reklama

Radni przyjęli rezolucję w sprawie "ataków na kościół"

Polityka, Wiadomości, 10.11.2020 15:20, DK
Sprawa wzbudza spore emocje, nawet wśród pracowników magistratu.
Radni przyjęli rezolucję w sprawie

We wtorek (10.11) odbyła się nadzwyczajna sesja rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, której głównym tematem było przyjęcie rezolucji w sprawie "ataków na kościół". Ma to związek z niedawnymi sytuacjami, kiedy to na budynkach kościelnych w Polsce pojawiały się różne hasła "Strajku Kobiet". Zdarzały się także przypadki zakłócania mszy.

Takie sytuacje nie miały jednak miejsca w gminie Kalwaria, mimo to radni PiS z tej gminy postanowili przyjąć rezolucje, potępiając tego typu ataki.

Uchwała wzbudzała od kilku dni spore kontrowersje, nawet wśród pracowników magistratu. Tak skomentował ją na twitterze Tomasz Baluś z magistratu.

"Pytają co myślę o rezolucji radnych @Kalwaria_Zeb pandemia szaleje w powiecie kryzys zagląda w oczy branży meblowej i obuwniczej, ludzie martwią się o swoje rodzinne firmy, gmina z mniejszymi dochodami w związku z covid to nie czas na ideologiczne spory i zaostrzanie konfliktu."


Tak czy inaczej, dla radnych to jest priorytet w obecnej sytuacji. Poświęcili jej wtorkowe popołudnie.

Uchwały bronił radny Marcin Zadora (PiS).

- Ta uchwała nie odnosi się do żadnej grupy społecznej. Każdy ma prawo do własnego zdania i strajków, ale są granice tej wolności. Celem nie było podsycanie tego konfliktu. To co się wydarzyło przekracza granice i godzi w wartości. Wiem że się nie wydarzały akty wandalizmu u nas, ale jednak takowe były w Polsce. Nie chcę żeby było to wykorzystywane w sprawach politycznych. Potępiamy to, co jest złe i chce w duchu dialogu rozwiązać ten problem. Pojawiły się zarzuty że szargamy imię Jana Pawła II - przyjęliśmy patronat św. Jana Pawła Ii i przez to przyjęliśmy na siebie zobowiązania - mówił radny.

Radny Zbigniew Kochan stwierdził: - Będę głosował przeciwko. Osoby które podpisały rezolucje to osoby w zasadzie z jednej partii. My jako radni mam dbać o ludzi którzy tu mieszkają. Musimy zająć się ich problemami których jest mnóstwo. Miejmy swoje poglądy, ale zajmijmy się gmina i problemami naszych mieszkańców

Ostatecznie za przyjęciem rezolucji było 10 radnych, 3 głosowało przeciw, 2 radnych wyłączyło się z glosowania.Treść rezolucji
"W setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła li Honorowego Obywatela Miasta Kalwaria Zebrzydowska.
W roku 2020, w którym święty Jan Paweł li dekretem Ojca Świętego Franciszka został ustanowiony patronem Miasta Kalwaria Zebrzydowska.
W roku Wielkiego Polaka - syna tej ziemi, wielkiego orędownika pokoju, dialogu, ekumenizmu i obrońcy życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Wierni jego nauczaniu, Rada Miejska w Kalwarii Zebrzydowskiej wyraża swój sprzeciw wobec wszelkich przejawów agresji, atakowaniu Kościoła katolickiego, jego świątyń, bezczeszczenia pomników świętych oraz symboli narodowych, zakłócaniu mszy świętych w ramach jakichkolwiek protestów. Wszystkie wyżej wymienione zachowania nie znajdują akceptacji i wymagają potępienia.
Wzywamy do poszanowania tradycji i uczuć religijnych milionów Polaków .
Jednocześnie wszystkie strony sporu zachęcamy do dialogu i przygotowania rozwiązań prawnych zgodnych z obowiązującą od 1997 roku Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Uchwałę otrzymują
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Marszałek Sejmu RP
Marszałek Senatu RP
Wojewoda Małopolski
Marszałek Województwa Małopolskiego
Prymas Polski
Metropolita Krakowski
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Kalwaria Zebrzydowska"

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 11.11.2020 09:29

Boże ! Dlaczego chcesz zniszczyć swój najwierniejszy Kościół, wybierając na jego obrońców, te proste kalwaryjskie małe rozumki ?