Radni za likwidacją szkoły. Rodzice zrozpaczeni [VIDEO]

, Polityka, Wiadomości, 25.02.2019 19:10, PG
Ostatnia nadzieja w Małopolskiej Kurator Oświaty.
Radni za likwidacją szkoły. Rodzice zrozpaczeni [VIDEO]

Podczas poniedziałkowej (25.02) sesji Rady Gminy Mucharz radni podjęli uchwałę dotyczącą likwidacji szkoły podstawowej w Jaszczurowej i utworzenia w jej miejsce filii szkoły podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu dla klas I-III oraz przedszkola (pierwotnie miała być to filia szkoły w Świnnej Porębie, ale po interwencji księdza proboszcza z parafii w Mucharzu wprowadzono poprawkę do uchwały, gdyż Mucharz i Jaszczurowa to ta sama parafia). Młodzież z klas IV-VIII ma być dowożona do szkoły w Mucharzu.

Za likwidacją zagłosowało 10 radnych, z kolei 5 było przeciw.

Obrady rajców trwały kilka godzin a kluczową uchwałę pozostawiono na sam koniec. Rodzice jednak się nie zniechęcili się tym i pozostali aż do czasu głosowania nad przyszłością ich szkoły. Radni byli pod ogromną presją i rodziców, i nowej wójt Renaty Galary, która zaproponowała likwidację.

W gminie Mucharz istnieją trzy szkoły: w Mucharzu, Świnnej Porębie i Jaszczurowej. I to właśnie tę ostatnią postanowiono zlikwidować. - Chcą pozbawić nas jednego miejsca skupiającego miejscową społeczność. Szkoła jest duża, bardzo dobrze wyposażona. W drodze selekcji padło na naszą szkołę, tylko dlatego że w Mucharzu z racji gminy szkoły na pewną nie zamkną. Natomiast szkoła w Świnnej jest w miejscowości, z której okolic pochodzi nowo wybrana pani wójt. Jesteśmy na straconej pozycji. Jak nam zamkną szkołę, to będzie to tragedia dla naszych dzieci. – mówią nam rodzice.

Obecnie w tej szkole uczy się 111 dzieci, z czego w przyszłym roku szkolnym ubędzie 46 uczniów ostatniej klasy gimnazjalnej. Część zajęć odbywa się w klasach łączonych.

Gmina podpiera się argumentami o ogromnych kosztach utrzymania tej placówki, które blokują inne inwestycje w gminie a de facto cały jej rozwój. Z danych podanych przez magistrat wynika, że w 2019 roku, niewielka, bo 4 – tysięczna gmina Mucharz przeznacza na oświatę ponad 7 mln zł, z czego subwencja oświatowa pokrywa 4,5 mln zł. Według gminy tylko zmniejszenie zatrudnienia, które generuje największe koszty (wydatki na zatrudnienie to prawie 90% wszystkich wydatków na SP w Jaszczurowej) pozwoli na poprawę systemu oświaty w całej gminie.

Rodzice są zrozpaczeni taką decyzją. Nie kryli oburzenia wypowiedziami niektórych radnych oraz skarbnika gminy Rafała Cyganka i przedstawiciela komisji edukacji. Rodzice wraz z dyrektorką szkoły Janiną Kunowską zaproponowali zagospodarowanie części szkoły, tak by przynosiła jakieś zyski, np. stworzenie płatnej szkoły dla dorosłych.

W tak małych miejscowościach jak Jaszczurowa szkoła nie pełni tylko funkcji oświatowej. Jest także swoistym centrum kultury czy miejscem zebrań mieszkańców. Wójt Renata Galara obiecała, że do końca swojej kadencji nie złoży wniosku o całkowitą likwidację tej palcówki, czyli klas I-III. Czy jest to jednak pocieszenie dla rodziców? Nie bardzo.

Uchwała jaką podjęli radni jest uchwałą intencyjną, teraz decyzja należy do Małopolskiego Kuratora Oświaty. Rodzice ufają, że kuratorium nie zgodzi się na taki przebieg sprawy. W materiale rozmowa z radną powiatową a zarazem rodzicem z SP w Jaszczurowej Małgorzatą Targosz – Storch. Zobaczcie.

skarbnik gminy Rafał Cyganekdyrektor SP w Jaszczurowej Janina Kunowska


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy