Radni zdecydowali. Opłata za śmieci w Andrychowie podniesiona do 20 zł

, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 28.11.2019 14:05, PG
Długa i nerwowa dyskusja na temat gospodarki śmieciowej w gminie. Radni opozycyjni obarczają winą podwyżkami za wywóz śmieci burmistrza, ten zaś zwala na rząd.
Radni zdecydowali. Opłata za śmieci w Andrychowie podniesiona do 20 zł

Podczas sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, która odbywa się w czwartek (28.11.) radni uchwalili 11 głosami za, 5 przeciw i 4 wstrzymującymi się, podwyżki za wywóz śmieci do 20 zł od osoby miesięcznie za odpady zbierane w sposób selektywny (obecnie jest 15 zł) i 40 zł za odpady niesegregowane.

Podwyżka wynika m.in. ze wzrostu opłat za składowanie śmieci na wysypisku, tzw. opłaty środowiskowej, kosztów pracy i energii. Dodatkowo, na rynku firm wywożących śmieci nie ma konkurencji - do ogłaszanych przez gminę wpływa tylko jedna oferta, którą ostatecznie władze miasta będą musiały przyjąć. W przeciwnym razie od stycznia nie będzie miał kto wywozić śmieci.

Na początku radny opozycyjny z PiS Wiesław Mikołajek chciał wycofania z porządku obrad uchwały o śmieciach, jednak większość radnych odrzuciła jego wniosek.

Radny Jakub Guzdek pytał, jakie działania osłonowe podejmował burmistrz w sprawie uchronienia mieszkańców od podwyżki za śmieci.

Radny W. Mikołajek zarzucił też burmistrzowi, że w uchwale nie przewidziano ulgi dla tych, którzy posiadają kompostowniki. Radny apelował już w ubiegłym roku o zabezpieczenie pieniędzy w budżecie na dopłaty dla mieszkańców, jednak jest to niemożliwe gdyż zgodnie z ustawą gospodarka śmieciowa musi się sama bilansować. Jak poinformowała kierownik wydziału ochrony środowiska Ewa Rohde – Trojan, ulgi za kompostowniki będą opracowywane w przyszłym roku.

Radny W. Mikołajek zwrócił się do wiceprzewodniczącej D. Magiery żeby zreflektowała się wobec swoich wyborców i zagłosowała przeciw podwyżce, gdyż jego zdaniem oszukała osoby, które na nią zagłosowały.

Radny K. Kubień przypomniał, że Zakład Gospodarki Komunalnej jest w coraz gorszej kondycji a jego strata wynosi 3 mln zł. Podał też dane, z których wynika że podwyżka powinna wynosić 17, 50 zł.- Państwo na tym zarabiacie! oburzał się radny.

Skarbnik Gminy Dorota Żywioł wyjaśniła, że nigdy nie zakłada się że plan poboru opłat zostanie zrealizowany w 100%, dlatego musi być więcej pieniędzy, a co zostanie to i tak będzie realizowane w gospodarce śmieciowej, ponieważ na inny cel tych pieniędzy po prostu nie można przeznaczyć.

Włodarze miasta przekazali radnym pismo, jakie polskiemu rządowi złożyli uczestnicy Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski. Zawarto w nich problemy z jakimi spotykają się wszystkie gminy w Polsce w sprawie gospodarki odpadami. Problemy, które w całym kraju generują ogromny wzrost cen za wywóz odpadów. Włodarze zaproponowali m.in. organizację w Polsce ekospalarni, czyli zakładów termicznego przekształcania odpadów.

Burmistrz M. Wasztyl zaznaczył, że gminy nie mają szans na rozwiązanie tego problemu. Musi zostać to załatwione na szczeblu rządowym.

Tak głosowali radni w sprawie podwyżki cen śmieci


Na pocieszenie dodajmy, że 20 zł w Andrychowie to i tak nie jest najwyższa stawka w okolicy. W Zatorze nowa opłata śmieciowa wyniesie 28 zł od osoby, w Kętach 22 zł, a w Oświęcimiu 24 zł. Z kolei 20 zapłacą także mieszkańcy gminy Wieprz (w tej gminie przewidziano ulgę w wysokości 5 zł miesięcznie od gospodarstwa za posiadanie kompostownika). Podwyżki cen śmieci to ogólnopolska tendencja, a - jeśli rządzący krajem nie podejmą działań na poziomie ustawodawstwa - za rok ceny jeszcze bardziej pójdą w górę.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zenobiusz Kuśmider, 02.12.2019 10:08

Sensowny komentarz Pana Zdzisława z FB. Ja tylko dodam ze podobny system już kiedyś działał w gminie.

barte, 28.11.2019 18:55

Stawki są wysokie bo takie są realia rynkowe i taki jest efekt rządów PIS.Mogłyby być niższe gdyby gmina dopłacała do śmieci.Nie życzę sobie żeby z moich podatków gmina dopłacała do czyichś śmieci.Niech lepiej budują nowe drogi i chodniki

martinez, 28.11.2019 18:16

ale co tam że mogli mniej wziąć od ludzi. Ważne żeby zadowolony był Żak i zadowolona z postawy jego radnych prywatna firma jaka zajmuje się wywozem śmieci. Co stanie z nadwyżką kasy nie wasza andrychowianie sprawa. Wy jesteście od płacenia ile chce Żak i jego radni. Brawo Żak, brawo Babski, Sarlej, Rzadek, Magiera, Żydek, Moskwik i inni od Żaka. Należy się jakaś delegacja zagraniczna.

martinez, 28.11.2019 18:12

po drugie podwyżki były większe niż rzeczywiste koszty co przyznała skarbnik mówiąc o nadwyżce!!!!!

martinez, 28.11.2019 18:12

po pierwsze za podwyżkami byli radni od Żaka plus ci od Kobielusa o których dziennikarze i wyborcy mówią że zdradzili, Wykaz jest wyżej. Kłamsta syto opłacanych klakierów zakolandii to hańba dla ich pracodawcy!!!

kaczor, 28.11.2019 18:08

jaj sobie opłacani klakierzy robią. Za idiotów andrychowian mają. Za podwyżkami głosowali radni Żaka plus ci którzy jak mówią wyborcy komitetu Kobielus 2018 - zdradzili. Wszystko jest podane wyżej.

budyn77, 28.11.2019 18:06

Ja wam wójta nie wybierałem...

glowa, 28.11.2019 17:56

Oto andrychowski PiS: Babski, Magiera , Rzadek, Prus, Żydek, Wątroba, Moskwik, Kowalczyk, Łysoń, Sarlej.

barte, 28.11.2019 17:41

Wybraliście sobie PIS to macie.Uniki andrychowskich pisowców którzy udają że problemu nie ma tutaj nie pomogą

stachurski300, 28.11.2019 17:26

Pińcet od ryja pińcet Będzie spokój na 2 lata

maniek, 28.11.2019 16:40

"Brawo wójt Zak i bezRadni!"

maniek, 28.11.2019 16:40

brawo dla skarbnik jaka nie zwala na rząd, masonów, Żydów, cyklistów tylko mówi że podwyżka jest tak wysoka bo ekipa Żaka chce mieć nadwyżkę. To prostsze niż skuteczne ściganie tych co nie płacą jak należy.

budyn77, 28.11.2019 15:27

Brawo wójt Zak i bezRadni!

kalafior, 28.11.2019 15:16

Myślę że jeszcze wiecej teraz osób będzie oszukiwać że,, syn jestza granicą ,że córka studiuje w Krakowie......"Blokom odrazu policzylabym po 40 zl bo tam 1 rodzina na 50 może segreguje.

xpek, 28.11.2019 14:49

brawo PIS!!!!!!