reklama

Spór o miliony na basen. Inni dostali, a Andrychów nie. Kto zawinił?

, Polityka, Wiadomości, 28.03.2019 16:00, PG
Nowy basen, którego podobno chcą wszyscy radni, jest ewidentnie kością niezgody między opozycją a burmistrzem.
Spór o miliony na basen. Inni dostali, a Andrychów nie. Kto zawinił?

Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kubień (PiS) podczas czwartkowej (28.03.) sesji Rady Miejskiej przedstawił pisma uzasadniające brak dotacji dla Andrychowa na kryty basen. Głównym powodem odrzucenia wniosku miał być fakt, że premiowane były inwestycje basenowe w powiatach, gdzie takowych obiektów jeszcze nie ma.

Pisaliśmy o tej sprawie kilka dni temu: Wiemy już, dlaczego Andrychów nie dostał dotacji na basen

W odpowiedzi burmistrz Tomasz Żak "odbił piłeczkę" przewodniczącemu. Z informacji burmistrza wynika, że z ministerstwa zostały dofinansowane baseny w Mielcu, Wolbromiu, Gorlicach a nawet w Katowicach, a w tych powiatach kąpieliska są.


Zdaniem burmistrza odpada więc argument, że to był główny powód odrzucenia wniosku. Burmistrz wręcz zasugerował, że być może względy polityczne były tutaj przyczyną a posłowie z innych regionów byli „skuteczniejsi”. Dodał, że pieniądze z tego programu zostały przesunięte przez rząd na ogólnie wiadomy cel.

Wbił tutaj szpilę posłowi Markowi Polakowi (PiS), który to także starał się o to dofinansowanie dla gminy zabierając burmistrza i jego zastępcę do ministerstwa.

Tomasz Żak zadeklarował, że budowa basenu trwa i ma zapewnione finansowanie w budżecie. Jednocześnie gmina po raz drugi złoży wniosek o dotacje z tegorocznego programu. - Proszę lobbować w naszej sprawie. Może pan po linii partyjnej więcej zdziała. Proszę nam pomóc. – mówił Żak do Kubienia. - W Libiążu taki sam basen kosztuje już 33 mln zł. Nam się udało taniej wybudować basen. Budowa nie jest zagrożona. Pieniądze w budżecie są. Wspólnie walczmy o środki na realizację tego zadania. To basen dla mieszkańców, nie dla burmistrza. – przekonywał burmistrz.

Przewodniczący wytknął burmistrzowi problem z określeniem ilości pracowników, którzy mieliby pracować w planowanym Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Na początku miało być to 54 pracowników, następnie podano liczbę 47. Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej wyszło, że jednak planuje się 37.

Okazuje, że wniosku o dofinansowanie, który złożyła gmina wpisano tylko 12 pracowników. Burmistrz tłumaczył się, że to tylko na jedną zmianę a potrzebne są jeszcze osoby na drugą zmianę i weekendy.

Burmistrz Żak przypomniał, że poprzedni burmistrz Jan Pietras nie pozyskał żadnych środków na basen odkryty a budowę zrealizował na kredyt. Dodał, że uważa że najlepszym rozwiązaniem jest powołanie MOSKiT-u ale trzeci raz uchwały nie będzie proponował radnym, a urząd pracuje nad innym rozwiązaniem.

Żak postanowił dalej punktować Kubienia i wypomniał mu, że od trzech tygodni (czyli od czasu kiedy nie przegłosowano uchwały o MOSKiT-cie) nie pojawił się u niego, by rozwiązać sprawę zarządzania basenem. Tym samym jeszcze raz zaprosił przewodniczącego i wszystkich radnych do siebie na rozmowy. - Nie ma domofonu, także zapraszam. – przywołał tutaj ironicznie sytuację jeszcze z kadencji burmistrza Jana Pietrasa, kiedy to biuro burmistrza było zamknięte dla mieszkańców.

Kto ma rację w tym sporze? Czy gmina ma jeszcze szansę na dotację z ministerstwa? Sytuację będziemy śledzić na bieżąco.

Podczas tej sesji poruszono jeszcze wiele innych, ważnych tematów, które będziemy opisywać w kolejnych artykułach.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

NIE bo NIE, 02.04.2019 18:29

NIE bo NIE ... zniszczymy wszystko , koalicja żyje nam ... brak KOMPETENCJI !!!!!!!!!!

specnarz, 29.03.2019 06:43

Sęk w tym, że bywa tak że jest zachwyt wielkimi inwestycjami a zapomina się o znacznie mniej kosztujących sprawach jak np. rozkłady jazdy na przystankach, nadzór nad firmami odśnieżającymi, opracowanie nowego regulaminu zbiórki odpadów.
Do niedzieli firmy odśnieżające powinny posprzątać po sobie szlakę - w Zagórniku np nic takiego nie miało miejsca od lat. Tymczasem zamulają się pobocza i rowy a woda zamiast spływać podmywa asfalt
Dlaczego Straż Miejska lub jakiś dział podległy pod Urząd Miasta nie sprawdzi kto nie podpisał umowy na wywóz śmieci, lub się z niej nie wywiązuje?
Ano dlatego, że nie dostali od przełożonego takiego polecenia...

specnarz, 29.03.2019 06:32

@beskidmaly , myślę że @sowa odwołał się do jednokierunkowego ataku @abcabc na radnych nie będących w "obozie szefa".
Chodzi o to że głosują wszyscy a ciężar przejmuje większość.
Wiele tutaj utarczek politycznych i faktycznie też uważam że posłowie z naszego regionu niewiele robią dla nas - wyborców.
Dotacje pewnie tez rozdysponowano po linii politycznej - powszechna praktyka od dekad.
Ani Ci którzy są teraz ani Ci którzy byli przedtem ani Ci przyszli politycy nie zrobią inaczej.
Zadaniem lokalnego samorządu jest zarządzanie powierzonym mieniem i jak najlepsze wykorzystani dostępnych środków (w tym dotacji) dla spełnienia potrzeb mieszkańców gminy.
Jeżeli potrzeba nam pracy - to pomoc w budowaniu firm i zakładów, jeżeli mamy pieniądze i chcemy je wydawać to wtedy może obiekty wypoczynkowe, sportowe i sklepy.
Drogi zawsze są i będą potrzebne. Hala sportowa też by się przydała (były nawet wizualizacje).

beskidmaly, 29.03.2019 05:50

Mam pytanie do sowy. Co ma budżet gminy do dotacji na budowę basenu? Budzet na budowę basenu jest zabezpieczony nawet bez dotacji. chociaż lepiej aby byla bo pieniądze gminne zostały by na co innego.

sowa, 28.03.2019 20:25

Następne pytanie do abcabc. Czy radni od Pana burmistrza byli za przyjęciem budżetu czy przeciw?

sowa, 28.03.2019 19:37

Pytanie do abcabc a kto ten wspaniały budżet przygotował radnym?

Turboplazmotron, 28.03.2019 19:08

Może po prostu wniosek był źle przygotowany ?

Turboplazmotron, 28.03.2019 19:05

barte według mnie to na sesji totalnie to się skompromitował Pan Radny Roman.

Maksymilian, 28.03.2019 18:56

Winni są ci co głosowali na obecnego burmistrza.

budyn77, 28.03.2019 18:15

Spór o nędzne 3.5 mln a zaciągają nowy kredyt na 25 mln! Rozumiem taki ogromny kredyt na obwodnice, gminny ZOZ, żłobki, hale sportową itd. Ale kredyt na spłatę kredytów i deficytu!? Brawo wójt Zak i bezradni.

Jepetto, 28.03.2019 17:42

Nikt nie zawinił, jak zawsze... Obwodnica ? Kiedy? A są już jakieś plany na kolejny "basen" ?

Turboplazmotron, 28.03.2019 17:04

abcabc mam nadzieję że w kolejnych latach funkcjonowania dług Naszej gminy będzie się zmniejszał a nie rósł.

",,**,,", 28.03.2019 16:38

W Polsce najbardziej nieudolnym poslem jest Polak z Andrychowa, a w gminie najbardziej daremnym radnym jest Kobielus, Ci dwaj Panowie kompletnie nic przez kilkanascie lat na stanowiskach nie zrobili dla miasta i gminy Andrychów!!!!!!!!!! Takie sa fakty..... a Zak tak wypunktowal Kubienia, ze az huczy na miescie... dotacje poszly do kolesiow to sa fakty,a Polak w pisie ma uja do gadania...

abcabc, 28.03.2019 16:18

ale to przecież radni PIS i kobielusa uchwalili budżet.nie widzieli co uchwalają???????

Turboplazmotron, 28.03.2019 16:12

A zadłużenie gminy raczej będzie rosło. Z dnia 22.03. Przetarg nieograniczony na zadanie pn.: „Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego złotowego do wysokości 25.000.000,00 PLN z przeznaczeniem na pokrycie deficytu budżetowego oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek”