reklama
reklama

Szokujące odprawy na najwyższych stanowiskach w powiecie

Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 12.06.2024 20:14, eł
Były starosta i jego zastępczyni (obecnie burmistrz Andrychowa) dostali na pożegnanie ze Starostwem Powiatowym sporo kasy...
Szokujące odprawy na najwyższych stanowiskach w powiecie

Od 7 maja powiat wadowicki ma nowego starostę i wicestarostę, którymi są Mirosław Sordyl i Wojciech Polak. Pożganie z osobami, które wcześniej piastowały te stanowiska okazało się niemałym obciążeniem dla budżetu starostwa.

Były starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas przeszedł na emeryturę, zaś jego zastępczyni Beata Smolec została wybrana burmistrzem Andrychowa. Rozstanie z funkcjami, które obydwoje pełnili w powiecie, w sposób znaczący powiększyło ich oszczędności.

Same tylko wydatki starostwa na odprawy wynikające z upływu kadencji oraz emerytalną dla Eugeniusza Kurdasa plus ekwiwalenty za niewykorzystany urlop byłego starosty i wicestarosty wyniosły w sumie 305 855,31 zł! Taka informacja zawarta jest w protokole z posiedzenia Zarządu Powiatu w Wadowicach, które odbyło się 16 maja.

Zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Wadowicach z prośbą o wyszczególnienie, jaką część tej kwoty otrzymał Eugeniusz Kurdas, a jaką dostała Beata Smolec. Poprosiliśmy też o podanie, ile wyniosły odprawy, a ile ekwiwalenty za niewykorzystany urlop.

Jak się okazuje, odprawa Beaty Smolec wyniosła 54 978 zł. Prócz tego była wicestarosta miała 31 dni i 1 godzinę niewykorzystanego urlopu, za co otrzymała 27 265,50 zł.

Znacznie więcej otrzymał były starosta. Oprócz odprawy wypłaconej w związku z upływem kadencji (wynoszącej 61 920 zł) dostał jeszcze drugą, emerytalną, w kwocie 123 840 zł. On również miał sporo niewykorzystanego urlopu, a konkretnie 27 dni i 7 godzin, za który wypłacono mu 27 502,59 zł.

Są to kwoty brutto składające się na sumę 295 515,09 zł. Reszta wydatków poniesionych przez starostwo to składki na ZUS, Fundusz Pracy i Pracownicze Plany Kapitałowe.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Konkret, 13.06.2024 12:52

@Krl13 - nie powtarzaj kłamstw o słabo opłacanych urzędnikach. Moi znajomi a można powiedzieć przyjaciele - zwykli urzędnicy nie na kierowniczych stanowiskach, bez wyższego wykszt. przeszli na emeryturę. Ona pracownik UMiG ma ponad 6 tysiaków na rękę, on budżetówka ponad 7 tys. netto Wyjaśnij mi - proszę - w jaki sposób wyliczono takie wysokie emerytury, skoro urzędnicy byli tak nisko wynagradzani ?

krl13, 13.06.2024 12:21

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop to kpina, powinno się to zlikwidować. A na miejscu słabo opłacanych urzędników rozpocząłbym strajk widząc jakimi pieniędzmi operuje się na wyższych szczeblach , podczas gdy pracownicy są nie dofinansowani odpowiednio.

politolog, 13.06.2024 10:30

Próby ocieplania wizerunku Pani Smolec poprzez przekierowywanie dyskusji na osoby poprzednio urzędujące to nie jest właściwa metoda zarządzania kryzysem, który trwa od momentu ujawnienia przez Państwa afery związanej z zatrudnianiem i odwoływaniem kilku osób. Pani Smolec ma bardzo nieprofesjonalnego doradcę z zakresu PR i marketingu politycznego, co spowodowało, że jej wizerunek w ciągu bardzo krótkiego czasu został zniszczony całkowicie. Ale to jest już problem Pani Smolec i jej otoczenia. Media nie powinny w tym uczestniczyć, ponieważ stracą na swojej wiarygodności. Korzystniej jest być jednak obiektywnym, ponieważ tego, co wydarzyło się wokół Pani Smolec już się uratować nie da, a można razem zatonąć. A domniemuję, że nie o to Państwu chodzi. Uprasza się więc moderatorów tej dyskusji o niekorzystanie z nicków swoich czytelników. Z wyrazami szacunku

szppp, 13.06.2024 09:44

Jeszcze jedna sprawa - kto dopuścił jeśli " chomikowali "urlopy? To w ogóle zgodne z prawem ? Może pip powinien to ocenić ? Czy to zgodne z zasadami oszczędności jaka powinna chyba obowiązywać budżetówkę ? Może jakiś urząd nadzorujący wydawanie kasy podatników to sprawdzić ?

szppp, 13.06.2024 09:42

Ludzie mają rację - podajcie jak to wygląda w przypadku Żaka. Nie po to żeby kogoś rozgrzeszać ale po to żeby przekonać się czy nasze pseudo "elity" czymś się różnią? . I żeby nie było. Rządy np Kamila jakiego dobrze znają w WSW czy innych jemu podobnych to też był by dramat. Może nawet większy

drugi, 13.06.2024 09:10

Odprawy są zgodne z ustawą i choć można się z tym nie zgadzać, prawo jest prawo. NIEprzyzwoite jest natomiast chomikowanie urlopu, aby później wziąć za niego pieniądze. To jest nieprzyzwoite. I nawet jeśli sie okaże, że inni zrobili to samo @obserwator, to nie spowoduje to, że nieprzyzwoitość rzeczonej Pani Smolec będzie mniejsza. Oznacza to tylko, że grupa nieprzyzwoitych osób będzie większa.

Turboplazmotron, 13.06.2024 08:10

Ustawa obowiązuje od 2008 roku. Kto był wtedy u władzy?

Turboplazmotron, 13.06.2024 08:03

PRAWO PRACY - SAS 11/2014 Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.) wójtom (burmistrzom, prezydentom miasta), staroście, wicestaroście, członkom zarządu powiatu oraz marszałkom, wicemarszałkom i członkom zarządu województwa, których stosunek pracy został rozwiązany w związku z upływem kadencji, przysługuje odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Turboplazmotron, 13.06.2024 08:03

Takie mamy prawo. Burmistrz dostanie podobnie.

Obserwator, 12.06.2024 23:54

Sami sobie nie ustalili tych odpraw, dla równowagi tak jak mówi politolog , pokażcie ile odprawy dostali Andrychowscy włodarze

politolog, 12.06.2024 22:55

Dwie prosby. Pierwsza żeby zapytać w tym urzędzie powiatowym czy jeśli zwykły pracownik się zwalnia to też pozwalają mu mieć tyle urlopu czy wypychają na niego żeby nie płacić ekwiwalentu 2. Jeśli sprawdzamy pisiorow to dla równowagi żeby zapytać jaką odprawę i czy i ile ekwiwalentu dostał Żak powiązany z PO i jego zastępcy. Dziękuję za góry za sprawdzenie informacji i dziękuję że mamnewsa nie idzie na skróty i nie robi za nowinki bis jak Dawidek ze swoim portalikiem za Żaka

tomekx, 12.06.2024 21:43

I ona i on to nominaci pis.To wszystko tłumaczy

Konkret, 12.06.2024 20:21

Tak im dopomóż Bóg.