reklama

Radni kolejny raz zablokowali podwyżkę opłat za śmieci

, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 31.01.2019 11:00, PG
W Andrychowie śmieci nadal po 10 zł.
Radni kolejny raz zablokowali podwyżkę opłat za śmieci

Podczas czwartkowej (31.01.) sesji Rady Miejskiej w Andrychowie podejmują m.in. uchwałę dotyczącą opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Podwyżka ma wynosić 15 zł od osoby (obecnie jest 10 zł) w przypadku zbierania i oddawania odpadów w sposób selektywny oraz 29 zł od osoby przy braku segregacji.

Głosami radnych PiS oraz KW Kobielus podwyżka nie przeszła. Za było 10 radnych a 11 radnych głosowało przeciw. Przeciw byłoby 12 radnych, ale radna Alicja Studniarz omyłkowo na tablecie przycisnęła nieodpowiedni przycisk, za co przeprosiła. - Dzisiaj rano otrzymałam złą wiadomość osobistą, i dlatego jestem rozkojarzona. Oczywiście jestem przeciw podwyżce. – powiedziała radna.

Co dalej? Na razie nic się nie zmienia. Umowa z konsorcjum firm ZGK - Empol, które obsługują gospodarkę śmieciową w gminie Andrychów, była kilka tygodni aneksowana i obowiązuje do marca. Koszty wywozu jednak rosną. Gmina ogłosiła kolejny przetarg na wywóz śmieci i mało prawdopodobne jest, że wpłyną korzystniejsze oferty.

Wszystko wskazuje na to, że sprawa podwyżki jeszcze wróci na obrady. Jest też inne wyjście - gmina będzie musiała pokryć straty firmie komunalnej wynikające z różnicy pomiędzy obecną a realną stawką. To w skali roku może ok. 2,5 - 3 mln zł i te pieniądze radni będą musieli znaleźć w budżecie. Np. kosztem rezygnacji z innych wydatków.

Wzrost kosztów wywozu śmieci wynika przede wszystkim z podwyższonych przez rząd tzw. opłat środowiskowych, które firma komunalna musi płacić za pozostawienie odpadów na składowisku. Nowe stawki obowiązują od stycznia tego roku. To właśnie dlatego ostatnio w wielu gminach wprowadzane są, często drastyczne, podwyżki opłat za wywóz śmieci.

Podczas sesji przedstawiono także nowego prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej – Zbigniewa Bizonia. Z. Bizoń jest prawnikiem i od sześciu lat był członkiem Rady Nadzorczej ZGK. Radny Wiesław Mikołajek poprosił prezesa aby na kolejną sesję przygotował mini audyt spółki dotyczący sprzętu i pracowników ZGK.

foto: archiwum


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

martynowski, 02.02.2019 01:29

tam 5zł więcej nikomu nie ubędzie :P Dwa piwka mniej i na śmieci starczy :)

kriisu78, 01.02.2019 12:26

do tego hejtera "**". Pisząc bzdury dajesz tylko świadectwo tego, że jesteś tępy. Ale ty jeszcze świadomie obrażasz i rzucasz oskarżenia jakichś przekrętów i pijaństwa w pracy, a z tego już mogą być wyciągnięte konsekwencje prawne. Jeżeli masz dowody, to idź do prokutatora. Jeżeli jednak nie masz, to będzie oznaczało pomówienia. Mam nadzieję, że ZGK tego nie odpuści i doprowadzi sprawę do końca.

beskidmaly, 01.02.2019 09:26

Piszac "ciecie inwestycji" mam na myśli przesuniecie ich realizacji na nastepny rok jezeli zrozumialas inaczej to przepraszam.

Anett, 01.02.2019 07:51

Czyli jeśli cena basenu krytego rośnie o ok. 15 mln w porównianiu do tego co mówiono to nie dzieje się nic złego. Tam się przesunie tu się się przesunie. Zero straszenia cięciem inwestycji. Przeciwnie. Rozwit inwestycji :) Ale jeśli trzeba znaleźć 2,5 mln to dramat. Ścinanie inwestycji, straszenie ludzi, straszenie radnych. Chyba faktycznie mają rację ci co śmieją się że dla ludzi od burmistrza Żaka 15 to mniej niż 2,5 mln. Dlatego jak coś jest droższe o 15 mln jest ok. ale jak trzeba znależć 2,5 mln to "jatka"

beskidmaly, 01.02.2019 06:41

@Anett: Jezeli zmieniala sie cena basenu to po otwarciu przetargu na basen przesuwano realizaje wielu inwestycji aby spiac budżet na basen ale nie zmienialy sie dochody gminy wiec nie zmienialy sie tez wydatki. Ze smieciami jest tak ze rada nie podnoszac składki na odpady pozbawila Urzad" "dochodow" o 2.5 mln wiec musza być obniżone wydatki o taka sama kwote i obcięte o 2.5 mln zl w 2019r.Bo proporcja miedzy wydatkami a dochodami musi byz zachowana.

Anett, 31.01.2019 22:47

Jeszcze dziwnej zachowuje się burmistrzŻak i jego ekipa. Jak rok temu ogłosili (a rada była w większości za burmistrzem) że kryty basen plus bajery do niego będą kosztować ok. 30 mln złotych a nie koło 15 mln jak wcześniej mówiono, to nie planowali, nie mówili nic o rezygnowaniu z inwestycji. Ale jeśli trzeba dopłacic do śmieci 2,5 mln złotych czyli o niebo mniej niż kosztuje basen kryty, to wielkie larum, atak na opozycję, plan rezygnacji z inwestycji. A może tak z administracji uciąć wydatki? Zrezygnować z zatrudniania za duże przecież pieniądze nowego wiceburmistrza? Mniej jeździć w delegacje?

Anett, 31.01.2019 22:43

Szczerze - dziwnie zachował się radny. Narzekać to może matka samotnie wychowująca trójkę dzieci a nie radny który bierze dietę i który jak startował musiał liczyć się z tym że będzie zmuszony podejmować trudne decyzje. Chyba nie liczył też że tzw. zakolandia odpuści mu odejście z obozu burmistrza? Chyba nie liczył że w ogóle odpuszczą komukolwiek z opozycji?

troll, 31.01.2019 22:18

Oj coś ten ,,niezgrillowany" Rzadek zalazł komuś za skórę. :) W wyborach żakolandia wystawiła przeciwko sołtysowi armię i poległa z kretesem. Więc ludwiku, nicku, etc... ubliżając sołtysowi - walisz w siebie i pryncypała. :). A on kiedyś może się komuś przydać. Może.....

ludwik, 31.01.2019 21:00

Pabie Burmistrzu niech się Pan nie przejmuje tą porażką. Z taką opozycją to szybko wszystko wróci do normy. Kubień jaki duka w wywiadach jakby bał się słowa powiedzieć, Rzadek narzeka jak mu ciężko. Kilka tygodni i będzie ok!!!!!!

ludwik, 31.01.2019 20:58

jak czytam takiego Rzadka jaki narzeka ledwo się zaczęło to tym bardziej podziwiam Burmistrza że został po raz trzeci wybrany. Rzadek dlugo był z nim. Chyba tylko mądrośc Burmistrza sprawiła że nie pociagnął taki radny Burmistrza na dno. Panu Rzadkowi radzę oddać mandat jak mu ciężko. Chyba nie trzyma się go dla diety????? PS. Kobielus to ma zaplecze - ja cię nie mogę jakby powiedział taki śmieszny prezes :))))))))

nick1, 31.01.2019 20:50

jemu podziękuj za pokazanie prawdy o was. I co "niezgrillowani" radni? a jak ci to wygląda? Bo mi że jeszcze miesiąc i wróci do normy. Szkoda tylko że pan burmistrz będzie miał tak słabych sojuszników. Buhahahahha. Przy okazji zapytaj radnego kto mu kazał odchodzić od burmistrza (niektórzy mówia wprost "zdradzać"), kto mu kazał iśc z Kobielusem? kto mu każe być radnym? Niech rezygnuje jak nie daje rady? Buahahaha ale opozycja. Sama o sobie jaka to biedna (za to o diecie radny nic nie napisał ciekaw czemu?:))

nick1, 31.01.2019 20:45

sympatyków burmistrza się czepiasz? Swoim sie przyjrzyj. "Biedny" radny z dietą o jakiej w innych gminach marzą i do tego czy mi się zdaje obraża innych ludzi nieradnych? pan Rzadek "To jedna z trudniejszych moich decyzji w Radzie. Zewsząd ta niemoc w naprawieniu tego problemu. Najlepiej na tym wyszli Ci, którzy są, przepraszam za wyrażenie ,, statystami". Mają w ,,tyle", czy coś się dzieje w Gminie, czy nie. Nie ma wygranych. A na tapecie zawsze będę ja, oraz reszta Radnych"

krisu78, 31.01.2019 20:24

""andrychowianie pytają jak to jest że dołożenie 15 mln do basenu krytego nie rozwala finansów publicznych a dołożenie 2,5 mln do śmieci już tak??? " - tak że to pierwsze było planowane a to drugie nieplanowane i wbrew woli Pana Burmistrza. Zrozumiałeś tępaku z opozycji?????" dzięki "nieoficjalny mamnewsowy rzeczniku Żaka" że znowu pokazałeś nam poziom jaki reprezentujesz ty i koledzy.

zandrychowa, 31.01.2019 20:12

A co radni PISu i od kobielusa powiedzą na drożyznę jaka panuje w Polsce pod rządami PISu ?Przecież podwyżki cen śmieci to tylko o wyłącznie zasługa partii która jeszcze do jesieni rządzi w Polsce

NIEWIADOMOKTO, 31.01.2019 19:31

A kto ten audyt będzie przeprowadzał?

",,**,,", 31.01.2019 19:29

Kiedy szczegolowy audyt w ZGK??? Tam topione sa miliony rocznie, polowa pracownikow sie nudzi, polowa biurokracji do likwidacji, polowa stołków siedzi i nic nie robi. Co na to radni pisu??? Pora rozwalic tą śmieszną firme komunalną. Regularnie 8-10pracownikow wychodzi z pracy wypitych by nie powiedziec nawalonych!!!! Co na to prezes??? A wy tu glupoty o smieciach piszecie, smieci maja byc po 5zl. Polowa biurokracji w gminie do likwidacji. Szkola podstawowa nr 5 sie sypie, co na to kubien i kobielus??? Kobielus trzynasty rok jest radnym i nadal nic nie robi,mize tak wywaluc go ze stolka radnego,ubrac zolte kamizelki i zadac mu pytanie czemu za co kase bierze??? Czy ten człowiek ma jaja??? A wy sie smieciami podniecacie sieroty nawiedzone,a Andrychow sie sypie!!!!!!!!!!! Wszyscy o basenie pisza, trzeba bylo zrobic bunt bo tam miala byc obwodnica!!!! Brac radnych za łeb i do roboty,a nie brac kasę z mandatu radnego.

",,**,,", 31.01.2019 19:22

Kiedy szczegolowy audyt w ZGK??? Tam topione sa miliony rocznie, polowa pracownikow sie nudzi, polowa biurokracji do likwidacji, polowa stołków siedzi i nic nie robi. Co na to radni pisu??? Pora rozwalic tą śmieszną firme komunalną. Regularnie 8-10pracownikow wychodzi z pracy wypitych by nie powiedziec nawalonych!!!! Co na to prezes???

leon, 31.01.2019 19:01

psy szczekają karawana jedzie dalej wprost po nowe cele dla Pana Burmistrza. Radni co nie wiedzą z kim grać pożałują jeszcze swoich decyzji. Nie dziś to za miesiąc będzie po tej śmiesznej opozycji. Zastanowił bym się tylko czy faktycznie ten drugi Wiceburmistrz w tej sytaucji jest konieczny. Pan Burmistrz i Pan Pierwszy Wiceburmistrz to fachowcy i dadzą sobie rady a nie ma potrzeby dawania paliwa opozycji dokładając jeszcze jednego wysokiego urzędnika jaki będzie jednak na utrzymaniu podatników. to nie ma co kryć.

maniek, 31.01.2019 18:52

Dokładnie.Kiedy okazało się że basen kryty będzie kosztował nie 15 czy maks 20 mln ale ok. 30 mln burmistrzowie i radni od burmistrza zapewniali że żadna inwestycja nie wypadnie. Kiedy do śmieci trzeba dołozyć dużo mniej bo 2,5 mln ci sami ludzie mówią że trzeba ścinać inwestycje? Bez jaj. Niech mówią co chcą ale efekt jest taki że andrychowianie pytają jak to jest że dołożenie 15 mln do basenu krytego nie rozwala finansów publicznych a dołożenie 2,5 mln do śmieci już tak???

marcin1970, 31.01.2019 18:43

Basen kryty miał kosztować maks 15- 20 milionów ale będzie koło 30 mln. I nikt z władzy nie gadał że trzeba ścinać inwestycje. Sami radni od Żaka mówią że bez podwyżki do śmieci trzeba teraz dołożyć 2,5 mln. to dużo mniej niż szybująca cena basenu krytego. Jeśli nie trzeba było ścinać inwestycji przy wielkiej cenie za basen kryty to nie trzeba przy dołożeniu dużo mniejszej kwoty przy śmieciach. Zakolandia próbuje robić z nas andrychowian idiotów. nie dajmy się.

nick1, 31.01.2019 18:36

głupio wychodzi z tym jednoczesnym gadaniu o ścinaniu inwestycji a z drugiej strony dawaniu nowego wiceburmistrza. Panie Burmistrzu - z sympatii piszę - niech tego nie robi. Nie w takim momencie.

gregory, 31.01.2019 18:28

zreszta trzeba być bezczelnym żeby jednocześnie gadać o ścinaniu inwestycji i powołaniu drugiego wiceburmistrza którego będziemy utrzymywać my podatnicy. Na inwestycje nie ma, na drugiego wicenurmistrza, nagrody i propagandę jest?

gregory, 31.01.2019 18:26

nie misiu z inwestycji tylko z administracji i propagandy ściąć. Wiem że to boli was ale stanowisko andrychowian jest jasne i mam nadzieję że radni znowu staną na wysokości zadania. Jak niektórzy nie pojadą po raz enty do Gruzji (chyba że za swoje) albo nie dostaną wysokiej nagrody nic im sie nie stanie.

beskidmaly, 31.01.2019 18:21

aby pokryc koszty gospodarki odpadami ciac inwestycje nie będzie burmistrz tylko ci co uchwalili ten budżet czyli radni PiS i Kobielusy i wtedy będzie armagedon haha

maniek, 31.01.2019 16:51

cytat ze "sportowca" który pokazuje jak oderwana jest zakolandia od ludzi i jak bezczelna. "Podnieść podatki, uciąć inwestycje. Jeszcze raz brawo opozycja. " Nie drogi panie, nie szanowny burmistrzu. Nie powoływać drugiego wiceburmistrza, którego będą utrzymywać podatnicy, nie wydawać pieniędzy podatników na opłacane artykuły wychwalające władzę, nie dopłacać kroci do urzędowych mediów, nie jeździć raz za razem w delegacje.

maniek, 31.01.2019 16:46

cymycy problem jest w tym że ustami tzw. urzędowych mediów nasza władza przyznała że do tej pory też dopłacała do śmieci. Czyli ta "porażka" była już wcześniej gdy pan Żak miał radę po swojej stronie

cymycy, 31.01.2019 14:57

"Rada Miasta RAZEM z Burmistrzem mają dbać o dobro mieszkańców. Koniec .Kropka. Jeżeli okaże się, że da się utrzymać cenę wywozu śmieci na dotychczasowym poziomie to będzie sukces. Jeżeli uda się utrzymać cenę wywozu śmieci zaproponowaną przez Urząd Miasta (13pln) to też będzie sukces. Natomiast jeżeli będzie trzeba trzeba ogłaszać jakiś nowy przetarg i cena będzie wyższa niż 13pln to będzie porażka. W pierwszej kolejności porażka naszych Rajców Miejskich, później władz miasta a na końcu nas wszystkich, bo to my zapłacimy z własnych pieniędzy. Tyle w temacie. Wesołych Świąt i Dobrego Roku 2019!" Tak pisałem 21 grudnia 2018 roku! Czekam dalej i podtrzymuję co napisałem.

madzia, 31.01.2019 14:22

Łatwo domyśleć się panie "krisu". Doskonały dowód na kim jest cała ta ekipa tzw. zakolandii. Zero ścinania z propagandy czy administracji tylko straszenie zwykłych ludzi podatkami i likwidacją inwestycji. Dramat ta zakolandia. "Sportowiec" jak mało kto pokazuje prawdę o nich

krisu78, 31.01.2019 14:16

. Najważniejsze dla zakolandii żeby było na drugiego wiceburmistrza, nagrody, wyjazdy służbowe i propagandę. Dowód poniżej. Domyślcie się kim jest w realu "sportowiec" że nie przychodzi mu do głowy uciąć ze zbytków tylko chce podnosić podatki

sportowiec, 31.01.2019 14:05

Podnieść podatki, uciąć inwestycje. Jeszcze raz brawo opozycja.

madzia, 31.01.2019 13:59

Poza straszeniem i obrażaniem radnych którzy nie chcą być tzw. "maszynkami do głosowania Żaka" coś potraficie? Robotą zajmujcie, szukaniem i podpowiedzeniem waszemu p. Tomkowi innych pomysłów niż coraz większe sięganie do kieszeni mieszkańców. Wstyd zakolandio.

sportowiec, 31.01.2019 13:47

Brawo to teraz będzie 20 zł przez Opozycję!!! KOALICJI KK MK ... a jak widzę Pana Mikolajka to robi mi się ..... brak słów.... daj Pan spokuj, kariery już Pan nie zrobi ...

oshin22, 31.01.2019 13:11

To może jeszcze jedna "rozkojarzona" osoba i podwyżka przejdzie....Rozumiem i współczuje ale może nie podejmować wówczas decyzji.

anty-kubien, 31.01.2019 12:06

Ale dla przedsiębiorców podwyższyli. BRAWO RADA! Czas się wyprowadzać z tej Gminy

krisu78, 31.01.2019 12:05

co do śmieci - czas na przyjrzenie się sytuacji w ZGK, umowie z tą firmą z którą tworzy konsorcjum, szukanie dotacji i innych rozwiązać niż kolejne i kolejne sięganie do kieszeni mieszkańców (u nas to by była chyba 3 podwyżka od 2015 roku?)

krisu78, 31.01.2019 12:04

hmm, jak to szło według żakolandii - zgrillowani radni opozycji, szczególnie ci od Kobielusa? No to chyba żakolandia zamiast plotek powinna brać się do roboty. Może ta je wyjdzie.