reklama

Radni nieugięci. Póki co, MOSKiT-u nie będzie

, Polityka, Sport, Wiadomości, 07.03.2019 20:30, PG
Trwa dyskusja w gminie na temat tego, kto ma zarządzać nowym basenem...
Radni nieugięci. Póki co, MOSKiT-u nie będzie

W czwartek (07.03.) w Andrychowie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, podczas której procedowano drugi raz uchwałę dotyczącą utworzenia gminnej jednostki organizacyjnej, pod nazwą Miejski Ośrodek Sportu, Kultury i Turystki w Andrychowie, który miałby przejąć w zarząd miejskie obiekty sportowe – w pierwszej kolejności nowy basen kryty, którego budowa już trwa. Oficjalne otwarcie nowego basenu zaplanowano na wrzesień tego roku.

Niektórzy radni byli szczerze zdziwieni powołaniem tej sesji, kiedy zaledwie tydzień wcześniej podjęli już decyzję w tej sprawie.

Radny Tadeusz Sarlej zapytał ile stanowisk pracy będzie trzeba stworzyć w tej instytucji. Podczas ostatniej sesji podano, że około 54 natomiast teraz kierownik wydziału turystyki, sportu i kultury Marcin Putyra mówił o 47 osobach, w tym: ratownicy, kasjerki, sprzątaczki, techniczni, obsługa biurowa, prawna, administracyjna oraz pracownicy obecnego wydziału turystki urzędu miejskiego.

Przewodniczący Rady Krzysztof Kubień wyraził obawy, że nowa instytucja przejmie basen odkryty, co może bardzo źle wpłynąć na Zakład Gospodarki Komunalnej, który obecnie nim zarządza. Przewodniczący domagał się także wpisania do uchwały kolejnych etapów rozwoju MOSKiT-u. Zaznaczył też, że klubysportowe boją się odebrania im obiektów.

Kierownik wydziału turystki, sportu i kultury odpowiedział, że obecnie nie wiadomo jakie będą kolejne etapy. -To Rada Miejska będzie podejmować decyzje, jakie obiekty sportowe przejmie MOSKiT. Obecnie priorytetem jest utworzenie jednostki, która będzie zarządzać basenem. Chcemy współpracować z zarządcami innych obiektów sportowych w gminie. Nikomu nic nikt nie zabiera. – mówił kierownik.

Podano też koszty utrzymania MOSKiT-u. Będzie to 3,6 mln zł rocznie, z czego dochód basenu wyniesie 2, 6 mln zł. Różnicę będzie musiał pokryć budżet gminy. Burmistrz Tomasz Żak przypomniał, że obiekty takie jak stadion miejski czy hala sportowa przy ul. 1 Maja, to obiekty gminne i zostały tylko użyczone klubom sportowym. Po przebudowaniu stadionu oraz budowie nowej hali widowiskowo – sportowej zostaną przekazane MOSKiT-owi.

Radny Maciej Kobielus mówił z żalem, że radni są notorycznie stawiani pod presją i wcale nie głosują w systemie „nie, bo nie” ale chcą mieć pełną wiedzę w każdej podejmowanej uchwale. Radny zaproponował utworzenie jednostki budżetowej, która będzie zarządzała tylko basenem krytym pod nazwą "Basen miejski".

Podczas sesji poruszono także temat braku dotacji z ministerstwa sportu na budowę basenu. Wiceburmistrz Mirosław Wasztyl nie udawał, że jest rozczarowany i ogłosił, że jest po spotkaniu z posłem Markiem Polakiem a w przyszłym tygodniu wraz z nim udaje się do ministerstwa, by wyjaśnić sprawę.

Pod koniec sesji swoje wystąpienie miał też przedstawiciel andrychowskiego klubu Beskid Przemysław Kowalski, który zaapelował do radnych o nieprzyjmowanie tej uchwały. – Panie burmistrzu w 2010 roku prosił nas pan o pomoc w kampanii wyborczej a potem obiecał nam remont stadionu. Na remont się nie doczekaliśmy i przeprowadziliśmy go za własne pieniądze. – wypomniał włodarzowi miasta przedstawiciel klubu i ogłosił, że zdaniem klubu najpierw trzeba zmodernizować obiekty sportowe w gminie a potem tworzyć taką instytucję.

W efekcie dyskusji uchwała nie przeszła. 10 radnych było za, a 11 przeciw. MOSKiT póki co nie powstanie.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

troll, 09.03.2019 09:06

cdn- to nie był masaż. Pani Dyrektor, po prostu nie miała w co wytrzeć rąk. Był ,,tłusty" czwartek w końcu. A PANIE sprzątające, zapomniały o ściereczkach.????

MARIO_1301A, 09.03.2019 01:16

PISIORY to parażka

MARIO_1301A, 09.03.2019 01:11

A może łatwiej sprywatyzować?

edb, 08.03.2019 22:04

Brawo radni za udaremnienie po raz DRUG (kuriozum!) powołania do istnienia zupełnie niepotrzebnej instytucji ! W imieniu internautów dziękuję za pamięć przewodniczącemu o nich w powitaniu na początku sesji. Taki zwyczaj mógłby przy okazji być formą przypomnienia dla obecnych na sesji, że są oglądani przez wiele oczu i choćby z tego powodu należy zachowywać się przyzwoicie. Jest to też pozytywny sygnał, że przynajmniej część radnych (i nie tylko) czyta komentarze pod artykułami dotyczącymi istotnych dla mieszkańców kwestii, które od nich zależą i wyciągają z ich treści wnioski.

Turboplazmotron, 08.03.2019 20:40

Przepraszam miałem na myśli ostatnie cztery kadencje.

Turboplazmotron, 08.03.2019 20:06

widać jak szybko gmina zadłużała się w poprzednich dwóch kadencjach. W końcu nadszedł czas żebyśmy przyjrzeli się wydatkom naszych wspólnych pieniędzy.

abcabc, 08.03.2019 17:26

widać jak szybko gmina rozwijała się w poprzednich dwóch kadencjach a jak spowolniła teraz kiedy pis i kobielus ma większość w radzie

cdn, 08.03.2019 14:34

Masaż radnego na sesji! Polecam scenę z początku relacji sesji: http://www.mamnewsa.pl/polityka/obrady-radnych-na-zywo Trochę jak na ringu, trochę erotycznie. Ciekawe jakie jescze atrakcje mają ci nasi radni?

Turboplazmotron, 08.03.2019 11:08

beskidmały wiem że dochodu nie da się dokładnie policzyć ale podane przez szefa działu liczby są bardzo ogólne , chodziło Mi o wyliczenia na ten rok czyli koszty uruchomienia i koszty pracowników i utrzymania od września do końca grudnia. Wydatki jest znacznie łatwiej policzyć niż przewidywane dochody. Co do ratowników to Masz rację że będzie ciężko z zatrudnieniem.

stan, 08.03.2019 11:01

Przeczytane w sieci; "Już wiedzą ,że PiS może przegrać wybory .Już zaczynają się przymilać .Jakoby im leżało dobro Rzeczpospolitej na sercu .A im tylko na sercu leża kasa , leżą konfitury jakie mogą znowu wyciągnąć od nowego rządu i naiwnych polityków .Ten Kościół ,i jego funkcjonariusze i ich intencje to najdobitniej przedstawił minister Spraw Zagranicznych II RP płk.Beck. W obliczu klęski powiedział " Do najbardziej odpowiedzialnych za tragedię mojego Kraju należy Watykan .Zbyt póżno uświadomiłem sobie, że prowadziliśmy politykę zagraniczną służącą jedynie egoistycznym celom Kościoła Katolickiego ". Teraz znowu wypuszczają sondy, by jak najwięcej w nowej sytuacji zawlaszczyć kasy i władzy i by wyjść na dobrodziei narodu i to dobrodziei bez skazy. Jedyną szansą na normalność jest specjalny program dla pisu: "Szubienica plus" wniosków nie trzeba składać, udział jest obligatoryjny ".

beskidmaly, 08.03.2019 10:32

Szopki to dopiero będą jak będzie trzeba zatrudnić ratownikow bo tego zawodu jest wielki deficyt na rynku pracy. ZGK nie przedluzylo pracy odkrytego basenu na wrzesień bo wiekszosc ratownikow to nauczyciele i 1 wrzesnia poszli uczyc do szkol i nie miał kto pracowac chociaż wrzesień był bardzo goracy.

beskidmaly, 08.03.2019 10:26

Kto powiedział ze nie wyliczono. Wedlug wyliczen szefa dzialu promocji to 3.4mln do 3.6 a dochod z basenu 2.4 do 2.6 mln. chociaż dochodu nie da sie obliczyć bo nie wiadomo jak ludzie będą na ten basen chodzic.

Turboplazmotron, 08.03.2019 09:20

Wracając do basenu to nie rozumiem dlaczego nie wyliczono dokładnych kosztów utrzymania i zatrudnienia.

Turboplazmotron, 08.03.2019 09:15

Jeżeli chodzi o zarządzanie instytucjami podlegającymi pod gminę to rozumiem że trzeba do nich dokładać ale osoby odpowiedzialne powinny starać się żeby koszty były jak najmniejsze. Jako mieszkaniec chciałbym wiedzieć ile dokładamy rocznie np. do nowin i radia i jaki ma plan kierujący tą instytucją żeby zmniejszyć koszty?

beskidmaly, 08.03.2019 07:54

Polowa z tych jedenastu co glosuja "nie bo nie" nie wie o co sie rozchodzi. Glosuja tak jakie maja polecenie od szefow a nie maja zielonego pojęcia o co chodzi.

zandrychowa, 08.03.2019 07:33

Z tego co widzę burmistrza Żaka popiera już 10 radnych.Jeszcze jeden i skończy się ten cyrk

Eco, 08.03.2019 04:34

No nie wiarygodne jest to jak Polacy dali się urobic tym 500+ za niedługo budżet tego nie udzwignie i plotą dalej głupoty ^

maniek, 07.03.2019 23:23

Oby dalej wersja MOS KIT była tylko mżonką ekipy Żaka. Bo Andrychów ma ważniejsze sprawy na głowie niż powoływanie nowej instytucji gdzie będzie zatrudnionych hmm: tydzień temu 54 osoby a teraz 47? :) to też jaja jak przez tydzień podawane dane się zmieniają. Taki kolejny mos ty i ty kit? :) ps. kto może zarządzać basenem krytym mówił Kobielus i pisze niżej internauta Tomasz 2.

maniek, 07.03.2019 23:19

Aż "kupi" czy urobi??? W Andrychowie juz się śmieją że burmistrz i jego radni chcieli zrobić andrychowian w MOS KIT :) Ale 11 radnych nie dało sobie "kitu" znaczy się moskitu pocisnąć :)

kalafior, 07.03.2019 22:57

Czy za tydzień lub dwa znów będzie sesja w sprawie MOSKiT u ? I tak do skutku panie burmistrzu?

tomasz2, 07.03.2019 22:48

Kobielus ma rację. Zeby basen kryty działał wystarczy powołać instytucję jaka będzie nim zarządzać. Niech już się nazywa basem miejski imieniem Tomasza Żaka jeśli to zadowoli radnych od Żaka i samego zainteresowanego :) I może dla ekipy Tomasza Żaka to szok ale andrychowianie już dowiedzieli się że przy takiej wielkości basenie jak u nas w innych miastach zatrudniają ok. 20 osób. I to wystarcza. Gdyby jeszcze księgowość prowadziła firma zewnętrzna (nawet duże prywatne firmy tak robią) to może być jeszcze mniej etatów. Wiem, że Andrychów z zadłużeniem ponad 50 mln, basenem krytym droższym o jakieś 18 milionów niż mówiono i dwoma wiceburmistrzami zdaniem niektórych nie musi oszczędzać bo najwyżej śmieci pójdą w górę do 30 złotych od osoby, ale może Tomasz Żak by rozważył jednak coś skromniejszego niż drogie plany za jakie płacą podatnicy ???

cdn, 07.03.2019 22:42

Gdzie są pieniądze, których nie ma, ale są? Na śmieci nie było, ale na etaty dla kolesi jakoś się znajdą. Może znowu strażak, albo ten z Brzezinki ynteligent wypali coś w tym sensie: "...dlategośmy nie procedowali podwyżki, bo też chcieliśmy być radnymi..."

gregory, 07.03.2019 22:24

swoją drogą ekipa Żaka jest już bardzo prosta do odczytania przez ludzi. Jeden internauta pisał że zrobią tak że powiedzą że np. będzie mniejsza liczba etatów a potem jakby "urobili" radnych to i tak zrobią co chcą. I co? Było że 54 etaty a teraz już że 47??? :) Dokładnie tak jak śmiali sie ludzie to wygląda. Tylko że i mieszkańcy i radni nie dali się nabrać!!!!

gregory, 07.03.2019 22:20

To co? 11 radnych nie dało się "kupić". 10 to ci co jak pokazuje życie głosują "tak bo tak chce Żak i już" plus Pani Doroty która co innego mówiła o Żaku jak chciała mandat (a co z tym idzie dietę) a co innego robi teraz głosując jak chce Żak.

Gmina2, 07.03.2019 21:57

I co Żakolandia myślała? Że radni z PIS i od Kobielusa są do kupienia? To się głęboko rozczarowaliście!

Izik, 07.03.2019 21:45

Maćku....nie wypada. Co to za styl. Wyluzuj.

budyn77, 07.03.2019 21:39

Radni w dalszym ciągu urabiają wójta Zaka i jego bezradnych...