Radny składa skargę na szefową CKiW. O co chodzi?

, Polityka, Wiadomości, 11.01.2017 15:45, GM
Ciąg dalszy sprawy finansów Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.
Radny składa skargę na szefową CKiW. O co chodzi?

Ciąg dalszy sprawy, która była już poruszana przez radnych we wrześniu ub. roku, a dotyczyła finansów Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Wtedy podczas posiedzenia jednej z komisji radni chcieli poznać dokładniej finanse tej instytucji, m.in. koszty organizacji lipcowego „Andrychów Music Festival”. Tego jednak nie dowiedzieli się od dyrektor CKiW Anety Wądrzyk. Potem we wspólnym oświadczeniu radni skarżyli się, że dyrektor CKiW „była arogancka i ostentacyjnie manifestowała swoją niechęć”.

 

- Nie może być tak, że radni rozliczają każdą imprezę co do złotówki. Dyrektor ma się zmieścić w budżecie, który został już przydzielony - odpowiadał wtedy burmistrz Tomasz Żak.

 

ZOBACZ: Była arogancka i ostentacyjnie manifestowała swoją niechęć

 

Okazało się, że wrześniowa dyskusja nie zamknęła sprawy. W kolejnych miesiącach niektórzy radni próbowali poznać bliżej finanse CKiW, zwłaszcza umowy zawierane z artystami. Prowadzona była korespondencja z dyrektorem CKiW, ale nie przyniosło to oczekiwanych przez radnych efektów. Szefowa CKiW przekonywała, że nie może ujawnić umów z powodu „klauzuli poufności z kontrahentami”.

 

Dlatego do Wojewódzkiego Sąd Administracyjny w Krakowie skierowana została skarga na dyrektor CkiW. Skargę podpisał radny Maciej Kobielus, przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Andrychowie.

 

Jego zdaniem każdy obywatel ma prawo wiedzieć na co wydawane są publiczne pieniądze. Wszak budżet CKiW to budżet instytucji publicznej, a nie budżet prywatny.

 

- Niech zdecyduje Sąd Administracyjny, a nie dyrektor Aneta Wądrzyk, o tym czy uzyskamy pełny dostęp do informacji na temat wydatków Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Dotychczas dwukrotnie ubiegałem się pisemnie o dostęp do takich informacji, jednakże za każdym razem Pani dyrektor Wądrzyk odmawiała pełnego i nieograniczonego dostępu. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, aby uzyskać te dane zaproponowano mi podpisanie lojalki, w której obarczony byłbym karą w wysokości dziesiątek tysięcy złotych w przypadku przekazania uzyskanej informacji do mediów. Nie mogłem przystać na takie warunki! Postanowiłem skierować sprawę do Sądu Administracyjnego. Nie ferując przedwcześnie wyroków wybrałem, by o zakresie dostępu do informacji publicznej zdecydował niezawisły sąd, a nie Pani dyrektor Aneta Wądrzyk. Niezmiennie pozostaję przy zdaniu, że każdy obywatel ma prawo wiedzieć na co wydawane są jego pieniądze, bo z pewnością nie są to prywatne pieniądze Pani dyrektor Wądrzyk - mówi radny Kobielus.

 

Liczy, że sąd zobowiąże szefową CKiW do udzielenia informacji publicznej, jaką są sprawy budżetu CKiW i zawartych umów.

 

Ciąg dalszy zatem nastąpi. Swoją drogą, ciekawe komu sąd przyzna rację w tym sporze. A po drugie - czy orzeczenie sądu zostanie uszanowane przez obie strony.


ZOBACZ TAKŻE: Rekordowy budżet gminy Andrychów. Radni mieli trochę uwag

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Maksymilian, 17.01.2017 21:48

xpek;piszesz bzdury.Patrzysz tylko na działania burmistrza Andrychowa,któremu nawet jego radni odmówili kolejnej podwyżki którą chciał uraczyć mieszkańców.To że drożeje w Gminie Andrychów nie znaczy że w całej Polsce.Jest zapowiedź obniżki cen gazu, inflacja w ubiegłym roku ujemna.

xpek, 17.01.2017 20:56

to nie tak działa - to co wypłacają jest Polakom spowrotem zabierane - wszystko ostatnio podrożało a jeeeeeszcze podrożeje tylko idioci tego nie widzą lub są tak zaślepieni że nie chcą widzieć

baby, 17.01.2017 20:41

esbekom,komuchom i złodziejom pali się grunt pod nogami...kończą się układy,CBA działa..... . . pieniądze które za które sku....żarły ośmiorniczki i piły wino za 2000zł teraz trafiają do Polaków... . 500+ to ość w gardle złodziei...łatwo tej kasy nie oddadzą bo przecież złodzieje miały rządzić do końca świata i jeden dzień dłużej ;-)))

Maksymilian, 17.01.2017 19:40

Poczekajmy zobaczymy.A może Zdziśka zdradzili swoi.

abcabc, 17.01.2017 16:27

jak zwykle spissssski a nie normalna ciężka praca dla dobra mieszkańców.tak to teraz jest w tym kraju napij się lepiej kawy ;0

jerzymarchewka, 17.01.2017 16:07

Jak donosi portal Niezależna pl ​ już za tydzień! Poznamy dokumenty, które mogą wstrząsnąć Polską.Jak ustaliły „Wiadomości” TVP, już za tydzień – 23 stycznia – Instytut Pamięci Narodowej opublikuje akta osobowe funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa oraz ich materiały operacyjne. Chodzi o dokumenty, które zostały wyłączone ze zbioru zastrzeżonego. Dzięki nim poznamy kulisy zbrodni oraz afer nie tylko z PRL, ale i z początków III RP. Przed tygodniem IPN poinformował PAP, że w wykazie mogą znaleźć się również dane osób, które obecnie pełnią istotną rolę w życiu publicznym.wykazie jednostek archiwalnych, które w przyszłym tygodniu ma opublikować IPN znajdą się informacje m.in. o teczkach osobowych funkcjonariuszy SB, a także wojskowych służb specjalnych, w tym wywiadu i kontrwywiadu, materiały dotyczące ich wewnętrznego funkcjonowania – np. rozkazy lub rozpracowania poszczególnych osób. Część dokumentów może dotyczyć agentury, czyli tajnych współpracowników służb komunistycznego państwa (być może również tych, którzy po 1989 r. zostali przejęci przez nowe służby). W wykazie można spodziewać się również informacji o tzw. sprawach obiektowych, czyli prowadzonych przez służby obserwacjach ambasad, parafii, uczelni; mogą tam być również akta śledcze oraz informacje o zagranicznych placówkach dyplomatycznych, w których SB np. zakładała podsłuchy. Czyżby? Zdzisław będzie miał ciężki tydzień.

corleone, 14.01.2017 15:28

opozycja w koalicji. I co teraz będzie..Kandydat z Naszej Gminy Andrychów zmienił front i wytyka nieprawidłowości w CKiW to dopiero dramat.

asquit, 14.01.2017 14:43

i co teraz kobielus co kilka dni będzie wyskakiwał z takimi pseudoaferami?>niech się chłop lepiej weźmie do roboty radnego ,niech coś zrobi i załatwi dla osiedla czego oczekują od niego mieszkańcy najłatwiej jest krytykować

AntyLeming, 12.01.2017 20:53

Komentarz usunięty przez autora.

abcabc, 12.01.2017 20:32

ale ty przecież z pietrasem byłeś związany a efekty wszystkim są znane.

AntyLeming, 12.01.2017 20:21

Komentarz usunięty przez autora.

fingers77, 12.01.2017 20:03

@baby może tak być bo CBA to policja polityczna w rękach małostkowych ludzi, którzy dla zemsty zrobią wszystko (dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie), @antyleming może przypomnisz, który rada i burmistrz uchwaliła taki plan zagospodarowania przestrzennego. Markety w centrum miasta zawsze będę generowały korki. 3 światła na przestrzeni 100m. Teraz to już nic nie da zrobić.

baby, 12.01.2017 19:25

CBA,CBŚ...w Andrychowie pewnie kiedyś uruchomią swoje placówki bo roboty będzie sporo ;-)))

RobinHood, 12.01.2017 19:13

tomacik, 2017-01-12 08:27:56 "A ja się pytam kto pokryje sądowe wydatki jeżeli Pam radny przegra?" . tomacik a ja się pytam ile spraw burmistrz Żak z dyrektorem GZO Szafrańskim przegrali w sądach w sprawach związanych z oświatą? Naprawdę myślisz, że burmistrz tych wszystkich prawników i te przegrane srogo rozprawy płacił z prywatnych pieniędzy? O Kobielusa nic się nie martw bo w tym przypadku na przegraną nie ma szans. Ludzie bardziej się martwią o to co wyjdzie na jaw gdy prawomocny wyrok sądu zobliguje CKiW do upublicznienia każdej wydanej złotówki.

AntyLeming, 12.01.2017 16:29

Komentarz usunięty przez autora.

guide, 12.01.2017 13:06

@troll Może prezes ZGK przeszedł na zasłużoną emeryturę. Niech redakcja to sprawdzi.

asquit, 12.01.2017 12:57

kolejna pseu afera zapamiętajcie jedno - tylu inwestycji jak za burmistrza Żaka w gminie Andrychów jeszcze nigdy nie było burmistrz Żak nadrabia zapóźnienia cywilizacyjne w gminie Andrychów po poprzednich burmistrzach.celowo piszę w GMINIE ponieważ poprzednicy zdaje się że widzieli tylko miasto cała reszta to zwykłe ujadanie zazdrośników

Rzycan, 12.01.2017 12:55

SPORTOWIEC ma racje, od razu Krakowa nie zbudowali ale Andrychów i okolice mają się coraz lepiej, raczej nie ma sensu walczyć z burmistrzem lepiej współpracować,

............, 12.01.2017 12:53

Sportowcu Króla podwyżek nazywasz dobrym burmistrzem? Żartowniś z ciebie. Piszesz"inwestycje planowane",powinny być już zrealizowane. Nareszcie znalazł się jeden odważny z jajami. Czas na zmiane skorumpowanej "władzy."

repart, 12.01.2017 11:39

co z osrodkiem narciarskim na polnocnym stoku Beskidu Malego jako miejsca pracy dla ponad 100 osob

repart, 12.01.2017 11:36

jak na razie - arogancja ...

madzia, 12.01.2017 11:34

Takiej propagandy sukcesu to nigdy nie było. I ten język: nie zgadzasz się ze wszystkim, pytasz o wydawanie pieniędzy podatników równa się jesteś dla klakierzy zalkolandii "debilem" którego trzeba zniszczyć. Wstyd.

sportowiec, 12.01.2017 11:13

Panie Kobielus, od lat w Andrychowie nie było tak dobrze jak teraz, jest spokój są inwestycje planowane, mniejsze większe, każda wioska się rozwija, wszystko idzie w dobrym na prawdę dobrym kierunku, CHCESZ Pan namieszać w kampanii ? Żak naprawdę się sprawdza, trzeba być debilem żeby tego nie widzieć ! przykłady Wadowice, Kęty .Andrychów naprawdę dobrze stoi i będzie coraz lepiej, mamy Burmistrza który zna naszą gminę ,wie co gdzie trzeba, konsekwentnie to realizuje co widać po inwestycjach, po planach. Pan jest jak chorągiewka, gdzie więcej obiecują Pan tam też jest ! Ludzie w Andrychowie i wsiach mają dość "oleju" w głowie żeby widzieć że zaczyna Pan kampanie ( życzenia, itp. ). Lepszego burmistrza nie będziemy Mieć nigdy, tego trzeba mieć świadomość! Burmistrz ile może to robi, jest ograniczony finansowo, ale wszystko idzie w dobrym kierunku.

troll, 12.01.2017 10:38

Z tego co wiem to inni radni z komisji popierają Kobielusa. A czy ktoś mi powie co się dzieje z prezesem zgk ?? Bo na pismach do firm i mieszkańców widnieje podpis P, Wojewodzica.

tomacik, 12.01.2017 09:27

A ja się pytam kto pokryje sądowe wydatki jeżeli Pam radny przegra?

madzia, 12.01.2017 09:03

Panie Burmistrza, pani dyrektor to są nasze podatników pieniądze i mamy prawo wiedzieć na co są i jak są wydawane. Wydaje mi się że nie takie postępowanie jak się dzieje obiecywał Pan burmistrz w kampanii, oj nie takie. Nie dziwię się że nawet jego radni buntuja się.

madzia, 12.01.2017 08:59

Jejku, jak klakierzy zalkolandii atakują każdego kto zrobi albo powie coś co nie po drodze ich idolowi. Okropne ile w tych ludziach nienawiści i jadu. Ps. Najlepiej niech pan Kobielus, jeden z 21 radnych zajmie się wszystkim i wszystkie problemy rozwiąże a pan burmistrz co? Będzie brał duże pieniądze za rozdawanie uśmiechów i pokazywanie się ? Jego otoczenie tak samo? Co ci syto opłacani klakierzy wyprawiają i wypisują w głowie się nie mieści

corleone, 12.01.2017 08:44

no to jak nie odpuści to brawo ! z zainteresowaniem popatrzymy jak niedawni funfle skaczą sobie do gardeł na sesji. To będzie widowisko godne Komitetu Nasza Gmina Andrychów wyborcy z pewnością ocenią tą sztafetę pokoleń w sobie wiadomy sposób.

RobinHood, 12.01.2017 07:26

Czy dyrektor CKiW ma plecy czy nie tak jak niektórzy tutaj napisali- nie ma to żadnego znaczenia bo faktem jest, że radny Kobielus nie odpuści. Jego działania podyktowane są dobrem i interesem społecznym mieszkańców i właśnie w tymże dobru i interesie on działa. A dlaczego niektórzy tak bardzo stawiają opór przed ujawnieniem finansów CKiW? Można się jedynie domyślać. Ale jedno jest pewne- Kobielus NIE ODPUŚCI- i ma na to pełne przyzwolenie prawych mieszkańców Gminy Andrychów.

specnarz, 12.01.2017 07:13

@carleone - to by wiele wyjaśniało, ale czy to prawda? Pani Aneta bardzo sprytnie wywinęła się od kary dyscyplinarnej za "braki" w Brzeszczach. Nie jestem pewien czy sąd nakaże ujawnić szczegóły umów ale co do kwoty pewnie nie będzie kłopotu. Poza tym wkrótce będzie można sprawdzić roczne księgowe podsumowanie działalności CKiW. Kiedyś słyszałem ze sporo darmowych biletów "VIP" rozchodzi się wśród otoczenia Andrychowskiej władzy, czy ktoś może to potwierdzić?

zandrychowa, 12.01.2017 00:02

Kobielus niech lepiej zacznie coś robić dla osiedla i niech zacznie działać żeby w Andrychowie była druga karetka bo to jego brecha jest Najprościej jest pisać donosy i skargi na innych zamiast robić coś pożytecznego dla ludzi

corleone, 11.01.2017 22:41

Ta Pani ponoć do premierzycy mówi ciociu. To niby co jej mogą zrobić..babka ma dobre plecy żeby nie powiedzieć wyśmienite.

Andriu, 11.01.2017 22:31

Każda złotówka wydana z publicznej kasy powinna być wykazana, gdzie co komu i jak. Czy ta pani nie nauczyła się że w poprzedniej pracy też kombinowała i jak się to skończyło. czy tak trudno do kieszonki przy okazji jakiś tysiączek przytulić? trzeba władzy patrzeć na ręce. Zobaczcie aferę w sądzie apelacyjnym w krakowie jak potrafili miliony przytulić. ale tam nie kontroli społecznej.

Probyme, 11.01.2017 22:26

mają być rozliczenia nie co do złotówki tylko co do grosza !

Motyl, 11.01.2017 22:00

Pija,jedza,szaleja za nasze pieniadze. Kolrjne lipne imprezy z ktorych ludzie nic nie maja. Lepiej by za te pieniadze byly tansze smieci lub woda. Nie mowiac o gazie gdy teraz tak naciskaja czym palimy. Gdyby przeznaczyc te pieniadze po czesci na jeden z tych celow. A nie opychanie sie naszymi pieniadzami. Panie radny byle do nastepnych wyborow i trzymamy za pana .

Motyl, 11.01.2017 21:52

Panie Kobielus jestem za!

corleone, 11.01.2017 21:08

czy Radny jest dalej radnym KW. Nasza Gmina Andrychów z którego startował Burmistrz ŻAK. Nie ma informacji na BIP żeby było inaczej., Czyli ...kontrolowane przejecie władzy młody za starego.

lojzek, 11.01.2017 20:44

Radny ma u mnie flachę .Tępić tych pasożytów gminnych.Burmistrza nowego i młodego a nie dziadka .Klika utrzymująca lebrów. Rozliczyć i wypier !!!!!!

McThomas, 11.01.2017 20:40

Żakolandia poczuła dyskomfort. Teraz pytanie, czy z powodu dyrktor CKiW dostanie zgagi? Wyborczej oczywiście :) Brawa dla Pana Kobielusa. Każdy sąd przyzna mu rację.

AntyLeming, 11.01.2017 20:36

Komentarz usunięty przez autora.

tomasz3157, 11.01.2017 20:29

Radny Maciej Kobielus Tak Trzymać !Pozdrawiam.

tomekx, 11.01.2017 20:25

Widocznie Kobielus widzi że jest słabym radnym i nie ma szans na start z listy burmistrza Żaka w najbliższych wyborach i szuka nowej partii?

tomekx, 11.01.2017 20:24

To PISiory z Andrychowa mają nowego bohatera hahahahaha

corleone, 11.01.2017 20:24

to dlaczego tego nie robił od początku kadencji pana burmistrza tylko teraz..?///jako członek komisji rewizyjnej i zarazem szef tej komisji w kadencji 2010 -2014 klepał wszystko panu burmistrzowi. Wielokrotnie pracownicy CWiK składali skargi na działania dyrekcji i jaka była reakcja ze strony radnego.? pracownicy i koledzy z rady pamiętają chyba dobrze. W obecnej kadencji również nic nie stało na przeszkodzie głosować budżet na 2015 ,2016 co więc się stało teraz!!!!! nagłe olśnienie. Jak to ktoś napisał lepiej późno niż w cale.

kaowcy, 11.01.2017 20:20

Radny Maciej Kobielus Tak Trzymać !

kalafior, 11.01.2017 20:19

"...:podaj jakiś link do umów z artystami." - Ja na Pana Pietrasa nigdy nie głosowałam a niestety na Pana Żaka tak.

Zibi33, 11.01.2017 19:44

Bardzo dobrze zrobił radny , jak ktoś chce uchodzić za uczciwego człowieka zwłaszcza jak zajmuje publiczne stanowisko jak pan burmistrz to transparentność w instytucji którą kieruje oraz tam gdzie rządzą osoby które sam nominował na stanowiska jest sprawą podstawową i nikt nie obroni innego stanowiska , przejrzystość zwłaszcza tam gdzie chodzi o publiczne pieniądze.

baby, 11.01.2017 19:36

wypalić gorącym żelazem tego esbeckiego złodziejskiego raka który niszczy całą Polskę !!! esbek zatrudnia złodzieja,złodziej zatrudnia esbeka,Kijowski trzepie kasę na debilach lemingach,PO i Nowoczesna marzą o majdanie . cytując Kazika - coście skur...wysyny uczynili z tą krainą ?????????????

awea, 11.01.2017 19:22

ulica Lenartowicza dziura na dziurze a to okręg wyborczy radnego Kobielusa dziękujemy za naprawę drogi!

Ca-ro, 11.01.2017 18:52

Komentarz usunięty przez autora.

Ca-ro, 11.01.2017 18:48

Komentarz usunięty przez autora.

abcabc, 11.01.2017 18:46

nie sądzę aby ktokolwiek z ckiw miał cokolwiek do ukrycia ale umowy to umowy i nie dziwię się że nie zostały radbnemu przedstawione powtarzam zatem prośbę:podaj jakiś link do umów z artystami występującymi w czasie dni Andrychowa z czasów kiedy dyrektorem CKIW był dajmy na to p. Łukasz Dziedzic - w kadencji Jana Pietrasa.wtedy tego rodzaju umowy były jawne??? podaj link do takiej umowy bo ja nie mogę znaleźć

kalafior, 11.01.2017 18:23

@abcabc Nie rozśmieszaj mnie i mieszkańców tej gminy.Jak macie "kryształowo" w CKiW to w czym problem?

Quattro, 11.01.2017 18:20

Osobiście uważam, że mieszkańcy mają pełne prawo do wiedzy na co i jakich kwotach wydawane są ich pieniądze- bo to przecież publiczne pieniądze. Doskonale rozumiem zaniepokojenie pewnych osób odnośnie tego konkretnego przypadku- dlaczego, to każdy dobrze wie. Zresztą nie widzę wśród Żakodworu powodu do niepokoju- jeżeli wszystko jest w porządku to przecież nie ma się czym martwić prawda? abcabc za czasów Pietrasa nikt nie miał widocznie żadnych wątpliwości. A dlaczego czepiają się Dyrektor Anety W ? Widocznie jest powód. Samo życie.

abcabc, 11.01.2017 18:07

podaj jakiś link do umów z artystami występującymi w czasie dni Andrychowa z czasów kiedy dyrektorem CKIW był dajmy na to p. Łukasz Dziedzic - w kadencji Jana Pietrasa.wtedy tego rodzaju umowy były jawne??? podaj link do takiej umowy bo ja nie mogę znaleźć

kalafior, 11.01.2017 17:55

@abcabc ,barte czy jak ci tam jeszcze.Gdyby wszystko było o.k i nie było strat to radni mieliby dostęp do tych dokumentów a szefowa nie byłaby "arogancka .." Brawo dla radnego Kobielusa,poniżej wpisy" trzepiących portkami"?

szpp, 11.01.2017 17:54

osoby które zmieniają partie polityczne i sympatie nie zasługą na szacunek

corleone, 11.01.2017 17:31

Czy RADNY funkcjonuje jeszcze w gronie radnych komitetu Wyborczego NASZA Gmina Andrychów? Burmistrza Żaka czy też po kilku latach nienagannej współpracy z komitetem przeszedł w inny byt..

barte, 11.01.2017 17:12

Czepialstwo i szukanie pseudoafer na poziomie partii rządzącej.Oj radny Kobieluszie zajmij się ty lepiej czymś konkretnym tak żeby ci co na ciebie glosowali mieli jakiś pożytek i efekty z tej twojej działalności radnego Jak na razie z tego co słyszę na osiedlu mieszkańcy narzekają że radni słabo walczą o inwestycja dla osiedla No chyba że chcesz się przepisać do PISU to tam na pewno znajdziesz sojuszników

abcabc, 11.01.2017 16:58

kampania wyborcza?