Starosta kupił kamerę termowizyjną dla mieszkańców, a burmistrz rozdaje energooszczędne pakiety

, Polityka, Wiadomości, 11.01.2018 12:00, red
Tak obchodzony jest przypadający 10 stycznia Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii.
Starosta kupił kamerę termowizyjną dla mieszkańców, a burmistrz rozdaje energooszczędne pakiety
Władze Wadowic mają do rozdania 40 pakietów "zestaw oszczędności energii". Pakiety są całkowicie darmowe, w środku znajdziecie 2 żarówki LED o mocy 7W (odpowiadające tradycyjnym żarówkom 60W), zestaw perlatorów do montażu na bateriach kuchennych lub łazienkowych (pozwalające na dużą oszczędność zużycia wody) oraz matę - ekran do montażu za grzejnikiem c.o., pozwalający na ograniczenie strat cieplnych i zwiększenie efektywności grzewczej kaloryfera.

- Po odbiór zestawów zapraszamy do Ekodoradcy Gminy Wadowice, pana Szymona Lukaja, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00 (Urząd Miejski w Wadowicach, pokój nr 52 - II piętro). W sprawie dostępności pakietów można dzwonić bezpośrednio pod numer 507 284 900. Warunkiem odbioru darmowego zestawu będzie wypełnienie ankiety - zachęcają urzędnicy.Władze powiatu wadowickiego z okazji Światowego Dnia Obniżania Kosztów Energii również przygotowały dla mieszkańców interesującą niespodziankę. Powiat właśnie zakupił kamerę termowizyjną, która umożliwi każdemu zainteresowanemu sprawdzenie, którędy ucieka ciepło z budynku mieszkalnego. Badanie takie będzie przeprowadzał pracownik wydziału środowiska Starostwa Powiatowego w Wadowicach.


- Ta kamera to jest nasze realne działanie, które nie tylko pozwoli mieszkańcom powiatu na obniżenie kosztów energii, ale również sprawi, że powietrze będzie czystsze. Najprościej jest karać mieszkańców za zanieczyszczanie powietrza, a my chcemy im pomagać - mówi Bartosz Kaliński, starosta wadowicki.

Dzięki tej kamerze mieszkańcy zupełnie bezpłatnie będą mogli dowiedzieć się, którędy ucieka im ciepło z domu, bo nie zawsze są to nieszczelne okna. Mając taką wiedzę, będą mogli dokonać odpowiedniej termomodernizacji, a co za tym idzie oszczędzić na opale, a efektywniejsze ogrzewanie to mniej dymu i zanieczyszczeń w powietrzu.

- To urządzenie szczególnie użyteczne może być nie tylko dla planujących ocieplenie domu, ale również dla osób, które już to zrobiły. Daje bowiem możliwość sprawdzenia czy budowlańcy dobrze wykonali swoją robotę i czy nie ma tak zwanych "mostków termicznych" - tłumaczy Bartosz Kaliński.

Każdy z powiatu wadowickiego, kto chciałby wykonać takie badanie, wystarczy, że zadzwoni pod numer telefonu 33 873 42 89 lub (w godzinach pracy urzędu) i się zapisze.

- Aby kamera termowizyjna pokazywała wiarygodne wyniki, pomiar musi być przeprowadzony w odpowiednich warunkach atmosferycznych - temperatura musi być poniżej zera, dlatego też na bieżąco będziemy informować telefonicznie zapisanych mieszkańców o terminach wykonania badania – wyjaśnia Monika Nowak, kierownik wydziału środowiska.

W najbliższych dniach meteorolodzy zapowiadają ochłodzenie, tak więc warto wykorzystać ten czas i zapisać się na pomiar.źródło: UM Wadowice / Starostwo Powiatowe w Wadowicach

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Keson, 17.01.2018 18:21

za swoje kupił czy za nasze ????