reklama

Starosta zaczął... malować ścianę. Zniszczona elewacja zmienia oblicze. O co chodzi? [FOTO]

, Polityka, Wiadomości, 07.05.2018 13:20, DK
To będzie potężne dzieło.
Starosta zaczął... malować ścianę. Zniszczona elewacja zmienia oblicze. O co chodzi? [FOTO]

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Starostwo ufundowało mural na jednej ze ścian Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Pułaskiego w Wadowicach.

To będzie potężne dzieło. Na 238 metrach kwadratowych studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Gdańsku realizują wizję odzyskania niepodległości przez Polskę.

Przez siedem dni grupa studentów pod okiem Marcina Kowalika będzie malowała patriotyczny mural. Malowidło powstaje na ścianie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Pułaskiego w Wadowicach. Ze ściany tej jeszcze do niedawna warstwami odchodził tynk. Teraz będzie przypominała wszystkim o jakże wyjątkowym dla naszego kraju jubileuszu.

- Będzie to obraz wyjątkowy, podobnie jak rocznica, którą ma on upamiętnić. Powiat Wadowicki dla Niepodległej – to hasło, które będzie nam w tym roku towarzyszyć i ono też znajdzie się na tej ścianie. Więcej szczegółów do końca nie zdradzę. Mam nadzieję, że efekt końcowy wszystkim się spodoba – mówi Bartosz Kaliński, starosta wadowicki.

To właśnie starosta chciał, aby tak ważną dla Polski rocznicę uwieczni muralem. Niestety koszt malowidła wraz z projektem na tak potężnej ścianie był kosmicznie drogi. Wśród nadesłanych ofert oscylował on w granicach 50 tysięcy złotych.

- Dlatego też postanowiliśmy zwrócić się do ASP w Krakowie i zapytać czy któryś z wykładowców w ramach zajęć, zaliczeń czy pleneru ze studentami nie podjąłby się tego zadania. Czekaliśmy, czekaliśmy, aż zgłosił się pan Marcin Kowalik - wyjaśnia Bartosz Kaliński.

Marcin Kowalik jest artystą malarzem, absolwentem Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Na co dzień zajmuje się malarstwem, pracą na uczelni i opieką artystyczną. Uczestniczył w ponad 50 wystawach w Polsce i na świecie (m.in. Hamburgu, Lipsku, Düsseldorfie, Berlinie, Dublinie, Knoxville, Warszawie i Krakowie). Jego prace można oglądać się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Clifford Chance Collection i licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Krakowa, laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego „ARS quaerendi” i fundatorem stypendium „Wiara w Malarstwo” skierowanego dla uczniów ostatnich klas jego rodzimego Liceum Plastycznego w Zamościu. ​Od 2014 roku prowadzi projekt artystyczno-terapełtyczny​ "Obraz w pigułce" skierowany do Szpitali Dziecięcych.


Tak wyglądała ściana DPS....


A tak zmienia swoje oblicze...


- Mieliśmy już zaplanowany plener w Zakopanem, ale spodobał mi się pomysł powiatu. Wszystko tu zagrało, to że Wadowice, to że ściana Domu Pomocy Społecznej oraz to z jakiej okazji ma powstać mural. I oto jesteśmy, łącznie w projekcie weźmie udział około trzydziestu studentów - opowiada Marcin Kowalik.

Powiat pokrywa m.in. koszt farb oraz zapewnia nocleg studentom w Domu Na Górce u o. Karmelitów jak również wynagrodzenie dla artysty.

Mural ma być gotowy do piątku 11 maja i będzie cieszył oko wszystkich przechodniów. I kto wie, może wielu mieszkańców Wadowic odkryje ulicę Pułaskiego na nowo.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 07.05.2018 15:23

BRAWO !!! Super inicjatywa ................ Wycieczkowicze mogą tylko brać przykład !!!

abcabc, 07.05.2018 15:06

Rada Miejska w Andrychowie postanawia, co następuje: § 1. Rada Miejska w Andrychowie zwracasię do Zarządu i Rady Powiatu w Wadowicach z apelem o zabezpieczenie w budżecie Powiatu Wadowickiego środków na współfinansowanie z Gminą Andrychów w latach 2018-2019 przebudowy ul. Włókniarzy w Andrychowie oraz ul. Słonecznej w Brzezince. W związku z prowadzoną korespondencją w sprawie realizacji przez Gminę Andrychów i Powiat Wadowicki zadań publicznych Powiatu Wadowickiego pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 1753K – ul. Włókniarzy w Andrychowie” oraz „Przebudowa drogi powiatowej nr 1741K – ul. Słonecznej w Brzezince”, i niepodjęciem przez Powiat propozycji Burmistrza w sprawie wspólnego finansowania w/w zadań apelujemy o zabezpieczenie środków na wspólną realizację przedmiotowych zadań. Ulica Włókniarzy jest jednym z dwóch głównych ciągów komunikacyjnych obsługujących m.in.: największe osiedle w Andrychowie, gdzie mieszka obecnie około 9300 osób, Szkołę Podstawową nr 4 w Andrychowie, budynek z adresem ul. Starowiejska 22b obsługiwany zjazdem z ul. Włókniarzy na parking dla petentów załatwiających sprawy w Zespole Obsługi Mienia Komunalnego w Andrychowie, Urzędzie Pracy w Wadowicach Filia w Andrychowie, wOśrodku Pomocy Społecznej w Andrychowie, Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. W budynku tym działa również Małopolski Inkubator Przedsiębiorczości, którego celem jest wspieranie nowych przedsiębiorców pojawiających się na rynku oraz wieleinnych małych firm. Ponadto ulicą Włókniarzy odbywa się transport związany z zaopatrzeniem wszystkich sklepów znajdujących się przy tej ulicy. Przy ul. Włókniarzy znajduje się kościół parafialny pw. św. Stanisława B.M. - największa świątynia w Gminie. Motywując konieczność przebudowy ul. Słonecznej w Brzezince informujemy, iż jej przebudowa jest potrzebna z uwagi na konieczność poprawy bezpieczeństwa w obrębie budynku byłego Kółka Rolniczego, zlokalizowanego przy ulicy Słonecznej 14 w Brzezince, gdzie ma powstać przedszkole, z uwagi na brak miejsca i konieczność uczęszczania w chwili obecnej dzieci do szkoły w Brzezince w systemie zmianowym. Brak chodnika wzdłuż ul. Słonecznej w obrębie przedmiotowego budynku dyskwalifikuje powstanie w tym miejscu przedszkola tak potrzebnego z uwagi na dużą ilość zgłoszonych dzieci w wieku przedszkolnym, które nie mogą być przyjęte do funkcjonującego obecnie przedszkola zlokalizowanego w budynku SP w Brzezince. § 2. Zobowiązać Przewodniczącego Rady Miejskiej w Andrychowie do przekazania niniejszego apelu Zarządowi Powiatu w Wadowicach oraz Radzie Powiatu w Wadowicach i podania go do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.

xpek, 07.05.2018 14:29

ten gość to chyba potrafi się tylko lansować.niech się lepiej uczy od burmistrza Andrychowa ciężkiej pracy i tego jak robić inwestycje