby i jakis kandydatów na burmistrza Wadowic to trudno cudów oczekiwać.Czasy tez sa takie ze na rynku pracy jest olbrzymi niedobór lekarzy,pielęgniarek.Prace zawsze znajdą,i to oni dyktują warunki.Byla grupa chciała pracować nie chciano dać wyższej stawki o 5 zł ,potem gdy chciano dać o 10 zł to juz oni nie chcieli.Chetnych do pracy w szpitalu brak.Kilku lekarzy odchodzi.Pomysly organizacyjne Dyrekcji sa delikatnie mówiąc nietrafione ,pozwalają sadzić ze wydaje je osoba zupełnie niezorientowana w specyfice pracy szpitala.Dlatego mieszkańcy powiatu wadowickiego obyście zdrowi byli....

glowa, 24.08.2018 16:52

Jak to biedni nie są? Wiesz ile kosztuje OC audi A 8? A koszt AC?

ranyjulek, 24.08.2018 16:13

przykre ale wiele osób mysli podobnie. Żal niższego personelu, nie żal lekarzy którzy z Krakowa dojeżdżają sobie dorobić a i tak biedni nie są o czym świadczą choćby ich auta.

ranyjulek, 24.08.2018 16:12

Taki komentarz internauty z profilu burmistrz Wadowic M. Klinowskiego "Najniższy personel owszem niedoceniany więc się nie dziwmy bo z "wolontariatu" jeszcze nikt nie wyżywił rodziny. Natomiast zarobki dyrekcji i niektórych lekarzy specjalistów drenuje ten system do granic absurdu. A potem pieniążków brak... Niestety ale na korytarzu owej placówki usłyszałem te słowa... "no bo wiesz w Krakowie się pracuje, a w Wadowicach się zarabia" Tak że mnie to wcale nie dziwi."

glowa, 24.08.2018 13:13

Cały powiat płacze nad nędzą głodujących lekarzy ze szpitala:( Zwłaszcza obsługi SOR.

`, 24.08.2018 12:19

Jakby ktoś nie zauważył to Psikuta - typowy wyborca Totalnych nazwał około 2,56 mln Polskich rodzin "patologią" .......... Przy czym zapewne sam jest nierobem po niepełnym podstawowym jak reszta tego antypolskiego środowiska :-0

`, 24.08.2018 12:14

PIS musi teraz ratować to co chcieli zniszczyć Totalni.

budowniczy, 24.08.2018 12:14

Tym właśnie się kończy polityka wspierania patologii i dawanie za darmo pieniędzy niepracującym a z pracujących ściąganie coraz wyższych podatków! Jaki normalny lekarz będzie pracował po 300 godzin miesięcznie za 12 tys brutto z czego państwo na dzień dobry zabierze mu 4tys z wypłaty. A niepracująca matka z 3 dzieci wyciągnie ok połowy z tego z opieki i 500+

zandrychowa, 24.08.2018 11:55

Brawo radni PIS i starosta