reklama

Spór o Andrychowską Elektrociepłownię na nadzwyczajnej sesji

, Polityka, Wiadomości, 13.02.2020 18:00, PG
1,5 mln zł ma zostać przeznaczone na wykonanie odcinków sieci ciepłowniczych i przyłączy energetycznych do strefy ekonomicznej i nowej galerii.
Spór o Andrychowską Elektrociepłownię na nadzwyczajnej sesji

W czwartek (13.02.) podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni pochylili się nad uchwałą dotyczącą zmian w budżecie. Chodzi o objęcie 1 500 udziałów w spółce AEC Sp. z o. o. w Andrychowie o wartości w sumie 1,5 mln zł. Tyle właśnie z budżetu gminy popłynie do kasy spółki.

To nowa, założona kilka miesięcy temu, gminna spółka, która oficjalnie dostarcza teraz ciepło do mieszkań w centrum miasta po tym, jak poprzednia – prywatna Elektrociepłownia Andrychów – popadła potężne tarapaty finansowe.

W uchwale zaplanowano też 300 tys. zł na "Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Andrychów" czyli na wymianę ogrzewania na ekologiczne dla mieszkańców. Jak poinformował burmistrz Tomasz Żak w tej chwili złożono już 100 wniosków ale można je składać cały czas, gdyż gmina będzie się starać o kolejne dofinansowania. Z tej puli pieniędzy wymienionych zostanie około 60 kopciuchów.

Skąd na to pieniądze? Gmina rezygnuje z budowy kolejnego bloku socjalnego przy ulicy Batorego. Wycofano też pieniądze na budowę nowej hali sportowej przy ulicy Dąbrowskiego oraz zmniejszono wydatki na zimowe utrzymanie dróg.

Na sesji nie obyło się bez gorącej dyskusji, gdyż kryzys energetyczny w Andrychowie wzbudza sporo emocji.

Radny Wiesław Mikołajek nerwowo zarzucał burmistrzowi, że kłamie mówiąc że nie wiedział o tym że ECA ma długi. - O czym pan rozmawiał z zarządem ECA? – pytał ironicznie radny.

- Czy pan kiedykolwiek był na walnym spotkaniu dotyczącym finansów? W 2018 roku na walnym przedstawiono informację, że strata wynosi około 2 mln zł, gdyż zainwestowano w rozwój spółki. W 2019 roku nie było w ogóle walnego i do tej pory się ono nie odbyło. W marcu nie wpłynęły pieniądze za podatek do gminy. Zapytaliśmy co się dzieje. Usłyszeliśmy, że firma ma przejściowe problemy finansowe i proszą o przedłużenie terminu. W maju głośno już mówiono o długach.- przedstawił sytuację burmistrz.

Radny Krzysztof Kubień dopytywał jakie inwestycje zostaną wykonane za przekazane 1,5 mln zł. Zarzucił także burmistrzowi, że wiedział o tym że spółka od lat ma długi i nic z tym nie zrobił. -Swoją niekompetencje będzie pan zrzucał na kark radnych. – mówił radny.

K. Kubień pytał również jaki jest wynik finansowy spółki za grudzień 2019 rok oraz czego dotyczyło spotkanie w urzędzie z prezesem upadłej ECA Januszem Szlantą, które odbyło się 19 grudnia i czemu nie zabezpieczono tych pieniędzy w budżecie przy konstruowaniu budżetu gminy na 2020 rok, który już był głosowany.

Prezes AEC Mirosław Nowak przekazał, że środki te zostaną przekazane na wykonanie odcinków sieci ciepłowniczych i przyłączy energetycznych. Sieć jest doprowadzona do strefy ekonomicznej i mającej tam powstać galerii i dlatego tam trzeba zrobić przyłącza do końca tego roku, żeby tym firmom dostarczyć energię. Jeśli gmina tego nie wykona to firmy prawdopodobnie same założą sobie kotły. Wynik finansowy z grudnia był ujemny i wyniósł około 80 tys. zł. Wpływ na to miała ciepła zima.

- My się co tydzień spotykamy z panem Szlantą. Rozmowy dotyczą negocjacji handlowych i możliwości podjęcia przez spółkę działań na majątku osób trzecich. Szczegółów nie można ujawniać. – oznajmił wiceburmistrz Mirosław Wasztyl odpowiadając na pytanie radnego. A pieniędzy wcześniej nie zabezpieczono, gdyż gmina nie posiadła w listopadzie ubr. (kiedy projekt budżetu był zgłaszany do RIO) wiedzy na temat tego ile będzie potrzebnych pieniędzy. - Traktujemy każdą inwestycję jako ważną ale dzisiaj ważniejsze są sprawy bezpieczeństwa energetycznego niż inwestycje sportowe. - mówił M. Wasztyl. Gmina na razie rezygnuje z tych inwestycji ale będą one wykonane w przyszłości.

Burmistrz Żak dodał, że mieszkańcy mają ciepło ale kryzys jest nadal i połowie roku może nastąpić kolejne tąpnięcie.

- Nie mamy majątku a inwestujemy w ciepłociągi. Mam ogromne wątpliwości. Będą kolejne dofinansowania. Zwala pan winę na wszystkich, tylko nie na siebie. Robicie z siebie teraz zbawców gminy. – zarzucał włodarzom miasta K. Kubień.

M. Nowak tłumaczył, że spółka chce zabezpieczyć teren wokół strefy. - To jest inwestowanie bezpieczne, bo nie inwestujemy na żadnym cudzym majątku. Sieci jest kilka. Kolejne dofinansowania będą wtedy kiedy będą uregulowane sprawy majątkowe. – wyjaśnił prezes.

Radna Alicja Studniarz przypomniała, że tyle razy prosiła żeby rozdzielać zmiany w budżecie i nadal to zostało nie zrobione. Chodzi o to, że ktoś może być za dofinansowaniem na wymianę kopciuchów a być przeciwko pieniądzom dla AEC. W obecnej uchwale nie ma możliwości wyboru.

W końcu 15 radnych zagłosowało „za”, jeden radny wstrzymał się od głosu a radni PiS nie zagłosowali w ogóle. Tym samym uchwała przeszła. Andrychowska Elektrociepłownia dostanie kasę.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

",,**,,", 14.02.2020 19:49

Guzdek to ten chłopiec z rzyk co głosił przed wyborami ze jego zdaniem bezpieczeństwo we wsi opiera się na montowaniu progów zwalniajacych. Co ten chlopiec zrobil w radzie przez ostatni rok??? Ma honor brac kase za mandat radnego??? Przecież nic nie robi.

",,**,,", 14.02.2020 19:47

Czy radni pisu zrzekli się już diety radnego za nic nierobstwo, brak głosu, czyli sami nie wiedzą po co są w radzie!!! A tak nawiasem mówiąc, strata za upalny grudzień wynosi minus 80tys!!!!!!!!!!! A co by było jakby była zima, minus milion????????? Ludzie ani strefa ani galeria nie przyniesie żadnych miejsc pracy, na strefie będą pracować same maszyny tak jak jest w firmie cmc, 5ludzi na zmianie,a resztę robią automaty, na ulicy Krakowskiej juz jest połowa sklepów do wynajęcia, a po głosowaniu widać że kobielus na dobre sprzedał się Zakowcom. A tak chlopcze krytykowales Zaka, nie wstyd Ci kobielusie??? Mieszkancy pamietaja twoje głosowania za podwyzka cen smieci, co ty chlopcze robisz w tej radzie??? Masz honor i jaja to zdaj mandat radnego.

Aniaseniorka , 14.02.2020 12:40

Pani I Panowie Radni : Studniarz Alicja , Biłko Tadeusz , Guzdek Jakub , Kubień Krzysztof , Mikołajek Wiesław - może sobie przypomnicie jakie obowiązki ciążą na radnym ??? Co oznacza , brak głosu ? Waszym psim obowiązkiem jest aktywnie uczestniczyć w pracach Rady Gminy i głosować : za , przeciw lub wstrzymać się . Czyżby " brak głosu " wynikał z kompletnego braku zrozumienia teiści uchwał ? Przypominam , że zostaliście wybrani przez mieszkańców i to oni finansują wasze diety . Jak czytanie projektów uchwał ze zrozumieniem przekracza wasze możliwości intelektualne to proszę złożyć mandat . A jeżeli brak głosu to zdziecinniała forma protestu - to spowrotem do piaskownicy .

martynowski, 14.02.2020 11:53

moze czas na nowych radnych...

Turboplazmotron, 14.02.2020 10:08

Chyba że pełni funkcję w radzie nadzorczej non-profit.

Turboplazmotron, 14.02.2020 10:05

Zastanawiam się czy Mirosław Wasztyl będąc jednocześnie wiceburmistrzem i członkiem rady nadzorczej spółki jest obiektywny?

FeelFree, 13.02.2020 23:08

referendum

tomasznasz, 13.02.2020 22:02

"Jakby tego było mało część ludzi z biznesu powołanie na prezesa nowej gminnej spółki M. Nowaka - gościa jakiego kojarzą z naprawę telewizorów rozzłościła na maksa" Tu akurat nie winił bym Żaka . Może nikt inny , umówmy się z większymi osiągnięciami i umiejętnościami nie chciał współpracować z naszym burmistrzem ? Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma czyli tym razem pana prezesa o jakim różnie mówiono nawet jak naprawiał telewizory.

tomasznasz, 13.02.2020 22:00

Wielka wtopa nie wiedzieć o 90 mln długu firmy w jakiej gmina ma udziały. I żadne gadki klakierów, ich debilne kłamstwa i ataki na andrychowian nie zmienią mojego zdania. Katastrofa dla mieszkańców. Mówi się o wielkim zadłużeniu, zabieraniu kasy z inwestycji. Ale dla ekipy Żaka żadna katastrofa. Nie zabierają przecież kasy z pensji Żaka i jego wice, z „propagandy”, z delegacji. Tego nie ruszają.

Zakolog, 13.02.2020 21:20

Wszystkim krytykom Tomusia Naszego i jego wiernego Wasztyla, pragnę tylko przypomnieć, iż wszystkie decyzje majątkowe w gminie, są wyłączną kompetencją Rady Gminy. Robinie zarzutu Tomkowi i jego Wasztylowi, iż bezceremonialnie eksploatuje widoczne gołym okiem deficyty intelektualne pań i panów radnych, jest bezsensowne. To Wy drodzy mieszkańcy wybraliście na te funkcje idiotów, a pan Burmistrz tylko szanuje Waszą decyzję. No może jedynie jego Wasztyl, odrobinę za dużo robi sobie jaja z tych móżdżków, ale jak widać móżdżkom to nie przeszkadza, a radna Alicja to nawet wyraźnie jest zadowolona.

maxx, 13.02.2020 21:02

Burmistrz Żak dodał, że mieszkańcy mają ciepło ale kryzys jest nadal i w połowie roku może nastąpić kolejne tąpnięcie. Wynik finansowy z grudnia był ujemny i wyniósł około 80 tys. zł. Brawo!

FeelFree, 13.02.2020 20:47

Po słowach burmistrza, z których wynika, że nie interesował się stanem finansów spółki, w której miasto miało udziały przez prawie dwa lata, to jedynym rozsądnym wyjściem jest zmiana tegoż burmistrza... Ciekawe, czy jakby burmistrz miał swoje prywatne pieniądze w jakieś spółce to nie interesowałby się przynajmniej co miesiąc jej finansami? Albo jeszcze inaczej, gdyby mój pracownik miał w zakresie obowiązków dbanie o finanse powierzonej spółki, to za takie zaniedbanie swoich podstawowych obowiązków byłby natychmiast zwolniony. Zwłaszcza, gdyby odpowiadał też za inne firmy. Obywatele Andrychowa to Wy jesteście pracodawcami Burmistrza Żaka !

abcabcc, 13.02.2020 20:21

Problemem Żaka jest to że takie opowiastki jakie „pociska” radnym to u biznesmenów nie przejdą. Wielu nie wybaczy mu tego że "nie wiedział" (i inne takie opowieści) o problemach elektrociepłowni w sytuacji kiedy gmina miała tam udziały. Jakby tego było mało część ludzi z biznesu powołanie na prezesa nowej gminnej spółki M. Nowaka - gościa jakiego kojarzą z naprawę telewizorów rozzłościła na maksa.

abcabcc, 13.02.2020 20:20

Problemem mieszkańców jest że za to co nazywają nieudolnością ekipy Żaka zapłacą oni. To dopiero początek tego co czeka andrychowian. Niech Żak przyzna się ile muszą płacić za dzierżawę ? jakich stawek żąda upadająca elektrociepłownia i jak rosną te stawki bo każdy normalny negocjator da sobie bez problemu radę z ekipą Żaka? Za to wszystko płacą mieszkańcy.

abcabcc, 13.02.2020 20:19

Desperacja w obozie tzw. „burmistrza w delegacji lub na urlopie to niby skąd ma wiedzieć?” jest wielka ale są chyba granice kpienia z ludzi??? Nie słychać żeby w Kętach i Wadowicach władze nie wiedziały np. o 90 mln długu firm w jakich te gminy mają udziały. Nie spłacają tam władze swojej niewiedzy wielką kasą podatników.

referendum, 13.02.2020 20:07

Narobić wielkich kłopotów swoją niewiedzą (w najlepszym razie), spłacać kłopoty kasą podatników. Ale jaja. „Brawo sołtys Żak” i jego „dwór” jak mawia jeden gość.

referendum, 13.02.2020 20:06

Opłacani klakierzy (albo i ktoś ważniejszy) plują po andrychowianach jacy zwracają uwagę że burmistrz i jego ekipa nie jest od delegacji tylko np. od pilnowania sytuacji w spółkach w jakich gmina ma udziały????

abcabcc, 13.02.2020 19:50

Problemem Żaka jest to że takie opowiastki jakie „pociska” radnym czy nawet ludziom na spotkaniach z mieszkańcami to u biznesmenów nie przejdą. Wielu nie wybaczy mu tego że "nie wiedział" i inne takie opowieści o problemach elektrociepłowni w sytuacji kiedy gmina miała tam udziały. Jakby tego było mało część ludzi z biznesu powołanie na prezesa nowej gminnej spółki M. Nowaka - gościa jakiego kojarzą z naprawę telewizorów rozzłościła na maksa.

abcabcc, 13.02.2020 19:49

Problemem mieszkańców jest że za to co nazywają nieudolnością ekipy Żaka zapłacą oni. Brak kasy najpierw na drogi, teraz na halę itd. to dopiero początek tego co czeka andrychowian. Niech Żak przyzna się ile muszą płacić za dzierżawę ? jakich stawek żąda upadając elektrociepłownia i jak rosną te stawki bo każdy normalny negocjator da sobie bez problemu radę ekipie Żaka? Za to wszystko płacą mieszkańcy.

troll, 13.02.2020 19:18

Co to jest ? Brak głosu.

xpek, 13.02.2020 19:14

ci co byli a nie głosowali -można powiedzieć że to są tchórze?