Rekordowy budżet gminy Andrychów. Radni mieli trochę uwag

, Polityka, Wiadomości, 22.12.2016 18:00, (red)
Radni uchwalili budżet gminy Andrychów na 2017 roku. Co w nim zaplanowano i czy wszyscy są zadowoleni?
Rekordowy budżet gminy Andrychów. Radni mieli trochę uwag

Dochody gminy Andrychów w 2017 roku mają wynosić 171 mln zł, a wydatki – 176 mln. To rekordowe od lat kwoty. Na inwestycje gmina chce przeznaczyć 31,6 mln zł. To też rekordowa kwota.

 

Dyskusja nad budżetem była krótka, ale dosyć ostra

 

Radna Alicja Studniarz mówiła m.in., że nie podoba się jej, że w budżecie nie ma ujętych inwestycji z jej okręgu wyborczego – chodzi m.in. na ul. Żwirki i Wigury, Fabryczną i sąsiednie.

Radnej nie podoba się także, że remont osiedlowej ulicy Włókniarzy wciąż jest niepewny i na ma zapewnionego finansowania na ten cel (właścicielem drogi jest Starostwo Powiatowe w Wadowicach). Radna mówiła ponadto, że w budżecie nie ma rezerwy na reformę oświaty.

 

Radny Maciej Kobielus w swoim przemówieniu zapewniał, że „nie może podnieść ręki za budżetem, co nie znaczy że nie jest za rozwojem gminy”. Radny mówił, że właśnie dlatego, że jest za rozwojem gminy nie może głosować za budżetem w takim kształcie.

 

Radny argumentował, że mieszkańcy poprzez radnych składają do budżetu wnioski, ale nie są one ujęte w budżecie. Radnego bulwersuje także to, że na zaplanowane w 2017 roku obchody 250-lecia Andrychowa przeznaczonych zostanie prawie 1 mln zł.

 

- Dla mnie to jest pomysł absurdalny wydawanie tak dużych pieniędzy na ten cel – przekonywał radny, argumentując że na osiedlu na którym mieszka jest wiele potrzeb, a nie ma na ten cel pieniędzy.

 

W odpowiedzi burmistrz Tomasz Żak wyraził... swoje współczucie dla radnego Kobielusa, że nie może zagłosować za budżetem. Jego zdaniem – kłamstwem jest, że w Andrychowie nie zaplanowano żadnych inwestycji. I zaczął wymieniać zadania zaplanowane w Andrychowie na przyszły rok: remonty dróg, przygotowania do budowy basenu itp. (szczegółowy wykaz inwestycji poniżej).

 

Zdaniem burmistrza, osoby które twierdzą, że „w Andrychowie nie cię nie dzieje” patrzą tylko przez okno swojego mieszkania, a nie na gminę jako całość. A inwestycje w całej gminie rozłożone są równomiernie.

Burmistrz pytał także radnego Kobielusa, dlaczego ten będąc radnym już kolejną kadencję nie walczy o inwestycje w swoim okręgu, jak to robią inni radni.

 

Kobielus bronił się potem, że budżetu wcale nie zanegował. Według niego budżet jest jednak zbyt odważny, a wydawanie ogromnych pieniędzy na obchody jubileuszu miasta jest po prostu niecelowe.

 

T. Żak przekonywał z kolei, że na obchody gmina planuje pozyskać dotację zewnętrzną. - Taka rocznica zdarza się tylko raz. Chcemy zaprosić mieszkańców do wspólnych obchodów i wspólnej zabawy nieodpłatnej – mówi burmistrz Andrychowa.

 

- Świętować można jak najbardziej, ale czy za takie pieniądze? - odparł radny.

 

Ostatecznie budżet został zatwierdzony: 16 radnych było „za”, jedna radna była przeciwko, a czterech wstrzymało się od głosu.

 

W budżecie zapisano pieniądze m.in. na:

- zakup autobusów 

- wykonanie projektu budowy hali sportowej w Andrychowie

- przebudowę stadionu w Andrychowie

- budowę budynków na stadionach w Sułkowicach Bolęcinie i w Zagórniku

- budowę krytego basenu w Andrychowie – tylko 300 tys. zł, ale wcześniej zapowiadano, że basen będzie gotowy w 2018 roku

- budowę boisk wielofunkcyjnych przy szole w Sułkowicach Łęgu

- budowę siłowni plenerowej w Brzezince

- rozbudowę szkoły w Bolęcinie

- budowa budynku wielorodzinnego w Andrychowie

- modernizację budynku biblioteki w Andrychowie

 

Takie wydatki inwestycyjne zapisano w budżecie gminy Andrychów na 2017 rok.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

kalafior, 24.12.2016 11:44

Jestem bardzo ciekawa na co dokładnie zostanie przeznaczony ten milion? Może częściowo na dziury budżetowe po imprezach w 2016 roku? Czy Ckiw iz poparciem burmistrza w 2017r. również planuje tak wielkie wtopy jak koncert :Modern Talking i festiwal gwiazd za publiczne pieniądze?

rafi, 24.12.2016 09:44

Komentarz usunięty przez autora.

igor12, 23.12.2016 19:40

tysiące mieszkańców gminy MUSZĄ dojeżdżać do pracy w Bielsku i innych miejscowościach ...Strefy jak nie było tak nie ma .. . firmy uciekają z Andrychowa ...na ulicach ciemno jak w czarnej dupie... . . za to pewna pani już myśli co zrobić z obiecanym milionem ;-))). . . . jak będą straty(a będą) odbijemy to sobie na debilach..przepraszam mieszkańcach gminy... . . póki co Wesołych Świąt !

michall, 23.12.2016 18:32

31 mln a bielsku wydają 1067 mln

madzia, 23.12.2016 12:06

Mamnewsa pisal że panu Pietrasowi wszyscy radni na tak glosowali budżet. I ci z pisu i z opozycji. To dopiero "realne patrzenie" na problemy gminy bylo.

abcabc, 23.12.2016 11:52

5 radnych opozycji i 16 radnych koalicji. jak widać większość realnie patrzy na sprawy gminy Andrychów a nie przez pryzmat populizmu

awea, 23.12.2016 10:12

panią radą Studniarz rozumiem- jest w opozycji ale pana radnego Kobielusa kompletnie nie rozumiem - przecież to jest radny od Żaka.Skoro on będąc od burmistrza nie potrafi walczyć o inwestycje na osiedlu to co zrobi jak będzie w opozycji do której chyba się zapisał????????? kompletne dno i nieskuteczność w pracy radnego. naprawdę szkoda głosu na takich radnych

barte, 23.12.2016 09:58

O baran się uaktywnił

Quattro, 23.12.2016 07:21

Rekordowy budżet, rekordowe inwestycje, rekordowe tempo. Widać Tomasz Żak rekordowo przygotowuje się do nadchodzącej małym krokami rekordowej kampanii wyborczej. Ale z tego co zaprezentował Andrychowianom przez ostatnie rekordowe 6 lat rządów można wnioskować, że rekordowe będą... ale wtopy. W dodatku realizowane w rekordowym czasie jak słynne rekordowe 100 metrów żakostrady budowane przez rekordowe 9 miesięcy- to był jego rekord i z tego go ludzie zapamiętali. Może jeszcze jeszcze rekordowe biało-trupie ledy, które niewystarczająco oświetlają jezdnię i rekordową ilość razy ulegają przepaleniu. I to chyba byłoby na tyle z rekordowych inwestycji rekordowych lat 2010- 2016. Czekamy z niecierpliwością na nowe rekordowe akapity rekordowej historii rekordowego żakodworu.

zandrychowa, 23.12.2016 05:33

Radny Kobielusz Nic Się Nie Dzieje. Hahahaha 130 mln budżetu i nic się nie dzieje Jeżeli nic się nie dzieje pod twoim blokiem to niestety obciążą twoje konto i może świadczyć tylko o tym że nie jesteś radnym tylko BEZRADNYM,

pluto, 22.12.2016 23:30

Dlaczego w dziale 754 - Bezpieczeństwo Publiczne nie ma nic dla Ratownictwa Medycznego ????????????

maria, 22.12.2016 22:09

gwidon, masz trochę racji coś w tym jest.

Zakolog, 22.12.2016 22:08

Pani radna Alicja zupełnie niepotrzebnie się emocjonuje, będą remonty postulowanych przez radną dróg łącznie z Włókniarzy. Dobry Burmistrz wzorem zręcznego iluzjonisty w odpowiednim momencie zrobi fiku-miku i znajdzie potrzebne pieniądze. Nawet teraz można się domyśleć z którego kapelusza je wyciągnie.

gwidon, 22.12.2016 21:58

Ciekaw jestem, co takiego chcą modernizować w bibliotece, że będzie to kosztować ponad 1,3mln zł. Bibliotekę za niedługo trzeba będzie zamykać, a nie modernizować

Ca-ro, 22.12.2016 20:53

Komentarz usunięty przez autora.

rafi, 22.12.2016 20:22

Komentarz usunięty przez autora.

barte, 22.12.2016 20:00

Prawidłowość jest chyba taka że im więcej pieniactwa tym słabsze efekty działalności więc później nie dziwcie się że ten czy inny radny ma takie a nie inne efekty swojej działalności

igor12, 22.12.2016 19:47

Aneta dostanie bańkę na obchody ? impreza nieodpłatna ? . . Andrychów czekał 250 lat na takiego burmistrza !!! . . Dzięki Ci Panie...

szeleszczyciel, 22.12.2016 19:10

Czy p.Alicja Studniarz oprócz tego, że jej się coś "nie podoba" może jeszcze coś dla swych wyborców zrobić? P.Alicjo, głosowałem na Panią i o tzw. ul."sąsiednią" mam do Pani żal . Z bezpieczeństwem komunikacyjnym na ul. Głowackiego też inaczej miało być.