reklama

Radni piszą do premiera. Mają mu za za złe, że gmina Kęty nie otrzymała dotacji na walkę z kryzysem

, Polityka, Wiadomości, 11.05.2021 18:30, PG
- Do nas poseł Kaczyński z Wadowic nie przyjechał i nie dostał kwiatów na sesji przy okazji przekazania promesy, jak miało to miejsce właśnie w Wadowicach. Nie otrzymaliśmy żadnego uzasadnienia i żadnej informacji zwrotnej - mówił podczas sesji burmistrz.
Radni piszą do premiera. Mają mu za za złe, że gmina Kęty nie otrzymała dotacji na walkę z kryzysem

Kęcka Rada Miejska wystosowała apel do premiera Mateusza Morawickiego w sprawie rozdzielania przez rząd środków pomocowych dla samorządów. Z taką inicjatywą wyszedł klub radnych Porozumienie Ponad Podziałami, czyli radnych wspierających burmistrza Krzysztofa Klęczara.

Trzeci raz z rządu gmina Kęty nie otrzymała wsparcia finansowego ze strony rządu w ramach walki z pandemią. Tymczasem inne gminy otrzymują miliony z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Czy tak ma wyglądać w Polsce równe traktowanie nie tylko władz samorządowych, ale przede wszystkim obywateli, którzy są mieszkańcami pomijanymi podziale miast i wsi naszego kraju? – piszą radni.

Niezrozumiałe jest są dla radnych kryteria ocen i reguły podziału środków. Niedługo rząd ponownie będzie rozdzielał środki na wychodzenie z kryzysu pandemicznego. Radni obawiają się, że znowu będzie obowiązywał "klucz partyjny".

Burmistrz poinformował, że gmina składała wnioski na strategiczne inwestycje w szkołach czy zadania drogowe do trzech ostatnich programów rządowych dotyczących walki z covid-19 i dla gmin popegeerowskich. Kęty nie otrzymały nic. Nie są gminie znane także kryteria i konkretne uzasadnienia dlaczego jedna gmina dostaje, a inna nie.

- Do nas poseł Kaczyński z Wadowic nie przyjechał i nie dostał kwiatów na sesji przy okazji przekazania promesy, jak miało to miejsce właśnie w Wadowicach. Nie otrzymaliśmy żadnego uzasadnienia i żadnej informacji zwrotnej.- mówił podczas sesji burmistrz.


Przypomnijmy, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego w zeszłym roku rządowe środki trafiły do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom tj. budowa drogi, wsparcie szpitala czy budowa żłobka.

Pieniądze te są bezzwrotne i zostały rozdysponowane w ramach przeciwdziałania covid-19. Rząd niedawno ogłosił kolejne rozdanie w ramach tego funduszu.

Region powiatu oświęcimskiego otrzymał najmniej ze wszystkich, tylko w sumie 2 mln zł dla gminy Brzeszcze i Starostwa Powiatowego Oświęcim. Pozostałe gminy powiatu oświęcimskiego nie otrzymały ani złotówki na realizację swoich zdań.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 12.05.2021 00:51

@tomekx - bardzo fajne przejęzyczenia: "burnistrz" - to taki nowotwór językowy mieszanego pochodzenia (burn - j.ang. spalić, płonąć oraz rodzimy mistrz w formie skrótowej) czyli taki "mistrz spalania" lub SPALARNI; taki mistrz od palenia w "białych rękawiczkach" czyli bez ognia (zgazowanie, piroliza, demineralizacja). Drugie przejęzyczenie jeszcze lepsze: "doracje", no to już tylko jedno skojarzenie mi przychodzi na myśl: skrót od adoracje - "przyznają zasłużone adoracje" temu burnistrzu jemu samemu ;-) świetne, naprawdę. Swoją drogą zawsze mnie zastanawiało skąd u kogoś pochodzi taki uporczywy, destrukcyjny pęd do spalania wszystkiego, niektórzy chcieli palić Rzym, inni cały świat, jeszcze inni podpalają, aby potem hucznie gasić, a niektórzy; hmm... palą śmieci. Się w ministerstwie było, się czeka na "doracje" co? Ale sobie Andrychowianie wybrali fajnego "burnistrza", zostawi im na wieczną pamiątkę po sobie spalarnię śmieci... taki "POMNIK SPALARNIA". Chyba nawet z Leskowca będzie widoczny, w przeciwieństwie do samolotu. "Nie spoczniemy" póki tu nie ściągniemy wszystkich śmieci z okolicy... cóż za moc tworzenia i zmieniania "Ich Gminy" na lepsze. Zaiste "Zielona oaza innowacji" Ciekawe, czy to andrychowski lud kupi?

Archanioł Michał, 11.05.2021 22:52

@tomekx otwórz okno : nowoczesna turbina w akcji: brrrrrrr, brrrrr. Ile baniek już poszło z budżetu Gminy? Tak "boję" się burmistrza tzn jego decyzji i ich konsekwencji dla NAS.

kaczor, 11.05.2021 22:21

"zakład mineralizacji odpadów" dokładnie o takim zakładzie mamnewsa dziś czy wczoraj pisał jako o SPALARNI Czy andrychowianie chcieliby SPALARNI ŚMIECI zwożonych z okolic bliższych i dalszych u siebie?

tomekx, 11.05.2021 22:06

Boją się burnistrza Żaka to przyznają zasłużone doracje.Kolejne 308 mln już niebawem na zakład mineralizacji odpadów

ƅarte, 11.05.2021 21:52

Coś ci się @tomekx teoria rozjeżdża :-) https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/miliony-dla-gmin-tym-razem-najwiecej-dla-andrychowa

tomekx, 11.05.2021 21:14

Głosujcie dalej na pis to tak będzie.Pieniądze tylko dla kolesi

VADER, 11.05.2021 20:14

"barte" racja, ktoś nie ogarnia tematu w tej gminie takie mam wrażenie...

ƅarte, 11.05.2021 19:25

Chyba to nie wina premiera tylko ........