Starcie radnych PiS z burmistrzem. Tym razem poszło o MZK

, Polityka, Wiadomości, 05.02.2019 13:15, PG
- Pan musi znać zasady kodeksu handlowego panie przewodniczący! - mówił T. Żak do K. Kubienia.
Starcie radnych PiS z burmistrzem. Tym razem poszło o MZK

Przypomnimy, że w ubiegłym roku po kilku latach sporów gminy Andrychów, Kęty i Osiek doszły do porozumienia w sprawie wystąpienia Andrychowa ze spółki Międzygminny Zakład Komunikacyjny, który postanowił sam zbudować własną komunikację.

Podczas ostatniej sesji poprzedniej Rady Miejskiej w Andrychowie, radni podjęli uchwałę o zbyciu udziałów w spółce MZK, które zakupi gmina Kęty za 20 tys. zł.

Temat jednak powrócił na tapet na ostatniej sesji już nowej kadencji.

Radny Wiesław Mikołajek (PiS) po raz kolejny poruszył sprawę spółki MZK i wyjścia z niej gminy Andrychów. Interesowało go to dlaczego w styczniu i w lutym gmina musi płacić po 40 tys. zł spółce MZK za dwie linie Andrychów – Kęty przez Bulowice i przez Czaniec.

W poprzedniej kadencji burmistrzowie rzeczywiście ogłaszali, że gmina nie będzie płacić za te dwie linie. Jednak po negocjacjach ze spółką okazało się inaczej. Podczas sesji radny nie mógł się dogadać w tej sprawie z burmistrzami.

Mirosław Wasztyl odpowiedział, że w wieloletniej prognozie finansowej zabezpieczono pieniądze na transport miejski wewnętrzgminny a także międzygminny dla dwóch linii Andrychów - Kęty przez Czaniec i Bulowice, a także m.in. linie Andrychów – Wadowice, Andrychów – Wieprz czy Andrychów – Zator. W sprawie tych trzech ostatnich linii burmistrzowie mają poinformować radnych o podjętych decyzjach.

Linia 2 i nr 10 jest obsługiwana przez styczeń i luty w ramach porozumienia z MZK Kęty. Może być tak, że ta usługa będzie kontynuowana.

- Pytanie panie burmistrzu dotyczyło całkowicie czego innego. Proszę o konkretną odpowiedź. – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie Krzysztof Kubień.

- Pan radny był jednym z tych radnych, którzy walczyli o aspekt społeczny usługi komunikacyjnej a to był aspekt społeczny, połączenie Andrychowa z Kętami przez Bulowice i Czaniec. Mimo że to było przedmiotem wielu sporów. Zarzucano nam, ze nie dążymy do uzyskania kompromisu z naszymi partnerami. W momencie kiedy ten kompromis zawarliśmy dzisiaj budzi to wątpliwości. – mówił M. Wasztyl.

Burmistrz Tomasz Żak stwierdził, że są pewne rzeczy biznesowe, które są realizowane nie na forum publicznym. Efekt jest najważniejszy. - Jesteśmy w trakcie pewnych uzgodnień i nie powinniśmy na dzień dzisiejszy o tym rozmawiać. Mieliśmy zapewnić usługę transportu mieszkańców do Kęt i to zrealizowaliśmy dlatego jest to dziwny zarzut ze strony pana Mikołajka, że to kosztuje. Nie ma czegoś takiego, że ktoś robi usługę a my za to nie zapłacimy. Najpierw martwił się pan o mieszkańców a teraz pan jest zdziwiony, że realizujemy tę usług.

Krzysztof Kubień stwierdził oburzony, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której burmistrz Andrychowa prowadzi jakieś dyskusje, o których Rada Miejska nie wie. Z kolei burmistrz Żak stwierdził, że reprezentuje gminę Andrychów na walnym i tam są rozmowy, które nie muszą być ujawniane do momentu rozstrzygnięcia. - Pan musi znać zasady kodeksu handlowego panie przewodniczący! - mówił T. Żak.

Wiesław Mikołajek stwierdził, że nie rozumie dlaczego znowu wchodzimy w tę spółkę, a zależało nam na tym żeby z niej wyjść.

Burmistrz Żak oznajmił, że do momentu rozstrzygnięcia przetargu MZK będzie wjeżdżała do gminy i należy się za to zapłata.

- Jest precyzyjna odpowiedź. Radość wielka! – skonkludował przewodniczący Rady.

Takich dyskusji zapewne w tej kadencji będzie dużo więcej, gdyż w Radzie Miejskiej większość radnych ma opozycyjny do burmistrza klub PiS oraz KW Kobielus 2018. Czy radni będą w stanie się porozumieć? Jak na razie idzie im to bardzo opornie. Budżet gminy na 2019 został przyjęty w ostatnim momencie, nie ustalono także żadnego kompromisu w sprawie opłat za wywóz śmieci.

Będziemy informować na bieżąco o pracy radnych.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 05.02.2019 20:48

Ale co nas obchodzi że ty Psikuta chciałbyś rządzić w gminie ???

stan, 05.02.2019 20:20

Idioci chcą w gminie rządzić !!!

stan, 05.02.2019 19:26

"Seweryn Niemczyk udostępnił zdjęcie. 6 stycznia o 22:20 · Dzisiaj miałem wielki zaszczyt uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli w Wadowicach z udziałem Pary Prezydenckiej. Dziękuję za zaproszenie mojemu koledze Panu Burmistrzowi Wadowic Bartoszowi Kalińskiemu. Było to wspaniałe i historyczne wydarzenie! " - Boże zlituj się , tj. cały pis , to był kandydat pis na radnego !!!

obserwator2012, 05.02.2019 17:47

To wygląda tak ,jakby na sesje rady miejskiej przyjechali ludzie z Pacanowa-.Andrychów swoje,oni swoje, a tak naprawdę to niejeden mieszka obok drugiego i czasami w kościele stoją obok siebie.Tu nie liczy się gmina- ich dzieci tu nie będą mieszkać,a i oni są młodzi wyjadą na Węgry z prezesem.WSTYD

kalafior, 05.02.2019 17:00

Gdyby były nowe wybory to chyba Pan przegrałby je z kretesem,Panie Żydek.